Eufraziova bazilika

Eufraziova bazilika je nejcennější kulturní památkou v chorvatské Poreči. Na seznam světového dědictví UNESCO přibyla v roce 1997. Tento raně křesťanský komplex je jedinou kompletní památkou na světě, která se z tohoto období dochovala.

Bazilika byla postavena v době biskupa Eufracia v 6. století a zahrnuje atrium, baptisterium, biskupský palác, mozaiky a zbytky sakrálních staveb z 3. až 4. století. Mozaiky, které zdobí vnitřek i fasádu kostela, jsou považovány za cenný odkaz byzantského umění a díky podlahovým mozaikám a dochovaným nápisům lze vyčíst období jeho výstavby a obnovy. Ústředním bodem Eufraziovy baziliky je mozaika Panny Marie s malým Kristem na klíně v horní části apsidy. Když byla v 5. století postavena velká bazilika, navázala na stávající sakrální stavby. Jedná se o trojlodní baziliku s obdélníkovým půdorysem bez apsidy. Východní část tvoří půlkruh pro kněžské stánky a stejně jako ostatní kostely na Istrii z 5. století se vyvíjela pod vlivem architektury východního pobřeží Jadranu a Blízkého východu. Místní stavitelé spojili tyto vlivy s dědictvím z raně křesťanské doby a z římské profánní architektury. Zdi byly postaveny z přírodně lámaných, hrubě opracovaných kamenů, které potřebovaly silné nánosy štuku a byly zpevněny lesénami.

Mě osobně přijdou obzvláště krásné právě barevné mozaiky byzantského stylu a zdobené sloupy. Užijte si cestu do historie a vychutnejte si kouzlo Eufraziovy baziliky v Poreči.

Cestovatelé recenzují Eufraziova bazilika

Průměrné hodnocení (4.6).

Celkem hodnotilo 3 331 uživatelů.

Navštívili jste Eufraziova bazilika? Podělte se o své zkušenosti a napište recenzi.

5 Komentáře

 1. Svata

  Moc hezké místo, večer má ještě větší kouzlo než ve dne. Mohu opravdu doporučit.

 2. Petr Dvořák. (Google recenze)

  Opravdu hezká Bazilika, vstup zdarma- ale omezená prohlídka a nebo za 50Kun rozšířená prohlídka

 3. MILHAUS PLECHY. (Google recenze)

  Vstupné 50 kn na dospělého. Rozsáhlá prohlídka baziliky v centru Poreče.

 4. Daniel Tochacek. (Google recenze)

  Památka, kterou rozhodně stojí za to navštívit…
  Rozsáhlý areál kláštera s románskou bazilikou, zvonicí s pěkným výhledem, unikátními mozaikami a mnoha zajímavými artefakty vystavenými v muzeu a dalších prostorách.
  Značná podobnost s bazilikou v italské Aquileii rovněž chráněnou org. UNESCO.

 5. Standa Tvrdoň. (Google recenze)

  Krásná architektura a kus historie tohoto místa / země. Je zde spousta odkrytých míst a nalezišť která jsou zakonzervovana v puvodnim stavu. Výhled ze zvonice je bezpochyby zlatým hřebem prohlídky. Není na škodu se pohybovat kolem i za špatného počasí a na exkurzi se jít schovat do vnitřních prostor kde je velmi dobré klima za všech venkovních podmínek. Na informacích se podívejte v kolik hodin odbíjí nahoře zvony a  naplánujte si výstup na dobu mezi těmito časy, aby jste další půlhodinu nemuseli používat ke komunikaci s ostatními znakovou řeč.
  Vstupné pro dospělého je 50Kn.
  Záchody jsou zhruba v polovině prohlídky ale dostupné kdykoli po značkách.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přidat do oblíbených
Zobrazit oblíbené
pondělí: 10:00–14:00
úterý: 10:00–14:00
středa: 10:00–14:00
čtvrtek: 10:00–14:00
pátek: 10:00–14:00
sobota: 10:00–14:00
neděle: Zavřeno

Odstartujte nové dobrodružství:

 1. Letenky
 2. Ubytování
 3. Pojištění
 4. Autopůjčovna
 5. Zájezdy