Skaftafell

Národní park Skaftafell byl založen 15. září 1967. V současné době se rozprostírá na rozloze okolo 4 807 m².

Je součástí Národního parku Vatnajökull (založen v roce 2008), spolu s parkem Jökulsárgljúfur (založen v roce 1973). Do národního parku Skaftafell  patří rovněž ledovec Vatnajökull a jeho rozsáhlé okolí.

Skaftafell se nachází na jižní části Islandu mezi městy Höfn a Kirkjubæjarklaustur. Při cestě autem z Reykjavíku cestující čeká 326 km silnice č. 1. Vzdálenost do města Höfn je 136 km a k ledovcové laguně Jökulsárlón je to 57 km.

Příroda v národním parku Skaftafell je rozmanitá a krásná, můžete se kochat vodopády, údolím Morsárdalur, horou Kristínartindar, ledovcovými lagunami, ledovcem Skaftafellsjökull (jedním z výběžků ledovce Vatnajökull), různými druhy rostlin, dramatickými geologickými útvary, přírodním březovým hájem Bæjarstaðarskógur, černou písečnou pouští, různými druhy ptáků, a když budete mít štěstí, tak i pohledem na polární lišku!

Dramatické vzezření prostředí částečně zapříčinila svou aktivitou sopka Öræfajökull a voda z ledovců Skeiðarájökull a Skaftafellsjökull a řek Skeiðará, Morsá a Skaftafellsá. Skaftafell je příjemným místem pro výlet, zvláště za slunečných dní, kdy můžete využít některou z tras pro pěší túru. Za návštěvu rozhodně stojí vodopád Svartifoss (v překladu Černý vodopád), který je známý především pro zajímavé čedičové sloupy, které jej rámují.

Cestovatelé recenzují Skaftafell

Průměrné hodnocení (4.7).

Celkem hodnotilo 2 747 uživatelů.

Navštívili jste Skaftafell? Podělte se o své zkušenosti a napište recenzi.

5 Komentáře

 1. Amon X. (Google recenze)

  Tohle místo je prostě skvělý, určitě doporučuju se tu zdrže a projít si delší trasu, než jenom k Svartifossu a zpátky

 2. Petra Pavlíková. (Google recenze)

  Krása. Celá ta oblast. Island celkově je moje srdcovka

 3. Martin

  Nádherný národní park. Je zde mnoho vodopádů a krásné výhledy na ledovce.

 4. MartESLEM

  Pokud vyjde počasí, tak je to paráda. V dešti opruz…

 5. Vojtěch Lhotský. (Google recenze)

  Moc hezký národní park. Musím přiznat, že místní kemp je hodně velký a poblíž turistického centra jsou davy lidí. Stačí ale poodejít na nějakou z mnoha turistických tras a octnete se v nádherné přírodě. Prošli jsme kolem vodopádu Svartifoss a pak dál až na vyhlídku na ledovec Vatnajökul. Krásná procházka asi na 2.5 hodiny. Doporučuji jít k ledovci shora a ne zespoda. Nahoře je mnohem více lidí a nádherný výhled, i když je to tedy trochu dál a víc do kopce.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *