Katedrála svatého Jakuba

V historickém městě Šibenik je k vidění celá řada památek. Jednou z těch nejvýznamnějších, která se dokonce v roce 2000 pro svou jedinečnost dostala na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO, je katedrála svatého Jakuba.

Katedrála se nachází na náměstí Chorvatské republiky a je sídlem šibenického biskupa. Postavena byla v letech 1431-1535 na dalmatském pobřeží a jejími architekty byli Francesco di Giacomo, Georgius Mathei Dalmaticus (přezdívaný jako básník kamene) a Niccolò di Giovanni Fiorentino. Stavba je kamenná s využitím jedinečných postupů a technik, zvláště pro kopuli katedrály a klenbu. Výzdobu mimo jiné tvoří zajímavé vyřezávané lidské tváře a úžasný je detailní strop s anděli. Katedrála nese prvky různých slohů. především však gotiky a renesance. Délka je 39 metrů a výška 32 m. Při návštěvě si prohlédněte 74 portrétních bust v životní velikosti, Lví portál a nádhernou křestní kapli. Úžasný je také vnitřní mobiliář, který jako zázrakem přestál i dopad dělostřeleckého granátu při srbsko-chorvatské válce.

Cestovatelé recenzují Katedrála svatého Jakuba

Průměrné hodnocení (4.7).

Celkem hodnotilo 6 936 uživatelů.

Navštívili jste Katedrála svatého Jakuba? Podělte se o své zkušenosti a napište recenzi.

5 Komentáře

 1. Laduša Havlová. (Google recenze)

  Krásné místo s úžasnou vánoční atmosférou.

 2. Zdeněk Kuthan. (Google recenze)

  Krásná stavba zapsaná i na seznamu UNESCO.

 3. Michal Taclík. (Google recenze)

  Úžasné místo, tak jako uličky v okolí katedrály. Stojí za to navštívit.

 4. Lukáš Hlaváč. (Google recenze)

  Kostel z období gotiky, který je zapsaný v seznamu Unesco. Za vstup se platilo na osobu 30 kun (rok 2020). Jedna hvězda dolů, protože v kostele stálo lešení v prostoru varhan.

 5. Jan Zábranský. (Google recenze)

  Celé staré město a procházka uličkami Šibeniku v okolí této katedrály je jeden úžasný zážitek. Velmi mě to překvapilo a nečekal jsem takovou atmosféru. Vše je upravené, čisté a působí to tady jako stroj času, který vás přenese do minulosti. Plně srovnatelné s návštěvou Benátek nebo Florencie. Měli jsme štěstí, že jsme Šibenik navštívili na podzim, takže jsme si mohli tu atmosféru vychutnat v klidu bez davů turistů.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přidat do oblíbených
Zobrazit oblíbené
pondělí: 9:30–19:30
úterý: 9:30–19:30
středa: 9:30–19:30
čtvrtek: 9:30–19:30
pátek: 9:30–19:30
sobota: 9:30–19:30
neděle: 9:30–19:30

Odstartujte nové dobrodružství:

 1. Letenky
 2. Ubytování
 3. Pojištění
 4. Autopůjčovna
 5. Zájezdy