Národní park Þingvellir (Thingvellir)

Místem, které by nemělo ujít pozornosti žádného návštěvníka, je národní park Þingvellir (Thingvellir). Z historického hlediska je Þingvellir (v překladu shromaždiště) pro Islanďany velice významný. Kolem roku 930 zde byl založen valný sněm Alþingů, který se v těchto místech scházel do roku 1798. Na Þingvelliru se odehrály významné události v dějinách Islandu, a proto si tohoto místa všichni Islanďané velmi váží. Podle zákona, přijatého v roce 1928, je chráněné území vždy majetkem islandského národa pod ochranou Alþingů.

Jde o perlu Islandu i z jiných hledisek. V národním parku lze krásně pozorovat, kde se setkává severoamerická a euroasijská tektonická deska. Island je jediným místem na světě, kde se tento zlom nachází nad úrovní moře, a nikde jinde nejsou okraje obou desek vidět tak zřetelně jako v Þingvelliru. Je to viditelný důkaz divoké geologické činnosti, jejíž projevy vidíme i na dalších místech ostrova. Park se nachází na známém Zlatém okruhu, a proto jej nejspíš neminete, pokud cestujete se zájezdem a průvodcem, ale neměli byste jej minout, ani když pojedete po vlastní ose. Není asi překvapením, že toto místo patří na seznam světového dědictví UNESCO. Pohled na lávová pole a pukliny budí respekt k přírodě a procházka parkem nepatří k náročným, proto je vyhledávána turisty všech věkových kategorií. V parku najdete také vodopád Öxaráfoss, malý kostelík a soustavu pěti budov se sedlovou střechou, které od roku 1930 slouží jako letní sídlo předsedy vlády. Jedna z budov slouží správci parku a knězi sousedního kostela.

Pokud se chcete v létě vyhnout zástupům turistů, doporučujeme místo navštívit ráno, ideálně ještě před desátou hodinou. Na místě se platí parkovné a můžete využít toalet, které se nachází v blízkosti vstupu do parku. Mezi parkovištěm a vstupem do parku je rovněž budova s turistickým centrem, kde najdete interaktivní mapu a informace, ale také obchod s občerstvením a suvenýry. Okolo parku pak stojí ještě dvě další parkoviště

Cestovatelé recenzují Národní park Þingvellir (Thingvellir)

Průměrné hodnocení (4.7).

Celkem hodnotilo 16 206 uživatelů.

Navštívili jste Národní park Þingvellir (Thingvellir)? Podělte se o své zkušenosti a napište recenzi.

5 Komentáře

 1. Vladimir Voruda. (Google recenze)

  Musím se přiznat, že toto místo mne z putování po Islandu nadchlo nejméně. Chápu, že pro místní to má silnou historickou hodnotu, ale v podstatě se jedná o kus krajiny jako jinde na ostrově. Ano, jsou zde krásné chodníčky, cedule s informacemi, zázemí a obchůdek a info centrum, ale zároveň a to bylo fakt hnusně ten den, zde bylo hodně lidí, parkoviště placená.

 2. Lucie Kopřivová. (Google recenze)

  Krásné místo s vodopádem a bohatou historií, o které si můžete přečíst při procházce parkem, ale všude hrozně much a lidí. Takže doporučuji si vzít moskytiéru na hlavu, bude se určitě hodit.

 3. Dejf

  Na můj vkus tam za tu nadheru se tam tlačit s turisty je asi na zvážení každého.Jistě má toto místo historii a setkavaji se tu evropská a americká deska ale za mě jsou určitě hezčí místa na Islandu

 4. Blanka Hladikova. (Google recenze)

  Líbil se mi víc v zimě než v létě ale je třeba mít velmi kvalitní boty. Výborné zázemí na obou stranách a procházka….

 5. Sarka Chlumska. (Google recenze)

  Stojí za projití. Celá procházka asi na 70 minut, k dispozici toalety.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přidat do oblíbených
Zobrazit oblíbené
pondělí: Otevřeno 24 hodin
úterý: Otevřeno 24 hodin
středa: Otevřeno 24 hodin
čtvrtek: Otevřeno 24 hodin
pátek: Otevřeno 24 hodin
sobota: Otevřeno 24 hodin
neděle: Otevřeno 24 hodin

Odstartujte nové dobrodružství:

 1. Letenky
 2. Ubytování
 3. Pojištění
 4. Autopůjčovna
 5. Zájezdy