Hvar je chorvatský ostrov obklopený Jaderským mořem, kde žije (podle údaje z r. 2022) 3 690 obyvatel.

Nachází se u dalmatského pobřeží mezi ostrovy Brač, VisKorčula. Jeho rozloha čítá 297,4 km². Zajímavá na něm je rozsáhlá úrodná pobřežní rovina, sladkovodní prameny, krásné pláže a historické památky. Svahy ostrova obrůstají lesy, najdete zde romantické vinice a olivové háje, ovocné sady a také voňavá levandulová pole.

Z historie

Díky své poloze byl Hvar dlouhou dobu důležitou základnou pro obchod na Jadranu, přes Itálii až do celého širšího Středomoří. Nacházel se totiž v samotném centru jadranských plavebních tras. Ostrov byl osídlen již v pravěku,. Staří Řekové založili v roce 384 př. n. l. na místě dnešního Starého Gradu kolonii Pharos, která je jedním z nejstarších měst v Evropě. Byli také zodpovědní za vytyčení zemědělského rozdělení polí na planině Stari Grad, která je dnes zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO. Ve středověku se Hvar stal významnou námořní základnou. Vzniklo zde jedno z prvních veřejných divadel v Evropě, šlechtické paláce a mnoho krásných společenských budov. V 16. století došlo k hvarské vzpouře, nájezdům pirátů na pobřeží a vpádům osmanské armády z pevniny. Toto divoké období vedlo k několika neobvyklým opevněným stavbám na severním pobřeží. Po krátkém období pod napoleonskou nadvládou se ostrov stal součástí rakouského císařství. V této podstatně klidnější době začal ostrov opět prosperovat, na pobřeží se rozšiřovaly přístavy, rozvíjel se rybolov a stavba lodí. Zároveň se zvýšil vývoz vína z ostrova a produkce levandule a rozmarýnu pro francouzský parfémový průmysl. Tato prosperita však ve 20. století nepokračovala, protože dřevěné plachetnice vyšly z módy a produkci vína zasáhla nákaza fyloxérou. Mnoho obyvatel ostrova odešlo za novým životem jinam.

Co zde navštívit

Mezi památky a zajímavá místa ostrova Hvar patří město s přístavem Stari Grad s katedrálou svatého Štěpána u kterého leží stejnojmenné náměstí a Františkánský klášter. Nádherná je také benátská lodžie a hodinová věž, pevnost Spanjola, nádherná zátoka a pláž Uvala Dubovica. Krásné a turisty oblíbené je také místní letovisko Jelsa, které se nachází přibližně v polovině horního pobřeží. Je to dlážděné staré město plné památek, jako je hranaté chorvatské renesanční náměstí, náměstí svatého Ivana s malým osmibokým kostelem, který kombinuje gotický, renesanční a barokní styl. Vyzkoušejte na ostrově Hvar místní víno, kupte si voňavý levandulový suvenýr, ochutnejte báječnou místní kuchyni.

Cestovatelé recenzují Hvar

Průměrné hodnocení (4.7).

Celkem hodnotilo 2 865 uživatelů.

Navštívili jste Hvar? Podělte se o své zkušenosti a napište recenzi.

5 Komentáře

 1. Alena Tichá. (Google recenze)

  Krásné místo na Zemi. Nádherná stará města Krásné památky. Přenádherné moře.

 2. Claudi Novotná. (Google recenze)

  Nádherný ostrov a město také krásné počasí a krásné pláže ale mohli by tam více uklízet odpatky

 3. Janek James. (Google recenze)

  Nádherné pláže a příroda, bohužel se tu nestarají o odpadky okolo pláží. Bez auta to tu moc nejde, také hodně pláží je tu špatně přestupných až nepřístupných.

 4. Jan Svoboda. (Google recenze)

  Nádherný ostrov se spoustou krásných míst. Městečka Hvar, Stari grad, Jelsa a Vrboska určitě stojí za návštěvu.

 5. Tomáš Mlčoch. (Google recenze)

  Ostrov je turisticky krásný.Pokud jde o koupání je to průměr až podprůměr.Pláže jsou moc malé a opravdu hodně z nich těžko přístupné.Bez auta bez šance.Trajektem cesta ze Splitu super.Městečka na Hvaru jsou fakt krásný

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *