Modré vody Jaderského moře omývají přibližně 60 km dlouhý ostrov Pag, který místy pustou neúrodnou krajinou připomíná měsíční krajinu.

Lidská populace ostrova čítá, dle údaje z roku 2021 3 178 lidí. Hlavní město ostrova se jmenuje stejně jako ostrov, Pag. Osídlení ostrova se datuje již v 1. století, za dob Římanů. Na ostrově se ve vládě vystřídali po Římanech také Maďaři, a následně Benátčané. Místní jídla nesou dodnes vlivy italské, řecké, maďarské, srbské a turecké kuchyně.

Čím je ostrov Pag vyhlášený

Ostrov je známí především výrobou oceňovaných sýrů, které si můžete dohledat pod výrazem „Pašku sir“, pak také olivovými oleji a víny. Vzdálíme-li se od potravin a nápojů, pak je ostrov proslavený také pažskou krajkou, jejíž vznik se datuje až k roku 1906 k benediktinkám kláštera svaté Markéty.

Mimo jiné jde o ostrov s krásně romantickými výhledy na západy slunce.

Co navštívit

Mezi historické architektonické perly ostrova patří podzemní římský akvadukt města Novalje. Ve městě můžete navštívit muzeum s fotografiemi vraku antické lodi, která v 1. století před Kristem vezla amfory.

Z architektury je třeba zmínit například kostel Matky Boží, postavený v barokním stylu. Na místě tohoto kostela stála původně raně křesťanská baziliky, ze které se dochovaly základy a dva relikviáře ze 4. století.

Pokud se zajímáte o místní vyhlášený sýr, můžete si naplánovat prohlídku sýrárny Gligora Pag.

Ostrov Pag jako oblíbené festivalové místo

Pláž Zrće ja světově vyhlášeným místem pro milovníky elektronické hudby, letních festivalů a nočního života. Příkladem je oblíbenost ostrova u největších promotérů festivalů, jako jsou Hideout Festival, Sonus Festival a Fresh Island.

Na pláži  Zrće se nachází superkluby Kalypso Zrće, Nomad Zrće, Papaya Club Zrće, Noa Beach Club Zrće  a Aquarius Zrće. Otevřené jsou denně od začátku června do konce srpna (někdy do začátku září).

Cestovatelé recenzují Pag

Průměrné hodnocení (4.7).

Celkem hodnotilo 3 208 uživatelů.

Navštívili jste Pag? Podělte se o své zkušenosti a napište recenzi.

5 Komentáře

 1. Lukáš Culek. (Google recenze)

  Je to nádherný ostrov. Město Pag a jeho uličky jsou krásné na večerní procházku a posezení v některé kavárně . Pláže na ostrově jsou různorodé . Například v Povljane písčitá . Ve městě Pag se nechají najít malé krásně plážičky , kde je klid i v plné sezóně . Nádherné místo na odpočinek .

 2. Karel Kokles. (Google recenze)

  Jezdíme na ostrov již několik let,vždy jsme tady byly spokojení.Čisté moře,lidé vstřícní.Spousta turistických i odlehlých pláži.Stale je na co se koukat,nebo kam zajet.

 3. Kveta Patzeltova. (Google recenze)

  Nase dovolena na ostrově Pag. Velmi příjemná zkušenost. Země krasna,kontrastní. Ma co nabídnout. Jak pro deti,tak pro dospělé

 4. Jan Přibyl. (Google recenze)

  Na první pohled Pag působí jako pustina ,ale když zajedete do vnitrozemí ostrova tak zde můžete dělat mnoho zajímavých věcí . Tak například se můžete vykoupat na jedné z mnoha pláží nebo navštívit Lunské olivové háje kde najdete až 2000 let staré stromy nebo si půjčit loď a udělat si hezký výlet na vedlejší ostrovy nebo navštívit nějakou z restaurací a dát si dobré jídlo . Prostě se zde nebudete nudit . Jediné co trochu tento ostrov kazí je mnoho nedostavěných a opuštěných domů . Jinak fajn 😀.

 5. Martin Kolařík. (Google recenze)

  Z jedné strany měsíční krajina z druhé strany krásně zelený ostrov. Přejeli jsme ho celý a byli jsme spokojeni. Zatím nejlepší dovolená co jsme v Chorvatsku byli. Jídlu super ubytování v pohodě. Budeme se určitě vracet.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *