Sopka Snæfellsjökull

Snæfellsjökull je sopka pokrytá ledovcem a nachází se na poloostrově Snæfellsnes na západě Islandu. Stojí ve stejnojmenném národním parku (jednom ze tří národních parků v zemi).

Snæfellsjökull je vysoký 1 446 metrů a za dobré viditelnosti jej můžete vidět dokonce přes celý záliv až z Reykjavíku. Stratovulkán pod Snæfellsjökull je starý 700 000 let. Hora se ve skutečnosti nazývá „Snæfell“ (Sněžná hora), i když se často přidává „jökull“ (ledovec), aby se lépe odlišila od jiných stejnojmenných hor.

K zajímavostem poloostrova Snæfellsnes patří kromě ledovce také dvě nedaleké čedičové skály zvané Lóndrangar a mnoho fascinujících lávových útvarů na krásné pláži Djúpalónssandur, například oblouková skála Gatklettur. V oblasti lze také prozkoumat kráter sopky Saxhóll a „zpívající jeskyni“ Sönghellir, jejíž zvláštní jméno vzniklo podle hlasité vnitřní ozvěny.

Snæfellsjökull v literatuře

Jedním z důvodů, proč turisté navštěvují Snæfellsjökull, je jeho zastoupení v literárním světě. Například v klasickém románu Julese Verna „Cesta do středu Země“ byl Snæfellsjökull vstupem do fantastického podzemního světa. Pak se ještě například objevil v trilogii „Slepí ptáci“, které napsal Ludvík Souček a v románu „Pod ledovcem“ jediného islandského nositele Nobelovy ceny Halldóra Laxnesse.

Mystika a záhadno

Snæfellsjökull je po staletí považován za jedno z nejstarších míst na světě, proto je také mnohými považováno za mystické místo plné energií a tajemství. Na Snæfellsjökullu a v jeho okolí se nachází mnoho skalních útvarů, o nichž se říká, že jsou to trollové zkamenělí slunečním světlem nebo že jsou to domy skrytých lidí.

Cestovatelé recenzují Sopka Snæfellsjökull

Průměrné hodnocení (4.6).

Celkem hodnotilo 156 uživatelů.

Navštívili jste Sopka Snæfellsjökull? Podělte se o své zkušenosti a napište recenzi.

5 Komentáře

 1. Petr Břoušek. (Google recenze)

  Nádherný pohled z letadla

 2. Georg

  Jednoduše úžasné.
  Pokud máte 4×4, doporučuji řídit F570. Dostanete se do bodu velmi blízko ledovce.
  Úchvatné výhledy a dobrodružství samo o sobě.

  Prosím, nejezděte bez 4×4

 3. Nana Weber. (Google recenze)

  Nádherný. Na vrchol jsou potřeba mačky, protože je hodně sněhu a cesta není zpevněná. Dosáhli jsme pozice na CA 700 nm.

 4. Valentina D.M.. (Google recenze)

  Splněný sen. Být před majestátní sopkou, ve které se román Julese Verna odehrává, je opravdu neuvěřitelné. Byla to kniha, která mě sem přivedla a jsem tak šťastná!

 5. Ceola Flannery. (Google recenze)

  Jeli jsme autem, jak nejdál to šlo. S pohonem 4×4 by to bylo mnohem jednodušší, protože silnice je dost špatná. Udělali jsme malou procházku po sněhu po stezce sněžné rolby a stopách před námi. Výhledy byly stále ohromující. Ledovec zvaný sopka byl při výstupu vlevo. K ledovci by to bylo asi 3 km a nebyli jsme připraveni na sněhovou turistiku, takže jsme se otočili zpět.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *