Modrá a zelená jeskyně

Jednou z oblíbených atrakcí v Jaderském moři u chorvatských ostrovů jsou jeskyně, kam se jezdí na lodi. Obě jeskyně jsou úžasné. Jejich návštěva ale netrvá dlouho, pokud nepočítám cestu, vnitřek si prohlédnout trvá slabou čtvrthodinku i méně v Modré jeskyni, v Zelené nejspíš budete kvůli plavání a skákání do vody o něco déle.

Modrá jeskyně

Jednou z oblíbených atrakcí v Jaderském moři u chorvatských ostrovů jsou jeskyně, kam se jezdí na lodi. Obě jeskyně jsou úžasné. Jejich návštěva ale netrvá dlouho, pokud nepočítám cestu, vnitřek si prohlédnout trvá slabou čtvrthodinku i méně v Modré jeskyni, v Zelené nejspíš budete kvůli plavání a skákání do vody o něco déle.

Modrá jeskyně se nachází v zátoce Balun na ostrově Biševo, asi 9 km od Komiže na ostrově Vis a více než 69 km od Splitu. Můžete ji navštívit snadno v rámci organizovaného výletu ze Splitu, Trogiru, Visu, Hvaru, Omiše, Makarské nebo dalších sousedních ostrovů. Zájezdy do Modré jeskyně ze Splitu nebo Trogiru obvykle zahrnují návštěvu dalších chorvatských ostrovů, jako jsou Hvar, Budikovac, Paklinski, Vis a Biševo, a jejich zajímavostí, jako je Modrá jeskyně a další.

Modrá jeskyně nese svůj název díky modrému světlu, které vyplňuje vápencový interiér jeskyně. V Modré jeskyni, na rozdíl od Zelené, je bohužel plavání zakázáno. Zelená jeskyně je od modré jeskyně vzdálena jen kousek, proto většina nabídek výletů lodí, které zahrnují jednu jeskyni, zahrnuje i návštěvu druhé. Obě rozhodně stojí za návštěvu. Prostor uvnitř jeskyně osvětluje hypnotizující stříbřitě modré světlo, když sluneční paprsky dopadají na hladinu oceánu puklinou nebo klenbou (přirozeným otvorem) na její klenuté střeše a odrážejí se od mořského dna. Intenzita modré barvy se mění podle ročního období a denní doby. Nejlépe je ji navštívit za jasného slunečného dne mezi 11. a 12. hodinou, protože tehdy je slunce právě v tom správném úhlu, který celý zážitek umocňuje. V průběhu času mořské vlny erodovaly vápencovou skálu a vytvořily Modrou jeskyni. Jeskyně je poměrně malá (24 m dlouhá, asi 10 12 m hluboká a asi 15 m vysoká) s úzkým vchodem (1,5 m vysokým a 2,5 m širokým).

Cesta k Modré jeskyni trvá obvykle asi 1 hodinu a 30 minut ze Splitu nebo Trogiru, hodinu z Hvaru a 20 minut z Komiže na ostrově Vis.

Zelená jeskyně

Zelená jeskyně se nachází kousek od ostrova Vis, na jihozápadní straně malého neobydleného ostrova Ravnik. Zelená jeskyně je větší než Modrá jeskyně a můžete si v ní zaplavat nebo zašnorchlovat. Název je odvozen od smaragdového odstínu vnitřku jeskyně, který způsobuje sluneční svit pronikající dovnitř otvorem ve stropě, který vznikl během války. V jeskyni visí krápníky a můžete zde slyšet mořské ptactvo. Nabízí se i možnost vylézt na jistý vrchol skočit dolů do vody.

Místní legenda praví, že pokud se potopíte pod světelný paprsek, který se objeví, a proplavete jím, budete žít 100 let.

Nedaleký Teplus je ještě blíže, téměř přímo naproti Zelené jeskyni, která leží na úpatí malé rybářské vesničky Rukavac. Odtud budete mít báječný výhled na ostrov Ravnik a čistou, klidnou mělkou modrou vodu, ve které se můžete cákat. O kousek dál se nachází oblíbená zátoka Stiniva, kde se nachází pláž Stiniva, která byla vyhlášena nejlepší pláží v Evropě, s oblázkovými břehy a úžasnou akvamarínovou vodou ohraničenou vysokými útesy.

Viditelnost je impozantní a můžete cestou k jeskyni vidět delfíny a při šnorchlováni v jeskyni potkat hejna pestrobarevných ryb. Dávejte si však pozor na mořské ježky. Nejlepší doba pro návštěvu Zelené jeskyně je obecně od poloviny června do začátku září, ale je třeba mít na paměti, že v tomto období je také největší nával lidí v roce. I tak je ale možnost koupání a šnorchlování v zářivě zelených vodách obklopených tak nádhernou scenérií kouzelným zážitkem.

Pokud se chcete vyhnout davům a užít si velmi dobrou šanci na suché a slunečné počasí, možná byste měli naplánovat svou návštěvu na konec května nebo kolem poloviny září. Pokud přijedete dříve nebo později, hrozí větší riziko větru, který může způsobit silné vlny znemožňující vstup do jeskyně.

 

 

Cestovatelé recenzují Modrá a zelená jeskyně

Průměrné hodnocení (4.5).

Celkem hodnotilo 2 uživatelů.

Navštívili jste Modrá a zelená jeskyně? Podělte se o své zkušenosti a napište recenzi.

0 komentářů

Zatím zde nic není. Buď první a napiš nám jak se ti zde líbilo.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *