Kdy navštívit

Letní počasí láká davy turistů, pro které se v Maďarsku chystají ty nejrůznější kulturní, sportovní a  jiné akce. Řada festivalů a dalších akcí se však koná i mimo turistickou sezónu; ve skutečnosti je Maďarsko skvělým cílem po celý rok. Zkuste některé termální lázně, vychutnejte si místní kuchyni, prohlédněte si památky!

Kdy je tedy nejlepší navštívit Maďarsko? Přečtěte si přehled toho, čeho se v Maďarsku můžete obvykle dočkat, od obvyklých událostí, svátků až po počasí.

Hlavní sezóna

  • polovina května až začátek srpna

Nejčastějším cílem turistů je Chorvatsko od poloviny května do začátku srpna. Mezi oblíbené cíle patří historická města jako Dubrovník, Pula, Split či Zagreb. Z přírodních krás je oblíbené azurově modré moře, Plitvická jezera, Národní park Krka, ostrov Korčula a další místa.

Mimo sezónu

  • polovina srpna až polovina května

Konec turistické sezóny znamená menší davy turistů, proto pokud máte raději volnější ulice, pohodlnější dopravu a žádné nebo menší fronty u turistických atrakcí, památek a restaurací, možná oceníte právě toto období. I v zimě je v Chorvatsku co dělat. Můžete se jít podívat na zmrzlé vodopády, lyžovat a užít si Dubrovnický zimní festival.

Celý rok v Chorvatsku a vybrané události

Jaro

Návštěva Chorvatska na jaře umožní návštěvníkům prožít krásné období, kdy se příroda probouzí po zimním spánku, rozpouští se led na zmrzlých vodopádech a všechno se začíná zelenat. Ve městech ještě není tak rušno, turistická sezóna začíná někdy během května, kdy už teploty stoupnou a přilákají turisty.

Průměrná teplota března je 15°C, ačkoli záleží na místě. V dubnu je průměrná teplota okolo 16°C a v květnu okolo krásných 26°C.

Březen

Festival ústřic se koná v Jižní Dalmácii 19. března, na svátek svatého Josefa a poté ve městech Ston a Mali Ston, která jsou proslulá svými ústřicemi. Na festivalu můžete ochutnat tuto místní pochoutku v mnoha různých pokrmech a k ústřicích ochutnat také místní vína. Festival doprovází tradiční tance a hudba.

Vyplutí první regaty za úplňku Z Puly na ostrovy Susak a Cres.

Duben

100 mil Istrie jsou vytrvalostní závody na Istrii, kde se pořádá několik závodů během víkendu – náročnou 100mílovou trasu, středně náročnou 110km trasu a méně náročnou 65km trasu. Do kteréhokoli ze závodů se může přihlásit kterýkoli zájemce.

Gastro veletrh ve městě Split je největší gastro akce pořádaná v Chorvatsku.

Rally Croatia v Záhřebu je součástí kalendáře FIA World Rally. Koná se na 300 km dlouhé trati v Záhřebu a jeho okolí.

Květen

Festival květin ve Splitu se koná každý rok na začátku května ve sklepeních Diokleciánova paláce. Vystavující předvádějí expozice na dané téma. Je to nádherná vizuální událost, určitě si ji prohlédněte, pokud budete tento měsíc ve městě!

Svatý Domnius (patron Splitu), se každoročně slaví 7. května.

Oslava doby Marca Pola se koná na konci května a ulice města Korčula se zdobí do podoby města ze 13. století. Marco Polo se totiž údajně na Korčule narodil.

Den otevřených dveří vinných sklepů se koná 26. května. Navštivte severní Istrii, kde vinice otevírají své brány veřejnosti od časného rána do pozdního večera.

Léto

V létě se Chorvatsko stává pro většinu turistů nejatraktivnější. Moře láká ke koupání, příroda k procházkám, pláže k zábavě a odpočinku. Zajděte si také na trhy a ochutnejte čerstvé ovoce a zeleninu, popovídejte si s přátelskými místními! V létě obzvlášť myslete na opalovací krém, sluneční brýle a dostatečný pitný režim.

Průměrná teplota se v letních měsících v Chorvatsku pohybuje okolo 26°C.

Červen

Porečské léto na Istrii se koná od poloviny června (obvykle do září) a nabídne celou řadu hudebních, tanečních a dalších akcí.

V rámci jachtařské regaty Fiumanka poplují na Kvarnerské riviéře lodě z Rijeky do Omišalje a zpět; kromě toho je pro účastníky i diváky připravena spousta dalších doprovodných akcí.

Nikola Tesla EV Rally se koná v Chorvatsku na trase, která se každý rok mění; v roce 2021 se jelo například z Rovinje do Zadaru.

Středomořský filmový festival Split se koná v červnu na několika místech a představuje regionální filmy.

INmusic Festival se koná u jezera Jarun v Záhřebu . Je to hudební akce, na které vystupuje řada skvělých mezinárodních kapel a performerů.

