Artic Henge

Artic Henge je památníkem severské pohanské víry. Stavba se nachází v Raufarhöfnu, jedné z nejseverněji položených vesnic Islandu. Jen malý kousek odsud leží polární kruh. Památník se skládá ze čtyř šestimetrových bran a jednoho desetimetrového sloupu. Brány fungují jako sluneční hodiny, protože zachycují sluneční světlo a vrhají stíny na přesně určená místa.

Myšlenkou bylo umístit kamenné oblouky tak, aby zachycovaly světlo Půlnočního slunce, které se v létě pohybuje po obloze. Kupříkladu 21. června by se slunce  mělo vyrovnat s jižním obloukem. Můžeme říci, že jde o snahu napodobit moderním způsobem známější Stonehenge. Artic Henge je bohužel stále ve výstavbě, na místo přibydou sluneční hodiny, sochy trpaslíků a další předměty, díyk kterým se z místa podle plánů stane kouzelné místo pro speciální obřady, například svatby. Z Húsavíku je to k Artic Henge přibližně 130 km, takže si na cestu vyhraďte asi 1,5 hod. Z Húsavíku se vydáte po silnici 85 na severovýchod, kolem Ásbyrgi. Na křižovatce silnice 874 budete směřovat na východ, těsně před Kópaskerem. Jakmile dorazíte do Raufarhöfnu, spatříte nepřehlédnutelnou stavbu Artic Henge, která se nachází na kopci u města. K Artic Henge si z vedlejšího parkoviště můžete pohodlně dojít pěšky.

 

Cestovatelé recenzují Artic Henge

Průměrné hodnocení (4.3).

Celkem hodnotilo 313 uživatelů.

Navštívili jste Artic Henge? Podělte se o své zkušenosti a napište recenzi.

5 Komentáře

 1. D C. (Google recenze)

  Nejsem si jistý, jaké vzrušení na tomto místě spočívá. Na fotkách to vypadá zajímavěji, než to je. „Henge“ je jen nějaká nedávno tvarovaná a umístěná skála držená na místě betonem. Toto není nějaký starověký artefakt zanechaný ztracenou civilizací. Je to rádoby turistická past. Okolní krajina je atraktivnější.

 2. M B. (Google recenze)

  Arctic Henge v Raufarhöfn na extrémním severovýchodě ostrova. Zde je to jen 2 km k polárnímu kruhu. Arktický monument si klade za cíl přivést turisty zpět do velmi vzdálené oblasti. Zde se dají pořídit pěkné fotky.

 3. Penny Chan. (Google recenze)

  Arctic Stonehenge Arctic Henge se nachází v nejsevernějším městě Raufarhöfn na Islandu, vedle Severního ledového moře.

 4. Jung Woo. (Google recenze)

  Určitě stojí za to jet téměř 2,5 hodiny nebo 3 hodiny celou cestu, abyste viděli toto „aktuálně ve výstavbě“ henge !! Samozřejmě můžete počkat několik dalších let, než uvidíte dokončený, ale pokud jde o nás, užili jsme si zábavné fotografie úplně sami! Ale samozřejmě mějte na paměti, že návštěva Raufarhöfnu vyžaduje dlouhé hodiny jízdy !!!

 5. Petra Pavlíková. (Google recenze)

  Vize pěkná, zatím nedodělané, špatné parkování. Do budoucna bude určitě zajímavé

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přidat do oblíbených
Zobrazit oblíbené
pondělí: Otevřeno 24 hodin
úterý: Otevřeno 24 hodin
středa: Otevřeno 24 hodin
čtvrtek: Otevřeno 24 hodin
pátek: Otevřeno 24 hodin
sobota: Otevřeno 24 hodin
neděle: Otevřeno 24 hodin

Odstartujte nové dobrodružství:

 1. Letenky
 2. Ubytování
 3. Pojištění
 4. Autopůjčovna
 5. Zájezdy