Split

Split je město, které se nachází ve střední Dalmácii. Leží na pobřeží Jaderského moře a žije zde okolo 176 314 obyvatel (údaj z roku 2022). V žebříčku počtu obyvatel chorvatských měst od největšího po nejmenší je tedy hned na druhém místě.

Z historie

Split je výchozím bodem pro cesty na okolní ostrovy, ale také úžasným městem s historickými památkami. Historické jádro města a Diokleciánův palác jsou zapsáni v seznamu světového dědictví UNESCO. Ve Splitu se nachází významný mezinárodní přístav a v blízkosti města se nachází rovněž mezinárodní letiště. Římský císař Dioklecián se rozhodl postavit svůj palác přímo na poloostrově poblíž velkého římského města Salona, kde chtěl strávit poslední léta svého života. Během následujících 1700 let se palác pomalu ale jistě rozrostl ve město Split, které dodnes láká bohatou a slavnou tradicí a historií.

Místa, která stojí za to navštívit

Doporučujeme navštívit Diokleciánův palác (včetně podzemí), který je přes svůj „věk“ mimořádně zachovalý, projít si historické ulice a navštívit další památky, které slohově předvádí širokou škálu slohových období od antiky až po moderní dobu. Navštivte galerii Ivana Mestroviće a vystupte na 187 metrů vysokou zvonici, která vystupuje z katedrály svatého Domnia (což je mimochodem nejstarší katolická katedrála na světě). Split je také jedním z míst, kde se natáčel populární seriál Hra o trůny. Řada záběrů ze třetí, čtvrté a páté série se natáčelo v centru Splitu a jeho okolí. Mezi natáčecí místa patřil Diokleciánův palác či pevnost Klis.

Festivaly a jiné akce

Split je mnohem víc než jen nádherná architektonická scenérie. Split je také místem vynikajících gurmánských a vinařských zážitků, četných kulturních akcí, klubů a barů, pouličních festivalů a akcí jako je Ultra Europe Festival. Tento mimořádný festival každoročně navštíví až 100 tisíc mladých lidí z přibližně sta zemí světa a koná se v červenci. Navštivte také dubnový Gastro veletrh, květnový Květinový festival, červnový filmový festival, velký červencový Letní festival, nedaleký srpnový Historický turnaj v jízdě na koni či únorový místní půlmaratón. Zajímavá činnost, kterou lze u města Split na moři provozovat, je vyjet si na paddleboardu. Že to není nic neobvyklého? Vyjeďte si na něm večer. Půjčují se zde podsvícené paddleboardy, což dělá z této sportovní činnosti poměrně nevšední zážitek.

Cestovatelé recenzují Split

0 komentářů

Zatím zde nic není. Buď první a napiš nám jak se ti zde líbilo.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *