Mljet

Hustě zalesněný Mljet patří mezi nejkrásnější chorvatské ostrovy.

Jeho rozloha je 100 km². Ostrov dosahuje délky asi 37 km a šíře zhruba 3 km. Na ostrově žije 1089 obyvatel v několika městečkách. Nejvýznamnější je Babino Polje. Ostrov je známý díky chorvatskému národnímu parku Mljet na severozápadní části ostrova a díky dvěma slaným jezerům (Veliko a Malo Jezero neboli Velké a Malé jezero), která se nacházejí na severním konci ostrova. Na malém ostrově Svaté Marie uprostřed jezera Veliko Jezero se nachází starý benediktinský klášter. Vedle pláže Saplunara na jihu ostrova jsou Veliko a Malo Jezero oblíbenými místy ke koupání místních obyvatel i návštěvníků. Na ostrov pravidelně jezdí trajekt z Dubrovníku a poloostrovu Pelješac na chorvatské pevnině. Cesty lze podnikat i z města Korčula.

Středomořská perla Mljet se může pochlubit nedotčenou přírodou, nádherným mořem, vinicemi, lesy, vesničky a historickými pozůstatky architektury. Zmínky o tomto ostrově se objevují již ve 4. století př. n. l. v řeckém písemnictví a četné řecké amfory a vraky lodí podél pobřeží Mljetu svědčí o tom, že řečtí námořníci se během svých cest zdržovali u těchto břehů. Z ilyrského období se dochovalo mnoho opevnění a hrobek, nejzachovalejší jsou na kopci Veliki Grada, pevnost ve Vodici, nad vodním zdrojem ve Vodici u Babino Polje. Stojí zde také velký římský palác.

Z mytologie

Tento ostrov malebných zátok, teplého moře a omamné vůně borovic byl domovem nymfy Kalypsó, která Odyssea věznila dlouhých sedm let. Přestože přes den truchlil pro svou milovanou ženu Penelopu, každou noc ho Kalypsó okouzlovala a slibovala mu nesmrtelnost, pokud s ní zůstane. Na svobodu se dostal až po Diově zásahu. Kalypsó neochotně uposlechla příkazu pána Olympu a nechala pro Odyssea postavit vor s dostatkem jídla a vína, který mu měl umožnit návrat do jeho domova na Ithace. Jakmile její milenec odešel, Kalypsó údajně zemřela žalem.

Co navštívit

Mezi místa, která na Mljetu doporučujeme navštívit, patří Oddyseova jeskyně (skvělé místo na koupání v čistém modrém moři a skákání ze skal). Navštivte také národní park Mljet, pláže Sutmiljhoska, Sobra či Saplunara.

 

Cestovatelé recenzují Mljet

Průměrné hodnocení (4.7).

Celkem hodnotilo 494 uživatelů.

Navštívili jste Mljet? Podělte se o své zkušenosti a napište recenzi.

5 Komentáře

 1. Vincent Afton. (Google recenze)

  Fakt skvělý ostrov. Máme tam apartmán a jsou tam moc nádherná místa. Ve vodě můžete potkat hodně ryb, mořské ježky, a dokonce i chobotnice! Je to tu vážně nádherné, doporučuji.

 2. Siska 87. (Google recenze)

  Krásná příroda

 3. Petr Pondel. (Google recenze)

  Mljet je nádherný ostrov,doporučuji navštívit Sobru,Odisejovu jeskyni,Národní park Mljet,Pomenu a Polače

 4. Lukáš Aulický. (Google recenze)

  Fantastický a jedinečný kus Chorvatska s málo lidmi a nádhernými plážemi

 5. Tomáš Kinzel. (Google recenze)

  Krásný ostrov s Národním parkem a spousty malých pláží.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *