Hum

Maličké městečko Hum je oficiálně vnímáno jako nejmenší město na světě.

Nachází se v centru Istrijského regionu. Můžete se sem dostat například autem jízdou z vedlejšího města Buzet, které je vyhlášené svými lanýži. Cesta se přezdívá „Hlaholicová alej“, protože ji provází velké kamenné kusy poskládané do písmen hlaholice, což bývala dřívější písmena chorvatského jazyka.

Ve městě žije 20 až 30 obyvatel. Městečko Hum měří asi 100 m na délku a 30 m na šířku. Je protkané uličkami dlážděnými kameny a různými ukázkami istrijského kulturního dědictví. Ve městě stojí náměstí, kostel a dochované zdi, které tvořily městské opevnění. Můžete si zde pořídit nejrůznější suvenýry, od ručně vyráběných šperků, malovaného nádobí, místní brandy, víno, med a další.  Skoro vše je kamenné. Městečko  obklopují zelené lesy kam jen oko dohlédne.

V říjnu se ve městě Hum koná festival grappy, takže všichni regionální výrobci brandy se sjedou na toto místo a představí své produkty.

Místní zajímavost

Každoročně se v městečku Hum koná volba starosty. Muži se shromáždí a dle velmi starého místního zvyku vyřežou svoji volbu do kusu dřeva.

Legenda o městečku Hum

Městečko provází legenda o jeho vzniku. Vypráví se, že obři, kteří stavěli města v údolí řeky Mirny, což je oblast ve střední Istrii s horskými městy jako Motovun, Roc a Bale, měli pár kamenů navíc, tak z něj udělali toto malé městečko.

Cestovatelé recenzují Hum

0 komentářů

Zatím zde nic není. Buď první a napiš nám jak se ti zde líbilo.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související místa