Vatnajökull

Na jihovýchodě Islandu se nachází ledovec Vatnajökull. Jde o největší ledovec na Islandu a druhý největší ledovec v Evropě.

Přibližná rozloha ledovce Vatnajökull je 8 100 km². Ledovec zabírá zhruba osm procent celkové rozlohy Islandu. Ledovec a okolní sopečná krajina jsou součástí národního parku Vatnajökull. Pod ledem ledovce se nachází vulkán Grímsvötn, Oraefajokull a Bardarbunga.

Ledovec se může pochlubit více než 30 ledovcovými splazy, což jsou ledové kanály, které vytékají z ledovcových příkrovů, ale zůstávají na bocích údolí. Mezi hlavní ledovcové splazy Vatnajokullu patří Dyngjujokull na severu, Breidamerkurjokull a Skeidararjokull na jihu. Na západě se nacházejí ledovcové splazy Sidujokull, Skaftarjokull a Tungnaarjokull.

Cestovatelé recenzují Vatnajökull

Průměrné hodnocení (4.8).

Celkem hodnotilo 355 uživatelů.

Navštívili jste Vatnajökull? Podělte se o své zkušenosti a napište recenzi.

5 Komentáře

 1. Stephanie Hoang. (Google recenze)

  Můj oblíbený zážitek na Islandu.

  Modrá laguna přichází v těsném závěsu, ale nic se nevyrovná procházce těmito ledovými jeskyněmi, když se kolem vás řítí peřeje, které je vyryly.

  Místo setkání bylo naproti Diamond Beach a měl roztomilý malý výlet nahoru a dolů z několika kopců s výhledem na lagunu. Když jsme čekali na prohlídku, viděli jsme plavat několik tuleňů! 🦭

  Prohlídka začala skokem v těchto obřích džípech, což znamenalo neuvěřitelně zábavné off-roadové dobrodružství až do začátku túry. (Viz 7. obrázek). Otec našeho průvodce založil tuto společnost pro výlety do ledové jeskyně původně, když on a jeho kamarádi vyráběli tato auta ve svých garážích na víkendy v terénu. Pak se rozproudil zájem o tyto vozy jako o podnikání. Začali pořádat prohlídky těžko přístupných míst (jako jsou ledové jeskyně). Dnes dokonce používají auta k vození herců a filmových produkčních týmů po Islandu na natáčení! Na Islandu se natáčelo mnoho filmů ve vesmíru nebo jiných světech, jako Marťan a Hra o trůny 👑 .

  Džípy nás zatím mohly jen vysadit, takže jsme museli vyšlápnout do ledové jeskyně. (Viz poslední foto). Bylo to asi míli daleko, ale výhledy na ledovec, který se zvětšoval a rýsoval se nad námi, jak jsme se blížili, to dělaly o to působivější.

  Vlastně vcházíte do ledových jeskyní, dobře se podívejte na fotky výše ☺️. První dva obrázky jsou směrem ke vchodu do jeskyně. Na 3. obrázku byl náš průvodce Finn 🤣. Další fotky jsou, jak jsme se dostali hlouběji do jeskyně. Šestá fotka byla jedna z mých nejoblíbenějších, protože je v nejhlubší části jeskyně s peřejemi řítícími se kolem.

 2. Andrés Iturralde. (Google recenze)

  Neuvěřitelná destinace! Je to největší ledovec v Evropě, který zabírá 8 % celkové plochy Islandu! Existují společnosti, které dělají výlety letadlem a vrtulníkem nad ledovcem, stojí to za to (poněkud drahé, ano, ale stále vysoce doporučeno!)

 3. Alex Zao. (Google recenze)

  Velkolepý výšlap na ledovec s průvodcem samozřejmostí, udělejte si alespoň 4-5 hodinovou návštěvu, abyste si stihli užít. Není to těžké, je to kouzlo. Mnohem intenzivnější než v ledových jeskyních, kde se po ledovci nechodí.

 4. Unnati Vora. (Google recenze)

  Napadlo vás někdy, jak úžasný by to byl pocit plavit se přes největší evropský ledovec???

  Nejlepší na návštěvě tohoto ledovce bylo vidět 3 roztomilé tuleně, jak dřímají na malém kládě ledu a odplouvají svým vlastním tempem🥺

  Viděl jsem pár papuchalků😍

  Toto místo musíte navštívit pro všechny ty krásné odstíny modrého ledu! !

  Bylo velmi smutné vědět, že ledovec každoročně ustupuje o 200-300 metrů!!

 5. Valerian Marko. (Google recenze)

  Podívat se zblízka na čelo ledovce jak se sune po balvanech a led průzračný, to je zážitek. Kde jinde se najde ta příležitost

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *