Starigradská pláň

Na ostrově Hvar, nedaleko města Stari Grad, se nachází pozůstatky rozdělení půdy z let 385 až 384 př.. n. l.

Můžete zde pozorovat půdu rozdělenou neobyčejně zachovalými kamennými zídkami a cestičkami a geometrickou přesností. Latinsky se tato parcelace půdy nazývá ager. Mezi tehdejší řecké osadníky, kteří připluli z ostrova Paros, byla půda rozdělena na 73 pravoúhlých dílů o velikosti 181 m x 905 m; některé díly na 181 m x 181 m. Místní půda je velmi úrodná a i v dnešní době se v okolí Stari Gradu (i když už pochopitelně ne přímo na těchto chráněných pozemcích) pěstuje vinná réva, olivy, levandule, ovoce a další plodiny. Starigradská pláň (Starigradsko polje) je od roku 2008 zapsána na seznam UNESCO a patří mezi oblíbená místa turistů se zájmem o historii.

Cestovatelé recenzují Starigradská pláň

Průměrné hodnocení (4.4).

Celkem hodnotilo 57 uživatelů.

Navštívili jste Starigradská pláň? Podělte se o své zkušenosti a napište recenzi.

5 Komentáře

 1. Chantalle Todd. (Google recenze)

  E-bike přes tuto krásnou pláň byla jednou z mých oblíbených aktivit ve Stari Gradu! Pokud navštívíte v létě, zvláště v horkém dni, doporučuji prozkoumat stezky tímto způsobem. Půjčili jsme si elektrokola od Hvar Life a byl to jen krátký výlet po tichých cestách, abychom se odtud dostali do krajiny. Existuje mnoho cest k prozkoumání, ale pokud dostanete hlad, Hora Hvar je nedaleko, kde si můžete pochutnat na jídle z farmy až na stůl.

 2. Tonko Lacmanovic. (Google recenze)

  Toto je místo chráněné na seznamu světového dědictví UNESCO jako jeden z mála příkladů neporušené zemědělské krajiny vytvořené řeckými kolonisty, když vzali tuto nádhernou zátoku místním obyvatelům a zjevně jim nechali zbytek ostrova. Chtěl bych více investic (samozřejmě z fondů EU), ale i tak je to ideální místo pro cykloturistiku nebo pěší túru. Dostanete se k ní ze Stari Grada a táhne se téměř až do sousedních krásných měst Jelsa a Vrboska. Na jaře zde najdete lahodný chřest ve velkém množství. A zkuste se vyhnout vysokému létu, protože zde může být opravdu horko, pokud nejste blízko moře. Pátá hvězda chybí, protože by měla být udržována mnohem lépe, ale toto je místo, které můžete vidět při návštěvě úžasného ostrova Hvar, protože je to skutečně jedinečné místo.

 3. Ladislav Pivko. (Google recenze)

  Nádherné olivové plantáže. Krásný výlet.

 4. Mária Kuchtová. (Google recenze)

  Starigradská polja představují zachovanou historii agrokulturních dějin ještě z dob řeků. Návštěva možná kolem, autem…trochu užší, nakadámové cesty nebo pěšky.

 5. Emiliano Sada. (Google recenze)

  Je velmi zajímavé pozorovat, že tyto pláně fungovaly již od řecko-římských dob. Existují cedule vysvětlující, že je to dědictví UNESCO. Přístupová cesta není dobrá, ale je možné ji projet na kole nebo na motocyklu, a to i při malém zdvihovém objemu (50 ccm).
  Doporučuji jako kulturní aktivitu a můžete dobře fotografovat.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přidat do oblíbených
Zobrazit oblíbené
pondělí: Otevřeno 24 hodin
úterý: Otevřeno 24 hodin
středa: Otevřeno 24 hodin
čtvrtek: Otevřeno 24 hodin
pátek: Otevřeno 24 hodin
sobota: Otevřeno 24 hodin
neděle: Otevřeno 24 hodin

Odstartujte nové dobrodružství:

 1. Letenky
 2. Ubytování
 3. Pojištění
 4. Autopůjčovna
 5. Zájezdy