Hengifoss

Vodopád Hengifoss se nachází vedle jezera Lagarfljót. Je to nádherný vodopád, vysoký asi 128 metrů. Velkolepý vodopád padá do soutěsky Hengifossárgljúfur v údolí Fljótsdalur.

Výlet k vodopádu je asi hodinové pozvolné stoupání do kopce. Asi po 1,2 km po stezce dojdete k vodopádu Litlanesfoss, kde musíte dojít až na samý okraj soutěsky, abyste si ho mohli prohlédnout zblízka. Litlanesfoss není vidět ze silnice jako Hengifoss. Litlanesfoss je lemován čedičovými sloupy podobně jako vodopád Aldeyjarfoss a vodopád Svartifoss.

Vodopád Hengifoss je charakteristický svým okolím. Mezi vrstvami čediče jsou vidět vrstvy červeného jílu, které vytvářejí červené vrstevní obrazce – můžete zde vidět 5-6 milionů let staré vrstvy čediče pocházející z vulkanických erupcí v období třetihor. Červené pruhy jsou sedimenty a stará půda a červená barva vzniká oxidací železa v jílu. Jde tedy vizuálně o poměrně výrazné a zajímavé prostředí.

Cestovatelé recenzují Hengifoss

Průměrné hodnocení (4.7).

Celkem hodnotilo 7 uživatelů.

Navštívili jste Hengifoss? Podělte se o své zkušenosti a napište recenzi.

5 Komentáře

 1. Vladimír Černý. (Google recenze)

  Náročná prochazka k vodopádu, 2-3 hodiny. Málo lidi, hezké výhledy při cestě zpět.

 2. Ashley Davidson-Fisher. (Google recenze)

  Túra je dále a vyšší, než se očekávalo. Když jste na parkovišti, pády dávají pocit, že jste blíž, než si myslíte. Ve skutečnosti to trvá asi 1 hodinu, než se tam dostanete. První vodopád, který míjíte, je Litlanesfoss. Tento vodopád nemá příliš pozornosti, ale je docela krásný, zvláště když je obklopen velmi vysokými čedičovými sloupy. Opravdu úžasné, když svítí slunce a barvy vyskakují přímo na vás. Když dorazíte do Hengifossu, nebuďte příliš překvapeni, že se k němu můžete dostat. Mezi vámi a základnou vodopádů zůstává velká vzdálenost. Z bezpečnostních důvodů je to pochopitelné, ale je to také trochu skleslé, protože ostatní vodopády vám umožňují blíže se podívat. Přesto to stojí za výlet a nebudete zklamáni. Je to také mnohem méně přeplněné než jiné známé vodopády, takže je to plus.

 3. Marco Tanzi. (Google recenze)

  Velké vodopády, které padají z vrstvy červené a černé lávy.

 4. Andrew Certo. (Google recenze)

  Tento vodopád měl bujnou plasticitu! Tolik kolekcí v jednom soudržném balíčku. Absolutně cronatious!

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *