Mývatn

Mývatn (v překladu Komáří jezero) patří mezi nejúžasnější místa na Islandu. Její rozloha čítá 38 km² a průměrně dosahuje hloubky okolo 2,5 m.Místo je součástí takzvaného Diamantového okruhu.

Jezero a jeho okolí rozhodně stojí za návštěvu, pro možnost pozorovat velké množství ptactva, zajímavou flóru, nebo viditelné důsledky vulkanické činnosti (například v podobě lávových polí). Mývatn se nachází v blízkosti kaldery Krafla, v níž se nachází proslulá sopka Víti (v překladu peklo). Místo se pro své kouzlo stalo jednou z natáčecích lokací slavného seriálu Hra o trůny. Není žádným překvapením, že se zde nachází také geotermální prameny. Tyto prameny jsou v určených místech vhodná i pro koupání. Doporučujeme vyzkoušet přírodní koupaliště Mývatn, kde se krásně zrelaxujete, užijete si výhled, a to vše za rozumné vstupné.

Mývatn patří k nejlepším místům na Islandu pro pozorovatele ptáků. Toto místo je dokonce domovem třinácti různých druhů kachen, tedy více než kdekoli jinde na světě. Nejoblíbenější (a také nejběžnější) z nich je kachna harlekýn.

Díky místní vegetaci a hojnosti potravy je Mývatn domovem hrabošů a dalších hlodavců. Proto zde najdete i šelmu, která se hlodavci živí, lišku polární. Tu ovšem není snadné zahlédnout, protože srst umožňuje přirozené maskování v okolní krajině.

Pokud jde o flóru, nejzajímavějšími rostlinami na Mývatnu jsou zvláštní podvodní koule z řas, kterým se říká marimo. Nachází se jen na několika málo místech na světě.

V okolí doporučujeme navštívit působivá lávová pole Dimmuborgir, jeskyně Grjótagjá a Stóragjá či geotermální oblast Hverir.

Cestovatelé recenzují Mývatn

Průměrné hodnocení (4.6).

Celkem hodnotilo 564 uživatelů.

Navštívili jste Mývatn? Podělte se o své zkušenosti a napište recenzi.

5 Komentáře

 1. Gustavo García. (Google recenze)

  Velmi krásná příroda, relaxační prostředí na maximum. Farmy, louky, potoky, sopky, krátery pokryté vegetací… Jediné, co vás štve, jsou nekonečné černé mušky, které se v červenci množí! Fotografie jsou pořízeny poblíž hotelu Foss na severní straně jezera

 2. Julian Gascon. (Google recenze)

  Je to velmi krásné a kolem něj je několik míst k návštěvě, kráter viti, několik jeskyní ne více než 1 hodinu od tifossu, na stejné cestě horké prameny myvatn nepochybně dávají strávit den užíváním a poflakováním

 3. Margaret T-X. (Google recenze)

  Beautiful place. Had a wonderful geothermal nature bath at Myvatn nature bath. Camped at a campground near by. Lots of flies at this time of the year.

 4. Jana Kralova. (Google recenze)

  Velice zajímavé místo.Termální koupaliště i široké okolí.

 5. Jirka Břínek. (Google recenze)

  Mám se bát komárů?

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *