Přírodní park Telašćica

Přírodní park Telašćica se nachází v jihovýchodní části podlouhlého chorvatského ostrova Dugi Otok.

Celková rozloha přírodního parku je 70,50 km2. Z toho necelých 30 km2 se nachází na ostrově Dugi Otok a přilehlých ostrůvcích a necelých 45 km2 na moři. V roce 1988 byl záliv Telašćica obklopený 13 ostrovy (spolu se 6 ostrůvky uvnitř samotného zálivu) vyhlášen přírodním parkem. Status chráněné oblasti získalo toto místo již v roce 1980. Je zde bohatá flóra i fauna, zajímavé geologické a geomorfologické jevy a archeologické nálezy. Ze zmíněných archeologické nálezů zde najdete pozůstatky antických staveb v Malé Proverši či kostely předrománské doby. Jde o místo kontrastů, v parku najdeme klidné pláže i strmé útesy, oblasti porostlé borovicemi a dubovými lesy, vinicemi a olivovými háji, stejně jako neúrodné oblasti. Mezi významná místa parku patří přírodní přístav s 25 malými plážemi, dále útesy a jezero Mir se slanou léčivou vodou.

Nejmalebnějším z ostrovů je ostrov Katina a nejneobvyklejším ostrovem je jistě Taljurić.  Místní středomořské rostliny čítají více jak 500 druhů a stejný počet druhů zvířat zrovna tak. Podobně je tomu i v místním podmořském světě. Vyskytuje se zde okolo 300 druhů rostlin a 300 živočišných druhů. Na několika místech parku je možné potápění. Pro turisty, kteří se chtějí držet souše doporučujeme v parku vyjít na vyhlídku Grpašćak.

Cestovatelé recenzují Přírodní park Telašćica

Průměrné hodnocení (4.7).

Celkem hodnotilo 6 830 uživatelů.

Navštívili jste Přírodní park Telašćica? Podělte se o své zkušenosti a napište recenzi.

5 Komentáře

 1. Josefa Běhalová. (Google recenze)

  Krásná příroda ,nádherný pohled do dálky

 2. Pavel Tvrzník. (Google recenze)

  Pro nás suchozemce byla plavba lodí velice zajímavá a atraktivní. Cíl plavby však nic moc. Příroda zde úžasná, jako všude kde se to nazývá parkem. Jezírko nic moc, lepší koupání bylo v prostoru kde jsme zakotvili. Na útesech nádherný výhled směrem k Itálii… Celodenní výlet se nazýval „výlet na Kornati“, ty jsme pouze obepluli a zakotvili až za tímto parkem v Přírodním parku Telašćica. A tady jsme jen čekali na plavbu zpět. Na lodi skvělá nálada, samotná plavba byl pro nás velice příjemný zážitek 👍👍👍

 3. Martin Kňažek. (Google recenze)

  Super relax, jako vždy Kornati jsou překrásné

 4. Tomas Briza. (Google recenze)

  Zatoka moc hezka, chteli jsme se podivat na jezero, ale jen jsme se chytli malou jachtou na boji prijel clun a pry 500KN per boat za vstup do zatoky. Nehlede na to jestli na hodinu nebo cely den, jestli jen kotvime, nebo pujdeme na jezero… Nemam problem zaplatit primerene vstupne, ale co je moc, to je prilis! Sorry…

 5. Ladislav Martinek. (Google recenze)

  Krásná příroda. Útesy, lesy, moře… Musí se to vidět. Chce to dobré boty a nebýt příliš unavený. Taky nechodit, pokud je příliš velké teplo cca 27 °C a výše. Pomalé tempo a opatrnost na útesech. V žádném případě nechoďte k okraji skal. Skály v lese jsou tady ostré. Nechodit v žabkách!

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *