Gullfoss

Gullfoss (v překladu Zlatý vodopád) je jeden z nejznámějších a nejoblíbenějších islandských vodopádů. Najdete jej v kaňonu řeky Hvítá v jihovýchodní části Islandu. Voda v řece Hvítá se valí z ledovce Langjökull a pak kaskádovitě stéká 32 metrů po dvou stupních Gullfossu, což je dramatická ukázka syrové síly přírody. Toto neuvěřitelné místo vidí většina návštěvníků, protože se nachází na prohlídkové trase Zlatého okruhu. Z hlavního města Reykjavíku se ke Gullfossu dostanete zhruba během dvou hodin. Většina cestovních nabídek s průvodcem po zemi zahrnuje zastávku u Gullfossu, ale neměli byste ho opomenout ani při cestách po vlastní ose.

Vzhledem k tomu, že vodopád dva stupně, je třeba Gullfoss považovat za dva samostatné vodopády. První, kratší kaskáda, je vysoká 11 metrů. Druhý vodopád měří 21 metrů. Stěny kaňonu po obou stranách vodopádu dosahují výšky 70 metrů a klesají do velkého kaňonu Gullfossgjúfur. V létě sem každou sekundu stéká přibližně 140 metrů krychlových vody, zatímco v zimě klesá na přibližně 109 metrů krychlových. Při takové energii by se návštěvníci neměli divit, že je mohutná sprška vodopádu zasáhne, pokud se k vodopádu přiblíží příliš blízko. Jak již bylo zmíněno, Gullfoss je součástí velmi oblíbené prohlídkové trasy Zlatý okruh spolu s geotermální oblastí Geysir a národním parkem Þingvellir. Mnoho výletů na Zlatý okruh zahrnuje další aktivity, které lze podniknout od Gullfossu, jako je výstup na nedaleký mohutný ledovec Langjökull a vstup do jeho ledových tunelů nebo jízda na sněžném skútru po ledovcovém povrchu.

Kromě Gullfossu se návštěvníci mohou kochat výhledem z kavárny Gullfoss Café, místního lahůdkářství, které nabízí širokou škálu občerstvení a jídel. V nabídce jsou možnosti, které potěší chuťové pohárky každého: teplé polévky, sendviče, saláty a koláče. Na místě je také obchod, kde si návštěvníci mohou prohlédnout a zakoupit tradiční islandské suvenýry.

Cestovatelé recenzují Gullfoss

Průměrné hodnocení (4.8).

Celkem hodnotilo 2 993 uživatelů.

Navštívili jste Gullfoss? Podělte se o své zkušenosti a napište recenzi.

5 Komentáře

 1. Jana Rakosnikova. (Google recenze)

  Je to jeden z tech vodopadu, ktere musite videt

 2. Blanka Hladikova. (Google recenze)

  Nádhera v létě i v zimě a počasí nám přálo….

 3. Michal Šindler. (Google recenze)

  Asi jeden z nejnavštěvovanější klenotů přírody zde na Islandu. Je to úchvatné a také plné turistů ani bych to nechtěl vidět v sezóně.jsem nadšený. doporučuji

 4. Jaroslav Běhounek. (Google recenze)

  Jednoduše dostupný hezký vodopád poblíž Geysiru. Měl jsem tu luxusní vafle a koupil prima čepici.

 5. Vraťa Zpevak. (Google recenze)

  Nejznámější vodopád na Islandu ohromí svou mohutností. Určitě se vydejte co nejblíž ať si ho vychutnáte, ale nezapomeňte pláštěnku!

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *