Stari Grad

Stari Grad (v překladu Staré město) je chorvatské město s 1 906 obyvateli (údaj z roku 2023) ležící na severní straně dalmatského ostrova Hvar.

Původní název Stari Gradu byl Faros a pojmenovali jej tak řečtí osadníci. Následně nadvládu převzali Římané v roce 219 př. n. l. a poté Slované, načež se Faros stal hlavním městem ostrova (do roku 1278). Když bylo správní centrum ostrova přesunuto do dnešního města Hvar na jižním pobřeží, začalo se staré město nazývat Stari Grad. Zatímco na úrodných okolních svazích a zahradách se pěstuje ovoce, vinná réva, olivovníky a voňavá levandule, město nabízí historické památky, příjemné restaurace i ubytování pro turisty. Navštívit můžete například Tvrdalj, což je opevněný hrad básníka Petara Hektoroviče ze 16. století. U hradu leží rybník, který ukazuje básníkovu lásku k rybám a rybářskému životu (napsal například báseň „Rybářské a rybářské stížnosti“, což je jeden z nejvýznamnějších literárních textů v chorvatštině z 16. století). Další oblíbenou turistickou zastávkou je místní muzeum v bývalém Bianchiniho paláci. Toto muzeum ukazuje návštěvníkům rekonstrukci vraku starořecké lodi, archeologické nálezy ze Stari Gradské planiny, pokoj námořního kapitána z 19. století a uměleckou sbírku a galerii Juraje Plančiče. Pokud máte rádi kostely a kláštery, navštivte starý dominikánský klášter nebo některý z místních kostelů.

Asi pět minut jízdy autem od města se nachází Stari Gradská planina, která se uvedena na Seznamu UNESCO.

Doprava

Stari Grad má bezproblémová spojení s okolním světem, silnice pro přesun na zemi i trajekty pro přesun po moři. Trajektem se odsud můžete vydat do města Split, Vela Luka na Korčule, Dubrovníku, Ubli na Lastově, Rijeky nebo napříč přes Jaderské moře rovnou do Itálie.

Důležité

Nepleťte si Stari Grad se Starigradem. Starigrad je vesnice a malý přístav na pobřeží Velebitského průlivu, vesnice u Zadaru a vesnice u Koprivnice. Zatímco Starigrady jsou tři, Stari Grad je jen jeden.

Cestovatelé recenzují Stari Grad

0 komentářů

Zatím zde nic není. Buď první a napiš nám jak se ti zde líbilo.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související místa