Chorvatský ostrov Brač o rozloze 396 km² nabízí celou řadu kouzelných míst k navštívení.

Jde o nejdelší ostrov ve střední Dalmácii. Je 48 km dlouhý a 14 km široký. Nejvyšším vrcholem ostrova Brač je Vidova Gora (778 m. n. m.). Populace lidí na ostrově, dle údaje z roku 2021, čítá 13,931 osob. Žijí především v městech a na vesnicích, kterých je na ostrově 23. Hlavním městem je Supetar, ale známé jsou i Pučišća, Sutivan, Sumartin, Bol, Milna, Postira, Škrip či Splitska.

Archeologické nálezy a historie

Ostrov Brač byl, dle archeologických nálezů z jeskyně Kopačina, osídlen již od neolitu. Pokud vás historie zajímá, navštivte místní muzea, pozůstatky ilyrských hradeb, gradiny (opevněná sídliště), římské sarkofágy a mauzolea. Navštivte také město Škrip (Skrip) s ukázkou prehistorických staveb.

Čím se ostrov Brač proslavil

Olivovníky buhavica a olivový olej

Ostrov Brač je proslulý pěstováním olivového oleje (s chráněným označením původu), jehož historie na ostrově Brač sahá až do dob, kdy zde pobývali Benátčané. Olivovníky jsou vzácné odrůdy zvané buhavica a nachází se jich zde přes půl milionu.

Bračský stavební kámen

Není to jen olivový olej, co proslavilo ostrov Brač. Brač je místem, odkud pochází nádherný bílý kámen, který byl využíván ke stavbě již v dobách starého Říma. Příkladem stavby z tohoto kamene je Diokleciánův palác ve Splitu . Bílý stavební kámen z ostrova Brač se dodnes používá i v Evropě a severní Americe. Můžete navštívit proslulou kamenickou školu ve městě Pučišća (Pucisca).

Nádherná pláž Zlatni rat

U vesnice Bol leží velká, krásná pláž Zlatni rat, která získala ocenění Modrá vlajka a je jednou z nejlepších chorvatských pláží.

 Lučický záliv jako ráj pro potápěče

Pro milovníky potápění doporučujeme návštěvu Lučického zálivu. Je to skvělé místo pro jeskynní potápěče. Skrze otvory se dostanete do podvodní jeskyně, která má dvě komory. Větší z nich klesá do hloubky 37 m, menší do 42 m hloubky. Najdete zde úžasné prostředí plné korálů, stalagmitů a stalaktitů.

Cestovatelé recenzují Brač

Průměrné hodnocení (4.8).

Celkem hodnotilo 2 563 uživatelů.

Navštívili jste Brač? Podělte se o své zkušenosti a napište recenzi.

7 Komentáře

 1. Pavla Dolínková. (Google recenze)

  Krásný klidný ostrov s malebnou pláží Zlatni Rat. Nečekejte velké noční vyžití, ale zábavu najdete. Relax. Pohoda.

 2. Pavla Dolínková. (Google recenze)

  Krásný klidný ostrov s malebnou pláží Zlatni Rat. Nečekejte velké noční vyžití, ale zábavu najdete. Relax. Pohoda.

 3. Zdenka Staskova. (Google recenze)

  Zde jsem nechala část svého srdce. Nádherný ostrov, který nabízí mnoho vyžití. Koupání v moři, cyklostezky, historické objekty, krásná příroda.

 4. Tony Michalec. (Google recenze)

  Klasický Chorvatský ostrov, s menším počtem obydlených zátoky a malým sportovním letištěm. Najdou se ale i nádherné zátoky s útulnými ale trochu dražším konobami a restauracemi. Je zde také mediálně profláklá a snad nejfotografovanější pláž světa BOL (Zlatým rat). Ten je ale v sezóně velmi přeplňen turisty.

 5. Jan Florián. (Google recenze)

  Fantastické místo, moje srdeční záležitost. Je tu trochu dráž než na pevnině ale to vyváží krásné prostředí, klid a velká pohoda.

 6. Jitkus Papkus. (Google recenze)

  Město je krásné ale pláž nic moc tak už máš určitě nikdo neuvidí-vsude uvádí jak je nádherná i more ale není to vůbec pravda -velke zklamání

 7. Jitkus Papkus. (Google recenze)

  Město je krásné ale pláž nic moc tak už máš určitě nikdo neuvidí-vsude uvádí jak je nádherná i more ale není to vůbec pravda -velke zklamání

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *