Šolta (Solta)

Ve střední Dalmácii se nachází ostrov Šolta (Solta). Podle údaje z roku 2021 zde žije okolo 2000 obyvatel.

Rozloha ostrova čítá 58,98 km². Z administrativního hlediska spadá ostrov Šolta pod Split. S ním je také spojen trajektovou linkou. Hlavními obcemi ostrova jsou Šolta, Gornje Selo, Srendje Selo, Donje Selo, Grohote, Rogač, Maslinica, Nečujam a Stomorska.

Z pláží můžete navštívit pláž Senjska, Travna, Vela Luka, Pišćena, Kašjun, Šipova, Paganica, Školjič či Grabova, které leží v ostrovních zátokách, pláž Križič, Rogač, Krušica, Punta a Bunker. Jednou z mnoha krásných ostrovních zátok je například zátoka Stračinska, Sajtija či Tatinja.

Na ostrově se mimo jiné nachází rodinné medařství. Rodina Tvrdicových včelaří a vyrábí med již po tři generace v Grohote na ostrově Šolta. Najdete tu areál s rodinnými apartmány s výhledem na moře, zahradou plnou středomořských rostlin a malým olivovým hájem. Můžete sem zajít na prohlídku nebo se i ubytovat. Na ostrově se také pěstují olivy a vyrábí olivový olej a nesmím opomenout místní vinařství.

Pokud milujete potopené lodě, šnorchlování a potápění, můžete navštívit potopenou loď Comtesa. Leží potopená v zátoce jen kousek od břehu. Z centra Grohote je to asi deset minut jízdy autem.

Cestovatelé recenzují Šolta (Solta)

Průměrné hodnocení (4.7).

Celkem hodnotilo 371 uživatelů.

Navštívili jste Šolta (Solta)? Podělte se o své zkušenosti a napište recenzi.

5 Komentáře

 1. Tomáš Severa. (Google recenze)

  Nádhera.👍

 2. Auto CamCZ. (Google recenze)

  Úžasný ostrov Šolta doporučuji navštívit. Krásné prostředí, příroda, zvěřena.
  Voda úžasná, čistá, plná živočichů.

 3. Tomáš Havránek. (Google recenze)

  Nejkrásnější místo na dovolenou.Krásná příroda a dobří lidi. Ještě mít nějakou tu plachetnici a je to tady stvoření přímo pro vás……⛵

 4. Stanislav Gawrecki. (Google recenze)

  Jeden z malebných a „zelených“ ostrovů střední Dalmácie hned vedle ostrova Brač. Možnost ubytování v hotelech, apartmánech, ale i soukromí. Na ostrově jsou jak rušné, tak úplně klidné a tiché zátoky. Já osobně upřednostňuji zátoky na jižní straně jako Stračinska, Tatinja …

 5. Pavel P. (Google recenze)

  Poprvé a velmi krásný ostrov. Byli jsme na objížďce a určitě nedoporučuji Nečujam, tady je to jak za sociku a budete zděšeni z onoho centra. Budovy opuštěné, červené slunečníky pro nikoho, uprostřed brouzdálko pro prcky a absolutně neosobní prostranství, kde jsou všichni a nikdo. Jen jsme zde přibrzdili, abychom ostrov poznali celý, ale tady jsme byli 5 minut a zpět do auta. Stomorska je 100 lepší a je zde nějaká úroveň. Stomorska určitě navštívíme ještě jednou a hlavně konobu Volat.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *