Základní informace

Při cestě do zahraničí se nenechte překvapit a zjistěte si základní informace, jako je místní měna, jazyk, kterým místní hovoří, vládní zřízení či jaké jsou zvyky ohledně řízení motorových vozidel.

Hlavní město, rozloha, vládní zřízení, populace a bezpečnost

V Chorvatsku (oficiálně Chorvatské republice) žijí necelé čtyři miliony obyvatel, z toho přibližně 806 400 v hlavním městě, Záhřebu. Chorvatská republika se dělí na 21 krajů (žup). Rozloha země čítá 56 594 km² a tvar je velmi unikátní. Mě osobně připomíná obrácenou sedmičku nebo rozevřenou čelist krokodýla z profilu. Kolem země se nachází Jaderské moře. Vládní zřízení Chorvatska je parlamentní republika a prezidentem od roku 2020 je Zoran Milanović.

Chorvatsko sousedí se Slovinskem, Maďarskem, Srbskem, Bosnou a Hercegovinou, Černou Horou a mořem hraničí s Itálií. Je součástí Evropy i Evropské unie. Chorvatsko patří mezi bezpečné země, přesto je třeba chránit si osobní věci před kapsáři, které obecně vždy lákají davy turistů. V Chorvatsku je trestné držení jakéhokoliv množství drog.

Alkohol zde lze konzumovat od 18 let. Neměli byste konzumovat alkohol, pokud plánujete řídit.

Vlajka, jazyk a měna

Chorvatská vlajka se vyznačuje třemi vodorovnými podélnými pruhy vyvedenými nad sebou. V horní části je pruh výrazně červený, prostřední pruh je bílý a spodní pruh je modrý. Tyto barvy zastupují historické části Chorvatského království. Červená a bílá barva představují Chorvatské království, modrá a bílá barva Slavonské království a modrá barva Dalmatské království. Uprostřed vlajky se nachází znak erbu se šachovnicovým vzorem, který představuje chorvatský národ. Pět malých erbů na vrchu zastupuje chorvatské provincie – zleva Staré Chorvatsko, dále do pravé strany pokračuje Dubrovník, Dalmácie, Istrie a nakonec Slavonie.

Oficiálním jazykem země je Chorvatština. Chorvatsky se domluvíte také v Bosně a Hercegovině, kde Chorvatština rovněž patří mezi oficiální jazyky země.

Oficiální měnou Chorvatska je kuna.

Jízda autem

Jezdí se po pravé straně a předjíždí se zleva. Řidiči musí v letních měsících počítat s hustým provozem. Při jízdě je, stejně jako v České republice, telefonovat za jízdy bez použití hands-free přístrojů. Povolená rychlost na dálnici je 130 km/hod, na komunikacích pro motorová vozidla 110 km/h, mimo obec 90 km/h, v obci 50 km/h, pokud není místním dopravním značením nařízeno jinak. Zajímavé je, že pro řidiče do 24 let jsou limity nastaveny ještě trochu níže, mimo obec mohou jet maximálně 80 km/h a na dálnici 120 km/h. V případě dopravní nehody si musí provozovatel vozidla od policie vyžádat záznam o poškozeném vozidle. Bez tohoto dokumentu nesmí z Chorvatska vycestovat. Dálniční poplatky v Chorvatsku se platí mýtným. V Chorvatsku je tolerována maximálně půl promile alkoholu v krvi (což platí jen pro zkušené řidiče, u řidičů do 24 let, řidičů aut s hmotností nad 3,5 tuny a profesionálních řidičů není tolerováno žádné množství alkoholu a v případě nehody je u každého řidiče stopa alkoholu v krvi považována za přitěžující okolnost).

Jídlo a pití

Chorvatská kuchyně je bohatá a různorodá. Liší se jídla podávaná ve vnitrozemí a jídla podávaná na pobřežní části Chorvatska. Zatímco ve vnitrozemí se vyznačuje inspirací slovanskou, maďarskou a tureckou kuchyní, na pobřeží najdete inspiraci středomořskou kuchyní. Ve vnitrozemí je častější užívání brambor, cibule, papriky, obilnin či mléčných výrobků, na pobřeží se používají plody moře, česnek, olivový olej a koření jako rozmarýn, šalvěj, oregano, muškátový ořech a další. Mezi typickými chorvatskými jídly můžete vyzkoušet černé rizoto, pečené jehněčí, plněné kalamáry, ombolo (lehce uzený kousek vepřového masa dopečený na žhavém uhlí) či štrukli (pirožky plněné různými druhy náplní, od sladkých po slané). Mezi oblíbené nápoje patří víno, pivo, káva, a pálenka Rakija či Uzo.

Počasí

Mírné podnebí v Chorvatsku znamená krátké mírné zimy a dlouhá teplá léta, což je pro většinu turistů skvělá zpráva. Za nejteplejší měsíc se zde považuje červenec, za nejchladnější pak leden. Místní podnebí výrazně ovlivňuje Jaderské moře. Průměrná teplota vody v Chorvatsku je v letních měsících mezi 21 °C až 25 °C.