Akureyri

Islandské „hlavní město severu“ je dalším místem pro zážitky jako je pozorování velryb, lyžování a jedinečné pivní lázně.

Nazývat Akureyri „městem“ je možná velkorysé označení, protože zde žije pouze 20 000 obyvatel. Tím se se Akureyri blíží velikosti, která je považována za město. Akureyri je i tak ale běžně označováno za hlavní město severního Islandu. Městem protéká řeka Glerá, která pramení z ledovce na poloostrově Tröllaskagi.

Navštívit v Akureyri můžete řadu míst, minout byste neměli ikonický kostel Akureyrarkirkja. Snadno si ho všimnete, protože dominuje městskému panoramatu. Byl vysvěcen v roce 1940. Schody, které vedou ke kostelu jsou zrovna tak slavné a oblíbené jako kostel sám, Islanďané se běžně vyzývají k závodům ve výstupu po schodech a v červenci se dokonce každoročně koná „závod po kostelních schodech“.

Další perlou Akureyri je Vánoční dům (Jolahusid). Jde o malebný dárkový obchůdek, který zákazníky i kolemjdoucí naladí na vánoční atmosféru kdykoli během roku. Připomíná perníkovou chaloupku, neboť má na střeše usazené modely sladkostí. Nicméně není perníkově hnědý, je natřený vánoční červenou a visí různé na něm vánoční ozdoby. Bez ohledu na roční období si zde vždy můžete koupit vánoční dárky, ozdoby, a dokonce i tradiční islandské vánoční jídlo.

Ochutnat byste měli rozhodně i zmrzlinu v Brynjuís, která je prý nejlepší zmrzlinou v zemi. Udržují si stejnou recepturu už od roku 1939 a k sametově jemné mléčné zmrzlině nabízí posypky, polevy a jiná vylepšení. Mňam!

Za návštěvu stojí také botanická zahrada, kde najdete až  7 000 druhů rostlin, z nichž islandské rostliny představují asi 400. Až budete projíždět ulicemi, všimněte si červené na semaforu, je ve tvaru srdce! Tahle kouzelná maličkost jistě potěší každého účastníka silničního provozu.

Pokud si chcete zaplavat, v Akureyri je samozřejmě i plavecký bazén. Mnoho i velmi malých vesniček na Islandu má vlastní bazén a je to místo, kde se lidé rádi schází.

Cestovatelé recenzují Akureyri

0 komentářů

Zatím zde nic není. Buď první a napiš nám jak se ti zde líbilo.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související místa