Mezinárodní dětský festival v Šibeniku (v Severní Dalmácii).

Záhřebský taneční festival je jedním z nejvýznamnějších tanečních festivalů v Chorvatsku. Setkávají se zde mezinárodní taneční divadla, soubory a choreografové, aby společně vytvořili vzrušující představení divadla, hudby a tance.

Červenec

Filmový festival v Pule na Istrii je nejstarší festival svého druhu v Chorvatsku. Chorvatské i zahraniční filmy se promítají na různých místech v Pule.

Love International a SunceBeat jsou hudební festivaly, které se konají v červenci a srpnu, v této části chorvatského pobřeží (v Severní Dalmácii).

Ultra Europe je jednou z nejlepších EDM akcí v chorvatském Splitu. .

Festival animovaných filmů SUPERTOON se koná v Šibeniku v Severní Dalmácii. Promítají se krátké animované snímky.

Rabská fjera je slavný letní festival ve středověkém stylu na ostrově nebo Rabu. Jde o akci se spoustou rekonstrukcí a autentických kostýmů.

Letní festival ve Splitu trvá přibližně měsíc od poloviny července do poloviny srpna. Podobně jako Dubrovnický letní festival i tento nabízí divadelní, hudební a taneční představení pod širým nebem na různých speciálních místech ve městě, včetně Diokleciánova paláce a jeho okolí.

Slavný Dubrovnický letní festival začíná v polovině července a trvá až do konce srpna. Festival každoročně zahrnuje divadelní, operní, hudební a taneční akce na různých místech pod širým nebem po celém městě.

Na ostrově Veliki Brijun (z Brijunských ostrovů) se nachází divadlo Kazaliste Ulysses (Odysseovo divadlo), jehož spoluzakladatelem je slavný chorvatský herec Rade Serbedzija, a které každé léto uvádí skvělé hry. V minulých sezónách to byl například Hamlet nebo Král Lear. Divadlo je otevřeno a hraje se každoročně od poloviny července do poloviny srpna.

Outlook Origins a Dimensions jsou zavedené hudební festivaly, které se konají v Severní Dalmácii.

Srpen

Historický turnaj v jízdě na koni u Splitu se koná každý rok první srpnový víkend se ve městě Sinj nedaleko Splitu. Proběhlo již více jak 307 ročníků!  Sinjské alky se účastní soutěží na koních, jsou vyzbrojené kopími, a jejich cílem je zasáhnout vnitřní stranu kovového kruhu (alky), přičemž body se udělují podle toho, kterou část kruhu zasáhnou. Sinjská alka byla v roce 2010 zapsána na seznam nehmotného světového dědictví UNESCO.

Dinárská rallye je amatérský motocyklový cross country závod, který se koná v Dinárských Alpách v okolí města Knin.

Podzim

Podzimní návštěva Chorvatska má rozhodně svá plus. Teploty jsou sice o něco nižší než v létě, ale obecně je stále pěkné počasí, zejména na pobřeží. Vzhledem k mírnému středomořskému klimatu si určitě budete moci užívat slunečných dnů a pravděpodobně si i zaplavat. Budete mít také více prostoru, a to v každém slova smyslu. Turistů je zde podstatně méně než v létě. Proto je snazší najít parkovací místo, ubytování nebo stůl v restauraci, objednat si výlet nebo se věnovat nějaké aktivitě. Fotografičtí nadšenci mezi vámi také ocení, že mohou fotografovat památky nebo portréty bez davů v pozadí. Podzimní akce jsou vždy pestré, stejně jako samotné roční období. Festivaly jídla a vína, sportovní akce, výstavy umění a mnoho dalších věcí. Výběr je na vás a je z čeho vybírat! Podzim vás potěší sezónním ovocem a zeleninou, které v létě nemůžete ochutnat. Najdete je v mnoha chutných tradičních chorvatských pokrmech. Kromě toho můžete ochutnávku jídel a nápojů spojit s dalšími akcemi, jako je sběr oliv nebo výroba vína, podle toho, kdy a kde se vaše návštěva koná. Jednou z nejvýznamnějších výhod podzimní dovolené je úspora peněz. Protože léto je považováno za vrchol sezóny, podzim je tzv. posezónou a to docela ovlivňuje ceny. Od letenek přes ubytování až po poplatky za různé akce či aktivity – pokud se rozhodnete pro podzimní dovolenou namísto letní, ušetříte spoustu peněz. To znamená, že si můžete pobyt prodloužit nebo přidat na seznam nových zážitků a přitom se držet svého rozpočtu!

Průměrná teplota se v září pohybuje okolo 26°C, v říjnu okolo 20°C a v listopadu okolo 17°C.

Září

Festival chorvatské chůze se koná v Gopsiči (poblíž rodného domu Nikoly Tesly) a Otočci (obě místa se nacházejí v Licko-senjské župě). Akce probíhá na několika trasách o délce přibližně 30 km, 20 km a 10 km.

