Perlan

Perlan je vodárna (a v současné době také muzeum), která byla slavnostně otevřena 21. června 1991. Za jejím návrhem stojí architekt Ingimundur Sveinsson.

Současná budova se skládá z obrovské otočné skleněné kopule, která je sídlem muzea a spočívá na šesti nádržích dálkového vytápění, z nichž každá pojme zhruba 4 miliony litrů geotermální vody. Muzeum nabízí řadu zajímavých výstav a expozic. Například v červenci 2017 byla v Perlanu otevřena výstava Islandský ledovec. Její součástí je 100 metrů dlouhý ledový tunel, v němž se návštěvníkům nabízí pohled do minulosti, současnosti i budoucnosti islandských ledovců. Jedná se o jediné muzeum na světě s takovým prvkem.

Na vrcholu otočné kopule Perlanu je restaurace, kde si můžete vychutnat nejen dobré jídlo, ale také neobyčejný výhled. Dále v Perlanu najdete kavárnu a ve čtvrtém patře se prodává zmrzlina.

V roce 2021 byla otevřena 230 metrů dlouhá lanová dráha, která umožňuje zájemcům sklouznout z jedné z vodních nádrží na zem rychlostí až 31 km/h.

I okolí Perlanu je zajímavé. Kopec Öskjuhlíð je pýchou Reykjavíku. Bylo zde vysázeno více než 176 000 stromů a Öskjuhlíð je nyní porostlý stromy a lesem. To je na Island velmi neobvyklé, klasické lesy jako známe u nás tu totiž hledáte jen stěží. Na kopci Öskjuhlíð navíc najdete stopy rozmanité geologie druhé poloviny doby ledové.

Velký zájem je o vyhlídku zvláště na Silvestra (kvůli výhledu na ohňostroje), ale vstupenky bývají i měsíce dopředu beznadějně vyprodané.

Cestovatelé recenzují Perlan

Průměrné hodnocení (4.4).

Celkem hodnotilo 7 676 uživatelů.

Navštívili jste Perlan? Podělte se o své zkušenosti a napište recenzi.

5 Komentáře

 1. J. T.. (Google recenze)

  Rád jsem zde chodil. Uvnitř restaurace, možnost nákupu suvenýrů, odskočit si atd. V dolní části je vždy něco zajímavého – výstavy, výprodej bot apod. Před objektem gejzír, možnost procházky parkem až k pláži s teplou vodou. Z místa je úžasný výhled a restaurace nabízí dobrá jídla.

 2. Aneta Balounová. (Google recenze)

  Nic moc, v podstatě jen dvoupodlažní bludiště se třema vycpanýma zvířatama, mrazákem, kterým projdete z přízemí do patra, a obrázkama na stěnách s textem. Planetárium je spíš showtarium, protože s planetama nemá moc společnýho, ale show dobrá.

 3. Blanka Hladikova. (Google recenze)

  Byla jsem v létě a vrátila se s dcerou v zimě, interaktivní podívaná, vše názorně vysvětleno, krásně popsaná a vysvětlená polární záře v planetáriu a kafe s výhledem na město…

 4. Sarka Chlumska. (Google recenze)

  Určitě stojí za návštěvu. Cena aktuálně ca 800 Kč. Moc pěkná interaktivní výstava, planetárium, pravá ledová jeskyně s -10°, kavárna nahoře s výhledem na celý Reykjavík.

 5. Luděk Jelínek. (Google recenze)

  Přírodovědné dějiny Islandu i s ledovou jeskyní a polární září v planetáriu. Z restaurace exkluzivní výhled na Rejkjavík.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přidat do oblíbených
Zobrazit oblíbené
pondělí: 9:00–21:00
úterý: 9:00–21:00
středa: 9:00–21:00
čtvrtek: 9:00–21:00
pátek: 9:00–21:00
sobota: 9:00–21:00
neděle: 9:00–21:00

Odstartujte nové dobrodružství:

 1. Letenky
 2. Ubytování
 3. Pojištění
 4. Autopůjčovna
 5. Zájezdy