Kdy navštívit

Letní dny přivádějí davy lidí, kteří se chtějí vydat na roadtrip, pěší túru nebo se bavit na nekonečném denním světle, zatímco zima znamená čas na arktická dobrodružství, pozorování polární záře nebo koupání v geotermálním bazénu, jako je proslulá Modrá laguna – nebo někde jinde, kam se nedá dostat. Kdy je tedy nejlepší jet na Island?

Přinášíme vám přehled nejvhodnějších termínů, od nejlepšího počasí až po hlavní události.

Hlavní sezóna

  • červen až srpen

Díky dlouhým slunečným dnům a nejlepšímu počasí v roce se návštěvníci masově sjíždějí zejména do Reykjavíku a na jih. Ceny v tomto ročním období dosahují vrcholu a je nutné se předem objednat. I když je rušnější a dražší, odměnou vám bude nekonečné denní světlo, hojnost festivalů a rušné aktivity. Horské silnice na Vysočině se otevírají pro vozidla s pohonem všech čtyř kol od poloviny června nebo později; a to je ideální období pro pěší turisty.

Méně lidí

  • Květen a září

Nejlepší doba pro únik z davů. Toto období přináší sychravější počasí a občasné sněžení na vysočině. Přístup po horských cestách je závislý na počasí. Jedná se však o optimální podmínky pro návštěvu, pokud dáváte přednost menším davům lidí a nižším cenám za bezmračné dny.

Mimo sezónu

  • Říjen až duben

Nejlepší doba pro pozorování polární záře. Zima znamená, že horské silnice jsou uzavřeny a některé vedlejší silnice jsou uzavřeny kvůli povětrnostním podmínkám. Nabízí se však spousta zimních aktivit, včetně lyžování, chůze na sněžnicích a návštěvy ledových jeskyní. Krátce se objevuje denní světlo – ale jinak zbývají jen dlouhé noci s možností pozorování polární záře. Velkou turistickou událostí je Silvestr v Reykjavíku.

Celý rok na Islandu a vybrané události

Leden
Po prosincovém veselí přichází sváteční kocovina. Prvních několik týdnů roku může působit jako antiklimax – nepomáhají tomu ani dlouhé tmavé noci a nepříznivé počasí.
Události: Þorrablót

Únor
Nejchladnější měsíc v mnoha částech Islandu, přestože každodenní život v hlavním městě se může zdát nedotčený. Krajina je sice malebná pod sněhem, ale většinou je tma – denní světlo trvá jen sedm až osm hodin.
Události: Zimní festival světel; Jídlo a zábava

Březen
V jiných částech světa zima oficiálně skončila, ale tady ještě není čas začít slavit. Země se probouzí ze zimního spánku; s prodlužující se denní dobou jsou oblíbené zimní aktivity, například lyžování.
Události: Pivní den; Islandské zimní hry; DesignMarch; Sónar Reykjavík.

Duben
Velikonoce se slaví tradičním způsobem (hon na velikonoční vajíčka a pečené jehněčí) a ve vzduchu je cítit jaro. Dny se prodlužují a rtuť teploměru stoupá, což znamená zeleň po tání sněhu a přílet tisíců stěhovavých ptáků.
Události: Mezinárodní literární festival v Reykjavíku, přehlídka puštíků, přehlídka ptáků.

Květen
Květen je období mimo turistickou sezónu a není to špatný měsíc pro návštěvu, těsně před tím, než se rozjede hlavní turistická sezóna. Užijte si ceny ještě před jejich zvýšením, prodlužující se dny, jarní květiny a prvotřídní pozorování ptáků.
Události:  Nejvýznamnější akce: Festival umění v Reykjavíku

Červen
Ahoj léto! Začíná krátká, ostrá, tříměsíční turistická sezóna. Klady: nejlepší počasí, téměř nekonečné denní světlo, výběr výletů a exkurzí, nejlepší výběr ubytování. Nevýhody: velké davy lidí, ceny na vrcholu sezóny, nutnost rezervovat si veškeré ubytování.
Události: Den námořníků; Vikingský festival v Hafnarfjörðuru; Pozorování velryb; Národní den; Otevření horských silnic; Půlnoční slunce; Tajný slunovrat; Svatojánská noc; Festival Humar.

Červenec
Islandské festivalové tempo se zrychluje spolu s (doufejme) rostoucí teplotou a zřetelným nárůstem počtu turistů. Očekávejte rušné silnice, přeplněné stezky, plné kempy, penziony bez volných míst atd. a rezervujte si místa předem.
Události: Landsmót Hestamanna; Festival lidové hudby; Letní koncerty Skálholt; Eistnaflug; Bræðslan; Laugavegur Ultra Marathon.

Srpen
Rušná turistická sezóna pokračuje, Jihoevropané odlétají na dovolenou na sever. V polovině měsíce odlétají puštíci (a také některé velryby), koncem srpna se místní děti vracejí do škol a noci se prodlužují.
Události: Verslunarmannahelgi; Þjóðhátíð; Festival sleďů; Reykjavík Culture Night; Reykjavík Marathon ; Reykjavík Pride; ohňostroj Jökulsárlón.

Září
Turistů výrazně ubývá a ceny klesají, což je vhodná doba pro návštěvu. Počasí může být stále příjemné, ale hotely, atrakce a služby určené pouze pro letní období jsou zavřené. Silnice na Vysočině jsou do konce měsíce uzavřeny.
Události: Reykjavík Jazz Festival; Réttir; Mezinárodní filmový festival Reykjavík

Říjen
V říjnu oficiálně začíná zima s nižšími teplotami, delšími nocemi a výskytem polární záře.
Události: Polární záře

Listopad
Léto je vzdálenou vzpomínkou. V listopadu se noci prodlužují (slunce zapadá kolem čtvrté hodiny odpoledne) a počasí se ochlazuje, ale v Reykjavíku se pořádně paří a na stěžejní hudební festival se sjíždějí davy lidí.
Události: Island Airwaves; Dny temnoty; Ledové jeskyně.

Prosinec
Sváteční atmosféra přináší do nejtemnějšího období roku dobrou náladu. Vánoční trhy, koncerty a večírky se postarají o jasnou a útulnou atmosféru, po níž následují silvestrovské oslavy. Upozorňujeme, že některé hotely jsou mezi Vánocemi a Novým rokem zavřené.
Události: Silvestr