Diokleciánův palác

Diokleciánův palác je jednou z nejzachovalejších památek římské architektury na světě. Nachází se v chorvatském Splitu a je uveden v seznamu Světového dědictví UNESCO.

Císařský palác byl postaven jako kombinace luxusní letní vily a římského vojenského tábora (kterému se říká castrum), rozděleného na čtyři části se dvěma hlavními ulicemi. Jižní část paláce byla určena pro císařův byt a příslušné vládní a náboženské obřady, severní část byla určena pro císařské vojáky, služebnictvo, byly zde skladovací prostory atd. Půdorys budovy paláce je obdélníkového tvaru (přibližně 215 x 180 m). Má čtyři velké věže v rozích a čtyři malé věžičky na stěnách. Spodní část zdí je bez otvorů, zatímco horní patro je otevřené s monumentální verandou na jižní straně a sály s velkými obloukovými okny na ostatních třech stranách. Jak šel čas, prošly části paláce úpravami, vnitřní budovy i vnější zdi s věžemi výrazně změnily původní vzhled, ale obrysy císařského paláce jsou stále dobře patrné.

Jde o oblíbenou, turisticky hojně navštěvovanou památku, kterou byste při návštěvě Splitu rozhodně neměli vynechat.

Cestovatelé recenzují Diokleciánův palác

Průměrné hodnocení (4.7).

Celkem hodnotilo 64 047 uživatelů.

Navštívili jste Diokleciánův palác? Podělte se o své zkušenosti a napište recenzi.

5 Komentáře

 1. petr štůla. (Google recenze)

  Krásné město, hlavně historické centrum, doporučuji navštívit, na konci září se zde dá i v pohodě procházet, v sezóně to musí být masakr – hlava na hlavě.

 2. Petr Třebický. (Google recenze)

  Krásná architektura poškozená desítkami obchodů s blbostma a restauracema, které jsou vsazeny do historických domů a je jich zbytečně moc. Prostě celý areál je jedna veliká restaurace.

 3. Martin Starý. (Google recenze)

  Krasne historicke misto. Vlastne docela malicke, ale prochazet se tu muzete cely den. Krasnych uzkych ulicek je tu tolik. Bohuzel se s vami bude prochazet i spousta dalsich lidi. To je ta jedna hvezdicka k uplne spokojenosti. 😉
  Prodavaji se 4 ruzne vstupenky, ale asi nema smysl premyslet a vzit si fialovou na vssech 5 pamatek. Stoji 80 kn, deti jsou zdarma a dostanete se do Pokladnice, na Zvonici, do Katedraly, krypty i Jupiterova chramu. Vse stoji za videni.
  Extra vstup se plati za sklepeni Dioklecianova palace, plati se primo u vstupu od promenady a i za deti. Ale je rozlehle a zajimave. Historicky i diky Hre o truny.
  Ostatni je na vas: Pazar, Marmontova ulice, promenada Riva, jednotlive brany, rybarna a ruzne kramky.
  Mapku mista dostanete na zachodcich :), pak se neztratite.
  A ochutnejte zmrzlinu, ta je fakt vynikajici. Mozna jeste lepsi.
  Z komercnich veci, vanocni obchod asi nejde minout. Jen ty ozdoby jsou drahe a plastove. Muzeum hry o truny je malicke, figuriny trochu obycejne, ale hezke a pro fanousky GoT povinne. Kramek se suvenyry je hned naproti a chcete-li si sednout na Zelezny trun, musite nejaky koupit. Muzeum a vanocni obchod jsou spolecne domluvene, jedno vam da slevu na druhe a opacne.

  Jede-li autem, urcite vyrazte rano, nebo nechte auto na nekterem z vetsich hlidanych parkovist severne od centra. Platili jsme tam 45kn za cely den. Parkovat lze i v ulickach, ale v nich i na parkovistich je opravdu plno.

 4. Jakub Cernoch. (Google recenze)

  Nádherné místo se skvělou atmosférou. My tam zrovna zastihli operní koncert tak bylo více lidí

 5. Lucie “Lucifer”. (Google recenze)

  Krásné místo,ale jen tak do 10h.pak nastane šílenství turistů.Pozor na vykuky ve zbroji. Ukecají dítě ať se s nimi vyfotí a pak chtějí 50kn.pro každého!!Prej chudí studenti🤣

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přidat do oblíbených
Zobrazit oblíbené
pondělí: Otevřeno 24 hodin
úterý: Otevřeno 24 hodin
středa: Otevřeno 24 hodin
čtvrtek: Otevřeno 24 hodin
pátek: Otevřeno 24 hodin
sobota: Otevřeno 24 hodin
neděle: Otevřeno 24 hodin

Odstartujte nové dobrodružství:

 1. Letenky
 2. Ubytování
 3. Pojištění
 4. Autopůjčovna
 5. Zájezdy