Gluggafoss

Vodopád Gluggafoss (v překladu Okenní vodopád) je přibližně 44 metrů vysoký a nachází se v jihoislandském Fljótshlíðu.

Je to vlastně série vodopádů tekoucích v malé říčce Merkjá. Dohromady se tyto vodopády nazývají vodopády Merkjárfoss. Jedinečnost Gluggafossu spočívá v jeho geologickém ohledu, protože řeka v průběhu času vytvořila v měkkém palagonitovém podloží několik otvorů a tunelů, kterými si razí cestu. Těmto otvorům se na Islandu říká „gluggar“ čili v překladu okna.

Za spodním vodopádem je možné se v jednom místě projít, ale očekávejte spršku. Doporučujeme nepromokavé oblečení a obuv. Krátká pěší túra z parkoviště vede přímo k vodopádu, ale některé části jsou kvůli ochraně flóry uzavřené.

Cestovatelé recenzují Gluggafoss

Průměrné hodnocení (4.8).

Celkem hodnotilo 322 uživatelů.

Navštívili jste Gluggafoss? Podělte se o své zkušenosti a napište recenzi.

5 Komentáře

 1. Vladimir Voruda. (Google recenze)

  Krásný vodopád s více úrovněmi. Určitě stojí za to vyjít nahoru, je zde krásný výhled do okolí. Bezplatné parkoviště je nedaleko od vodopádu.
  K nedalekému vodopádu Þórðarfoss nešlo projít, byl zde plot, ale z dálky byl vidět.
  Pokud pojede od silnice č. 1 po silnici č. 250, tak nutno počítat, že je spíš pro 4×4, sice jsme to s Yarisem projeli, ale nic moc. Silnice č. 261 je pěkná, asfaltová.

 2. Justin Eure. (Google recenze)

  Nádherný a méně navštěvovaný vodopád. Snadná chůze až k úpatí vodopádů a můžete se plížit podél okraje, abyste se přiblížili k oslnivé stěně kapajícího mechu. Stojí za to zajít na cestu podél jižního pobřeží.

 3. Laetitia Gontier. (Google recenze)

  Belle cascade. Vaut le coup de monter au sommet, chemin assez facile même si ça monte un peu. La première petite cascade il est possible de passer en dessous 🙂

 4. Benjamin Hibberd. (Google recenze)

  Krásný malý vodopád trochu mimo vyšlapané cesty, díky kterému je to všechno. je to příjemné, protože je mnohem méně zaneprázdněné! Stojí za návštěvu, pokud procházíte kolem!

 5. N S. (Google recenze)

  Jeden z malých vodopádů, který bývají přehlíženi těmi velkými. Doporučila nám to paní v hotelu, ve kterém jsme bydleli, protože jsme hledali místo v okolí, kde bychom mohli využít poslední hodinu denního světla. Skvělé místo, je tam malé parkoviště a můžete dojít až k vodopádu. Nejlepší na tom bylo, že tam nikdo jiný nebyl!

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *