Goðafoss

Vodopád Goðafoss (v překladu Vodopád bohů) se nachází na řece Skjálfandafljót na severu Islandu. I přesto, že je nižší než mnozí jeho Islandští druhové (padá z výšky 12 m, široký je 30 m), je to jeden z nejvýznamnějších vodopádů v zemi.

Jak získal vodopád ve tvaru podkovy svůj název Goðafoss je zajímavé. Když byl Island v 9. a 10. století poprvé osídlen, naprostá většina obyvatel byli Norové, kteří vyznávali staroseverské náboženství . Uctívali božstva jako Thor, Odin, Loki či Freya. Po vzniku Společenství v roce 930 n. l. se však z křesťanské Evropy začal vyvíjet tlak ke konverzi. Kolem roku 1000 n. l. se zdálo, že Norsko bude téměř jistě napadeno, pokud bude země trvat na své pohanské víře. Problém byl přednesen na sněmu v Þingvelliru, kde se jednou ročně scházel parlament.

Rozhodnutím byl pověřen tehdejší zákonodárce, kněz Ásatrú (neboli goði) Þorgeir Ljósvetningagoði. Říká se, že celý den a noc v tichosti ležel pod kožešinovou přikrývkou a modlil se ke svým starým bohům za správné rozhodnutí. Nakonec předstoupil před ostatní a řekl, že pro dobro lidu bude nyní na Islandu křesťanství oficiálním náboženstvím, ale pohané mohou své náboženství praktikovat v soukromí. Na znamení svého rozhodnutí se vrátil do svého domova na severu Islandu a vhodil modly Starých bohů do vodopádu. Od té doby se tomuto vodopádu začalo říkat vodopád bohů – Goðafoss.

Ke Goðafossu se dostanete autem z hlavního města severu, Akureyri, za 45 minut. Goðafoss je považován za součást vyhlídkové trasy zvané Diamantový kruh, kde se nachází také oblast jezera Mývatn, vodopádu Dettifoss, kaňon Ásbyrgi a město Húsavík. V zimě se doporučuje k vodopádu jet autem s náhonem všech kol.

 

Cestovatelé recenzují Goðafoss

Průměrné hodnocení (4.8).

Celkem hodnotilo 1 026 uživatelů.

Navštívili jste Goðafoss? Podělte se o své zkušenosti a napište recenzi.

5 Komentáře

 1. Adelaide Nxumalo. (Google recenze)

  Krásná scenérie kolem vodopádů Godafoss, včetně nazelenalé říční vody. Připomíná mi to můj první výlet k Niagarským vodopádům před mnoha lety. Podnikl výletní plavbu z Akureyri – 3hodinová zpáteční cesta s další zastávkou v botanické zahradě.

 2. Marco Rajteri. (Google recenze)

  Dva malé vodopády uprostřed údolí. Nejsou příliš velcí ani vysocí, zvláště ve srovnání s ostatními, které potkáváte po celé zemi.
  Parkování je zdarma a nemusíte chodit daleko, abyste je viděli (pár minut). Je zde také možnost vidět je ze dvou různých stran.
  Pokud máte čas, udělejte si výlet, ale nepatří mezi nejlepší vodopády.

 3. H R. (Google recenze)

  Působivý vodopád pro svůj velký průtok. Má 2 parkoviště, jedno na pravém břehu a jedno na levém břehu. Pohledy z pravého břehu se mi líbily více než z levého, protože má lepší vyhlídky. Trasa je nenáročná a bezpečná, je povoleno ji pozorovat i z koryta. Vysoce doporučeno.

 4. Paula Perea. (Google recenze)

  Pěkný vodopád. VELMI CHLADNÝ! v blízkosti je kavárna/kavárna. Udělali jsme soukromý výlet z Ayukeri z plavby (50 € na osobu).

 5. Michal Brynych. (Google recenze)

  překrásný vodopád

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *