Ráb (Rab)

Hornatý vápencový ostrov Ráb (chorv. Rab) patří do skupiny Kvarnerských ostrovů a leží v nejsevernější části Dalmácie.

Jeho rozloha činí 93,6 km2, maximální délka je pouhých 22 km. Dle údaje z roku 2011 zde žije 9,328 obyvatel. Jeho nejvyšším bodem je hora Kamenjak, která má v nejvyšším bodě (Straža) 408 m. n. m.. Ostrovu se přezdívá Šťastný ostrov (Happy island) stalo se tak za vlády císaře Septimia Severa, kdy získalo přídomek Felix, čili šťastný. Někdy se ale přezdívá také zelený, díky bohaté vegetaci. Dostanete se na něj trajektem.

Na ostrově Ráb rostou bohatě stromy (borovice, cypřiše, duby, moruše a cedry), takže ostrov je na pohled krásně zelený. Je zde více jak 100 kilometrů turistických stezek a cyklostezek, díky kterým můžete ostrov prozkoumávat. Pro vzácný les Dundo, v němž rostou stromy, které mohou být víc jak tisíc let staré se v roce 1949 stal na poloostrov Kalifront národním botanickým parkem. Na ostrově najdete také přírodní park Komrčar a přírodní rezervace Rt Dolin.

Ostrov rovněž vyniká krásnými zátokami a úžasně modrým okolním mořem. Za nejkrásnější by se dal považovat poloostrov Kalifront, který se pyšní členitým pobřežím a malebnými zátokami. Z místních pláží je významná Rajská pláž v Loparu, která nese označení Modrá vlajka. K dalším krásným plážím na ostrově patří pláž Sahara, pláž Mel, pláž Z a pláž Livacina. Na úrodných oblastech ostrova se hojně pěstují olivovníky, ale také ovoce a zelenina. Hlavním městem ostrova je Ráb (k němuž patří Palit, Banjol a Barbat na Rabu), dále je na ostrově město Lopar, Kampor, Mundanije a Supetarska Draga.

Cestovatelé recenzují Ráb (Rab)

0 komentářů

Zatím zde nic není. Buď první a napiš nám jak se ti zde líbilo.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *