Stöng

V údolí Þjórsárdalur se nacházejí ruiny skutečného statku z doby vikingské, Stöng.

Někteří Vikingové se v údolí usadili, aniž by věděli, že se nacházejí v blízkosti proslulé sopky Hekla – královny islandských sopek. Hora Hekla poprvé vybuchla po osídlení Islandu v roce 1104 a způsobila zkázu asi 22 osadních statků v údolí Þjórsárdalur. V roce 1939 vykopal tým severských archeologů výjimečně zachovalé ruiny města Stöng, které byly 835 let ukryty pod mohutnými vrstvami pemzy. Bylo to poprvé, kdy skupina vyškolených archeologů zkoumala islandské ruiny. Několik statků bylo vykopáno a prozkoumáno, ale nad zemí zůstal jen jeden, Stöng, ostatní byly opět zasypány.

Na Stöngu jsou k vidění kamenné základy statku z dávných dob, které jsou zakryty ochranným dřevěným přístřeškem s červenou střechou, které byly přistavěny v roce 1957. Uvnitř najdete vchod, místnost s ohništěm, spíž, obytnou místnost a velkou místnost se záchodem. Lidé pracovali a jedli u ohniště. V menší místnosti byl tkalcovský stav. Při vykopávkách v roce 1939 byly nalezeny také ruiny stáje, stodoly a kovárny. Tyto ruiny jsou odkryté. Zříceniny kostela a hřbitova byly odhaleny mnohem později. I zříceniny ještě staršího statku pod statkem Stöng.

Cestovatelé recenzují Stöng

Průměrné hodnocení (3.9).

Celkem hodnotilo 97 uživatelů.

Navštívili jste Stöng? Podělte se o své zkušenosti a napište recenzi.

5 Komentáře

 1. Einar Lárusson. (Google recenze)

  Můžete vidět, kde stál dům asi před 1000 lety. Byl jsem zničen v roce 1104, když vybuchla sopka Hekla a zničila celé údolí.

 2. Martina Anna. (Google recenze)

  Vykopávky

 3. Zdeněk Drvota. (Google recenze)

  Volně přístupné, historické místo.

 4. Mitch Green. (Google recenze)

  Je to skvělé místo pro začátek vaší túry na severní stranu údolí Gjain. Z dlouhého domu je to velmi příjemná cesta 15–20 minut na severní stranu údolí, vedoucí dolů k malému nádhernému vodopádu. Opravdu úžasné výhledy podél cesty. Četné vodopády a svěží zelené údolí. Připomnělo mi to scénu z filmu Ferngully. Cesta k domku je poměrně hrbolatá, skalnatá a nerovná polní cesta. Důrazně doporučuji vozidlo s pohonem všech čtyř kol pro tuto silnici. Odtud nebo můžete pokračovat dalších 10 minut na parkoviště Gjain a podívat se na jižní stranu údolí. Pokud máte čas, důrazně doporučujeme, abyste udělali obojí. Navrhněte čas 1,5 až 2 hodiny nebo déle, jen abyste si užili místo, které jste ve svém životě nikdy neviděli, a možná vás už nikdy neuvidí!
  Když jdete dolů do údolí, nemůžete uvěřit, že takováto místa na Zemi stále existují! Uvidíte zde mnoho lidí, protože je to daleko od vyšlapané cesty, jižně od začátku Vysočiny. Asi hodinu severně od prstenu

 5. Marie-Christine Schmidt. (Google recenze)

  V zimě doporučujeme pouze vozidlo 4×4. V současné době není ani štěrková cesta. Icy, kluzké a zasněžené. Jen myslete na zajímavé pro lidi, kteří mají opravdu zájem o dům Viki. Gjain stezka, ale doporučit!

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přidat do oblíbených
Zobrazit oblíbené
pondělí: Otevřeno 24 hodin
úterý: Otevřeno 24 hodin
středa: Otevřeno 24 hodin
čtvrtek: Otevřeno 24 hodin
pátek: Otevřeno 24 hodin
sobota: Otevřeno 24 hodin
neděle: Otevřeno 24 hodin

Odstartujte nové dobrodružství:

 1. Letenky
 2. Ubytování
 3. Pojištění
 4. Autopůjčovna
 5. Zájezdy