Muzeum Apoxyomenos

Muzeum Apoxyomenos nese název po jediném historickém artefaktu, který je zde vystaven, a tím je antická bronzová socha mladého atleta Apoxyomena.

Socha byla náhodně objevena belgickým turistou jménem René Wouters v roce 1996 v blízkosti ostrůvku Vele Orjule u Lošinje v hloubce 45 m. V roce 1999 byla vytažena z moře a restaurována. Veřejně vystavena byla až roku 2006 v Záhřebu a následně putovala po nejvýznamnějších světových muzeích (patří mezi ně např. Louvre či Britské muzeum) a v současné době je vystavena v muzeu na nábřeží chorvatského města Mali Lošinj.

192 cm vysoká socha je uměleckým zobrazením dokonalých fyzických proporcí a ve své promyšlené kompozici zobrazuje mladého atleta, jak se očišťuje od potu a písku speciálním předmětem nazvaným strigil. Tento nástroj však u sochy chybí. Výraz pro tento způsob očištění se řecky nazýval apoxyesis, proto se socha při podobném úkonu nazývá Apoxyomenos.

Stáří sochy není úplně jisté, pochází prý buď z 2., nebo 1. století před naším letopočtem a je nejúplnější a nejzachovalejší z osmi známých soch Apoxyomena.

Socha se zachovala prakticky celá, chybí jí pouze malíček levé ruky, oči a strigil. Socha stojí na původní bronzovému podstavci. Konzervačních a restaurátorských prací se po vytažení z mořského dna ujal Chorvatský restaurátorský ústav v Záhřebu.

Cestovatelé recenzují Muzeum Apoxyomenos

Průměrné hodnocení (4.7).

Celkem hodnotilo 1 680 uživatelů.

Navštívili jste Muzeum Apoxyomenos? Podělte se o své zkušenosti a napište recenzi.

5 Komentáře

 1. Muaddip CZ. (Google recenze)

  Muzeum je nové klimatizivana ve uvnitř je video z rekonstrukce další je samotná socha a pak výhled na moře a přístav taky odpocinkova zóna 2 dospělí a 2 děti cena 160 kun mi přijde trošku moc mno

 2. Lenka Malíková. (Google recenze)

  Velmi zdařilé, moderní, naučné, na cca 45 minut. Doporučuji. Dozvíte se o práci konzervatoru, archeologů. 7 let od nálezu do vystavení sochy. Úžasné muzeum, překvapilo nás.

 3. Michal Šajner. (Google recenze)

  Už jen kvůli příběhů okolo Apoxiména je dobré tam zajít. Není to nijak levné, ale stojí to za to. Celé muzeum by si zasloužili i muzeum o sobě samém i díky úžasné architektuře.

 4. Radek Kanak. (Google recenze)

  Nové muzeum s jedinečnou bronzovou sochou.

 5. Legend

  Tohle muzeum ve mestecku Mali Losinj ma svoje kouzlo. V pohode…

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přidat do oblíbených
Zobrazit oblíbené
pondělí: Zavřeno
úterý: 9:00–17:00
středa: 9:00–17:00
čtvrtek: 9:00–17:00
pátek: 9:00–17:00
sobota: 9:00–17:00
neděle: 9:00–17:00

Odstartujte nové dobrodružství:

 1. Letenky
 2. Ubytování
 3. Pojištění
 4. Autopůjčovna
 5. Zájezdy