Hlauptungufoss, Brúarárfoss a Midfoss

Zatímco k většině nejznámějších islandských vodopádů stačí ujít jen minimální vzdálenost, Bruarfoss je od nejbližší silnice vzdálen 3,5 kilometru pěšky. Naštěstí velká část cesty vede podél nádherné řeky Brúará. Vodopády jsou relativně blízko Zlatého okruhu, proto je snadné je zahrnout i do kratších návštěv Islandu. Toto místo byste rozhodně neměli vynechat, pokud se rádi kocháte přírodními scenériemi. Bruarfoss, napájený řekou Brúará, která pramení v ledovcových vodách ledovce Langjökull, je ve srovnání s nejmohutnějšími vodopády v zemi nepatrný, ale to, co mu chybí na velikosti, vynahrazuje fascinujícími barvami a tvarem.

Bruarfoss pochází z islandského slova pro most, protože před několika staletími se přes vodopád klenul přírodní kamenný oblouk, který spojoval obě strany řeky. Most byl ale zničen místní církví, která chtěla zabránit místním rolníkům přechod, aby si nemohli nárokovat úrodnou půdu, která patřila diecézi. Zhruba 1,5 kilometru po proudu řeky se směrem na jih mohutně kaskádovitě řítí vodopád Hlauptungufoss, který slouží jako méně nápadný, ale o to mohutnější protějšek Bruarfossu. Mezi Hlauptungufoss a Brúarárfoss se nachází další, i když menší vodopád – Midfoss.

Na místo musíte dojít pěšky, proto doporučujeme vhodné oblečení, obuv, svačinu, pití a vše, co byste mohli na delší výlet potřebovat. Cesta může být místy podmáčená, proto je dobré koukat i pod nohy. Když se udělá slunečno, je celé tohle místo mimořádně fotogenické, vodopády, kamenné břehy i výrazně modrá voda.

Cestovatelé recenzují Hlauptungufoss, Brúarárfoss a Midfoss

Průměrné hodnocení (4.8).

Celkem hodnotilo 1 261 uživatelů.

Navštívili jste Hlauptungufoss, Brúarárfoss a Midfoss? Podělte se o své zkušenosti a napište recenzi.

5 Komentáře

 1. Marco Rajteri. (Google recenze)

  K prvnímu vodopádu se dostanete po 40 minutách treku. První vodopád je krásnější než druhý, protože je působivější. Jediným problémem je, že pokud jdete za deštivého dne, cesta je celá pokrytá blátem. Doporučuji proto jít se sluníčkem nebo dobře vybaveni nepromokavými botami či lepšími trekovými botami.
  Druhý vodopád (bruarfoss) je o něco méně působivý, ale stále krásný.
  Velmi doporučeno, pokud příliš neprší, jinak to lze ještě provést, ale pouze pokud je vybaveno

 2. Catherine C. (Google recenze)

  Pěkná túra s malým převýšením, když jdete mezi řekou. Voda je úžasně modrá. Připravte se na nepromokavé boty, protože prvních pár km bylo super blátivých. Cesta tam a zpět se zastávkami na focení trvala asi 2 hodiny.

 3. Edwin van. (Google recenze)

  Skvělý vodopád s túrou podél břehu, kde můžete vidět tři vodopády. Šli jsme nahoru asi 1h 15min, ale zabrali jsme spoustu času na focení. Myslím, že to jde za 50 minut.

  Parkování je zdarma, v blízkosti silnice hned přes most. Za 30 minut uvidíte první vodopád, tato část, skrz křoví je nejbahnitější, vezměte si vycházkové boty.

 4. Jaroslava Friedecká. (Google recenze)

  Krásný vodopád, opravdu modro-modrý, na konci krásné procházky

 5. Andrea Veselá. (Google recenze)

  Nejkrásnější vodopády s modrou vodou. Ovšem přístup k nim poněkud horší v podobě rozbahněné cesty a křoví. Zas tu alespoň nebylo moc lidí 🙂

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *