Ásbyrgi

Ásbyrgi je úžasný kaňon ve tvaru podkovy, ukrývající zelený les.

Na Islandu jsou lesy poměrně neobvyklé, ale úchvatné místo Ásbyrgi je důkazem, že na Islandu lesy jsou, jen je musíte umět hledat. Z Húsavíku je to k Ásbyrgi necelá hodina cesty autem. Na délku měří kaňon Ásbyrgi asi 3,5 km a na šířku 1,1 km.

Vznikl se přičítá dvěma velkým bahenním záplavám (kterým se říká jökulhlaup), které vznikají výbuchem sopky pod ledovou krustou ledovce (v tomto případě šlo o ledovec Vatnajökull). Báje ovšem neobvyklý tvar prohlubně přisuzují otisku podkovy osminohého koně Sleipnira, který patří bohu Ódinovi. Ať je to jakkoliv, kouzlo místa je zcela nepopiratelné.

Kaňon vyschl a místo řeky zde najdete travnaté údolí, mechy, lišejníky a zalesněné plochy. Rostou zde břízy, vrby a v letech 1947-1977 zde byla vysazena i řada cizokrajných dřevin včetně smrku, modřínu a borovice. Přilétají sem různé druhy ptáků, například buřňáci. Není divu, že tohle kouzelné místo láká turisty ze všech krajů světa.

Cestovatelé recenzují Ásbyrgi

Průměrné hodnocení (4.7).

Celkem hodnotilo 332 uživatelů.

Navštívili jste Ásbyrgi? Podělte se o své zkušenosti a napište recenzi.

5 Komentáře

 1. Michael Gerth. (Google recenze)

  Tato poněkud odlehlá soutěska ve tvaru podkovy je skutečným rájem. K dispozici jsou túry různých délek a stupňů obtížnosti a přátelský a trpělivý ranger v informačním centru je připraven nabídnout radu. Zejména hřeben soutěsky s jezírkem plným kachen a okolní les jsou nádherné.

 2. Kevin Giot. (Google recenze)

  Velkolepé a snadno dostupné hledisko. Jakmile dorazíte do kaňonu, uděláte krátkou 15minutovou procházku směrem k jezeru Botnstjorn a můžete pozorovat nesmírnost kaňonu a jeho klid.

 3. Marine Fayolle. (Google recenze)

  Skvělé útesy v tomto velmi klidném kaňonu, méně turistů než na jiných místech. Existuje krátká, snadno dostupná procházka (věřím Botnstjorn), která vede přímo k malému jezírku. Na jaře je krásně, začíná pučet a je to místo, které je domovem ptačího druhu, který si hnízdí jen tam.

 4. Shana Morris. (Google recenze)

  Zůstali jsme méně než 8 hodin, takže možná moje recenze není tak užitečná. Turistika je pěkná, zařízení bylo čisté, kaňon je jedinečně krásný se stromy, květinami a keři. Vrátil bych se!

 5. Luděk Jelínek. (Google recenze)

  Krásný velký kaňon, příjemná procházka uvnitř, ale kdo chce vidět více musí zvolit okruh vedoucí po vršcích kaňonu, stojí to za větší námahu.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související místa