Jak cestovat

Veřejná doprava v Chorvatsku je spolehlivá a snadná. Chorvatská veřejná doprava se skládá především z rozsáhlé sítě autobusových a trajektových spojů. Po Chorvatsku se můžete přepravovat také autem, které vám dá svobodu jet kdy chcete a kam chcete, nicméně v červenci a srpnu jsou poměrně běžné dopravní zácpy. Další možnost cestování je letadlem. Cestování vlakem po Chorvatsku je velmi omezené.

Veřejná doprava

Používání veřejné dopravy v Chorvatsku je v některých destinacích snazší než v jiných. Například Záhřeb, Dalmácie a Dubrovník jsou dobře propojené se zbytkem Chorvatska. Ze Zadaru, Splitu nebo Dubrovníku se můžete snadno přesunout autobusem a naplánovat si i návštěvu menších měst, jako je Trogir, Omiš nebo Makarská. Na Istrii nebo chorvatských ostrovech je však pohyb autobusy náročnější.

Omezení linek mimo sezónu
Od listopadu do dubna výrazně klesá počet denních trajektových a autobusových linek (například katamarán mezi Dubrovníkem a Splitem přes Korčulu, Mljet a Hvar jezdí pouze od června do září). Pokud je ve městě příliš mnoho lidí a aut, někdy se do požadovaného autobusu nebo trajektu nedostanete. To platí zejména pro trajekty, protože ty jezdí podle toho, kdo dřív přijde, a pokud je trajekt plný, budete muset čekat na další. Pokud máte v plánu jet trajektem pěšky, pak by vám za normálních okolností nemělo nic hrozit ani při příjezdu na poslední chvíli. Totéž se může stát i lidem cestujícím autobusem. Ujistěte se, že jste si koupili jízdenku předem buď online, nebo u přepážky, a že jste dorazili alespoň půl hodiny před odjezdem, abyste měli jistotu, že nastoupíte do autobusu.

Autem po Chorvatsku

Nejlepším způsobem cestování po Chorvatsku je jízda autem. Jízda autem v Chorvatsku je oblíbená varianta cestování, protože silnice v Chorvatsku jsou moderní, široké a snadno sjízdné.

Letiště

Nejrychlejší způsob, jak se po Chorvatsku pohybovat, je letět. Nemusí to však být způsob nejlevnější, třeba proto, že existuje pouze jeden vnitrostátní dopravce, Croatia Airlines. Hlavní letiště jsou Záhřeb, Pula, Rijeka, Zadar, Split a Dubrovník. Mezinárodní lety však celoročně obsluhují pouze letiště v Záhřebu, Splitu a Dubrovníku. Od listopadu do dubna jich létá omezený počet, ostatní letiště jsou sezónní.

Pokud plánujete navštívit Dubrovník ze Záhřebu, je pro vás asi nejlepší volbou letět. Za prvé, Dubrovník je nejjižnějším městem Chorvatska. Za druhé, víceproudá dálnice vede na jih pouze do Ploče. Z Ploče do Dubrovníku musíte jet po pobřežní silnici s jedním pruhem. A konečně, hlavní pobřežní silnice do Dubrovníku vede přes Bosnu, což znamená, že pravděpodobně ztratíte drahocenný čas čekáním na hraničním přechodu. Pokud byste chtěli navštívit co nejvíce míst v krátkém čase, který máte v Chorvatsku k dispozici, pak můžete zvážit let jedním směrem a jízdu autem druhým směrem. Pokud například přiletíte do Záhřebu a odletíte z něj, můžete si pronajmout auto, jet na jih, cestou se zastavit a po dosažení nejjižnějšího bodu vaší cesty (třeba Dubrovníku) můžete auto odložit a odletět zpět do Záhřebu. Doporučujeme rezervovat si letenku včas a přímo u letecké společnosti, abyste si zajistili nejvýhodnější nabídku.

Trajekty

Trajekty jsou často jedinou možností, jak se dostat na ostrovy. Největší trajektovou společností je Jadrolinija, která provozuje většinu tras se svou rozsáhlou flotilou trajektů a katamaránů. Kromě Jadrolinija na některých trasách najdete i další provozovatele, jako jsou Kapetan Luka, G&V Line, Rapska plovidba a Mia Tours. Jízdenku na trajekty Jadrolinija, G&V Line a Kapetan Luka si můžete rezervovat online. Ostatní společnosti prodávají jízdenky pouze u přepážky.

Tipy pro cestování trajektem

  • V létě jsou trajekty přeplněné a měli byste se dostavit alespoň dvě hodiny před odjezdem, abyste mohli nastoupit na trajekt.
  • Po příjezdu na trajektové nádraží se ihned postavte do fronty k nástupu a poté si jděte k přepážce koupit jízdenku. Trajekty jezdí podle zásady „kdo dřív přijde, ten dřív mele“. Pokud se nedostanete na první trajekt, budete muset počkat na další.
  • Trajekty jsou levné, pokud necestujete autem. Zda si na trajekt vezmete auto, závisí do značné míry na tom, jak plánujete strávit čas na ostrově. Pokud plánujete pouze navštívit vesnici v přístavu trajektů, pak auto nepotřebujete. Pokud však plánujete ostrov prozkoumat, auto potřebovat budete.
  • Po ostrově se můžete také pohybovat autobusem, ale autobusy jezdí jen zřídka. Můžete také zvážit pronájem auta na ostrově, abyste ušetřili za trajekt. Pokud to však máte v plánu, nezapomeňte si pronájem auta rezervovat s dostatečným předstihem. V hlavní sezóně může být těžké sehnat volné auto.
  • Některé ostrovy můžete také navštívit v rámci soukromého nebo skupinového výletu lodí. Tyto výlety jsou k dispozici ve všech pobřežních městech. Výlet na ostrov je obvykle na nejbližší ostrovy a zahrnuje oběd na palubě.
  • Některé ostrovy, jako Lopud, Koločep nebo Silba, jsou ostrovy bez aut.

Co si zařídit před odjezdem do Chorvatska

Připravte se na cestu s předstihem. Co doporučujeme zařídit před odjezdem?

  • dálniční známku (pokud cestujete motorovým dopravním prostředkem)
  • cestovní pojištění
  • zjistit si momentální potřebná proti-covidová opatření
  • zajistit si vhodné oblečení a obuv (pro procházení města a přírody jsou ideální turistické boty a oděv. K moři nezapomeňte plavky, ručník a pantofle, některé pláže jsou tvořené kamínky.)