Mezinárodní loutkářský festival se koná v Záhřebu a účastní se ho chorvatské i mezinárodní loutkářské soubory.

Říjen

Den lanýžů je akce, která začíná v září a následně probíhá během října a končí začátkem listopadu na Istrii. Během této akce se můžete těšit na nabídku nejrůznějších pokrmů s lanýži.

Marunada je festival na Istrii věnovaný kaštanovým dobrotám (například likérům). Koná se také sběr kaštanů. Akci doprovází různé hry a sportovní akce.

Výstava lodí Biograd v Severní Dalmácii

Listopad

Festival dobrého jídla v polovině října nabízí v Dubrovníku ochutnávky jídel a nápojů, kulinářské procházky, workshopy, akce pro děti a další.

Noc divadel se koná v polovině listopadu. Účastní se jí přibližně 80 míst ve více než 30 městech v zemi, která přivítají přes 40 000 návštěvníků. Divadla pořádají buď levnější představení nebo představení zdarma. Rovněž se pořádají workshopy, prohlídky a další doprovodné akce.

Dubrovnický zimní festival nabízí vánoční koncerty, novoroční oslavy pro děti i dospělé a spoustu jídla a veselí. Dubrovnické adventní a vánoční trhy jsou součástí Zimního festivalu, jedné z nejzábavnějších prosincových akcí v Chorvatsku. Na Stradunu, hlavní ulici Starého města, se nachází několik stánků, kde se prodává vše od ručních výrobků, hraček a ozdob na vánoční stromek až po svařené víno a koláče. Vše je samozřejmě kouzelně osvětleno tisíci blikajícími světýlky, což vytváří atmosféru, která se nepodobá žádnému jinému ročnímu období.

Zima

I v zimě se v Chorvatsku dá podnikat celá řada věcí. Můžete navštívit zmrzlé vodopády, jít lyžovat, navštívit Dubrovnický zimní festival, karnevaly, projít si adventní a vánoční trhy, vykoupat se v horkých pramenech některých vyhlášených lázní, navštívit památky a muzea nebo se třeba zúčastnit sklizně mandarinek v Neretvě.

Průměrná teplota v prosince je okolo 5°C, v lednu 9°C a v únoru okolo 14°C.

Prosinec

Advent v Záhřebu patří mezi nejslavnějších vánočních veletrhů v Chorvatsku.

Vánoční akce se konají po celém Chorvatsku. I menší města přichází s vánočními jarmarky, vánoční výzdobou či kluzišti.

Silvestr je čas ohňostrojů! V některých případech můžete narazit i na Silvestrovský večerní koncert (zdarma), který má obvykle o půlnoci přestávku na ohňostroj!

Leden

Většina vánočních a reklamních veletrhů v Chorvatsku stále probíhá až do začátku ledna.

Digitální Noc muzeí se koná každý rok v lednu a účastní se jí přes 200 muzeí, galerií a dalších podobných institucí po celé zemi ve 100 městech a obcích; Muzejní noc obvykle navštíví kolem 300 000 lidí!

Rijecký karneval se koná každoročně od druhé poloviny ledna do druhé poloviny února (v různých termínech). Je to jeden z nejznámějších karnevalů v Evropě. Od počátku se rozrostl z návštěvnosti několika stovek lidí, ale nyní čítá tisíce návštěvníků z celého světa. Na začátku karnevalu, po volbě královny karnevalu , předává starosta (symbolicky) klíče od města mistru karnevalu. Karnevalové dny jsou naplněny koncerty, výstavami a zábavou. V ulicích se tísní tisíce lidí v maskách, kteří soutěží v soutěžích o nejoriginálnější masku. Největší událostí je pak Mezinárodní karnevalový průvod.

Únor

Svátek svatého Blažeje (patron Dubrovníku) se koná každoročně kolem 3. února a zahrnuje řadu obřadů, při nichž Dubrovničané vzdávají úctu tomuto světci. V předchozích dnech a týdnech se koná také řada souvisejících akcí. Tentýž den je také považován za „Den města Dubrovníku“, na jehož oslavu se rovněž konají některé akce.

Splitský půlmaraton se koná na trati, která zahrnuje mnoho známých památek a oblastí Splitu, včetně Rivy (start/cíl), parku Marjan a stadionu Poljud.

Svátky v Chorvatsku

1. leden – Nový rok
6. leden – Tři králové
12. dubna – Velikonoční neděle (pohyblivý svátek)
13.dubna – Velikonoční pondělí (pohyblivý svátek)
1.května – Svátek práce
31. května – Boží tělo (pohyblivý svátek)
22.června – Den boje proti fašismu
25.června – Den státnosti
5.srpna – Den vítězství a díkůvzdání vlasti
15.srpna – Nanebevzetí Panny Marie
08.října – Den nezávislosti
01.listopadu – Svátek všech svatých
25.prosince – Vánoce
26.prosince – Svatý Štěpán