Ledovcová laguna Jokulsarlon

Jokulsarlon leží jižně od Vatnajokullu, největšího evropského ledovce. Laguna vznikla přirozenou cestou z roztáté ledovcové vody a stále se zvětšuje, jak se ledové bloky drolí ze stále se zmenšujícího ledovce.

Zatímco se Jokulsarlon zvětšuje, ledovec viditelně demonstruje účinky globálního oteplování a rok od roku znatelně ustupuje. Díky své úchvatné kráse se laguna stala jednou z nejoblíbenějších islandských atrakcí. Jokulsarlon v překladu znamená „ledovcová říční laguna“. Jokulsarlon je jedním z přírodních klenotů Islandu a nedaleké černé pláži Breidamerkursandur se přezdívá Diamantová pláž, protože kusy ledu na ní ležící připomínají diamanty třpytící se na slunci. Na Jokulsarlon se celoročně sjíždějí tisíce lidí, aby pozorovali volně plující ledovce, prozkoumávali lagunu na lodních výletech a fotili tuleně. Zdejší tuleni zde plavou, dovádí, loví ryby a nebo odpočívají na kusech ledu. Zahlédnout můžete také ptáky, například rybáka polárního.

S maximální hloubkou 814 stop (248 metrů) je Jokulsarlon nejhlubším islandským jezerem. Plocha jezera Jokulsarlon měří 18 čtverečních kilometrů a cesta k němu z hlavního města Reykjavíku trvá přibližně pět hodin. Je úžasné, že ledovce v Jokulsarlonu jsou tvořeny ledem starým více než 1 000 let! Jokulsarlonský ledovec se poprvé začal tvořit v roce 1934, kdy ledovec Breidamerkurjokull začal ustupovat a zanechal po své cestě lagunu. Od počátku 70. let 20. století se tato ledovcová laguna na Islandu zvětšila čtyřikrát. Laguna se spojuje s oceánem a skládá se z mořské a sladké vody. Právě to vytváří její jedinečnou barvu a při alespoň trochu pěkném počasí jde o velmi fotogenické místo.

Vatnajokull a jeho okolí včetně Jokulsarlonu tvoří největší islandský národní park a druhý největší národní park v Evropě.

Cestovatelé recenzují Ledovcová laguna Jokulsarlon

Průměrné hodnocení (4.9).

Celkem hodnotilo 1 803 uživatelů.

Navštívili jste Ledovcová laguna Jokulsarlon? Podělte se o své zkušenosti a napište recenzi.

5 Komentáře

 1. Lucie Kopřivová. (Google recenze)

  Na ledovci jsme byli až po osmé večer, takže přesto, že byl červenec, tak lidí bylo úplně minimálně. Krásné místo, které patří k „must see“ na Islandu.

 2. MartESLEM

  Za dobrého počasí zajisté jedno z nejhezčích a nejzajímavějších míst Islandu.

 3. Kristyna Vyborna. (Google recenze)

  Na takhle známém místě se hold s hromady turistů musí počítat, ale i přes houfy lidí to určitě stojí za to.. Je to krása, navíc se odtud vyjíždí na tours do ledovcových jeskyní. Pokochejte se, dejte si ve stánku vynikající rybu s hranolkama :-)).. A vyrazte na člunu do laguny!

 4. Jiří Křap. (Google recenze)

  Úžasné místo s možnosti plavby mezi modrým ledem .

 5. Jirka Břínek. (Google recenze)

  Atraktivní místo i pro děti. Pokud máte štěstí, uvidíte tuleně, projedete se vyhlídkovým člunem po ledovcovém jezeru! Je to adrenalin, na jaký hned tak nezapomenete! Dobře se oblečte, za chvilku by vám mohla být zima!

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *