Zajímavosti

Věděli jste, že na Islandu nejsou žádné koleje, a tedy i žádné vlaky? Nebo, že na Islandu nejsou žádné lesy, jak je známe u nás? Nebo třeba, že Islanďané nemají příjmení?

Island je nádherná a zajímavá země, která má mnoho co nabídnout k prozkoumání. Na každém kroku je vidět souboj přírodních živlů, úchvatné přírodní scenérie i neobvyklá zvířata! Přečtěte si náš výběr toho, co na Islandu můžete podniknout.

Pozorujte velryby

Na Islandu je hned několik míst, kde můžete vyjet za pozorováním velryb na lodi či na moderním RIB člunu. V místních vodách se prohání prý okolo 24 druhů velryb, od plejtváků obrovských, plejtváků myšoků, keporkaků, vorvaňů až po kosatky dravé či sviňuchy obecné. My vyzkoušeli pozorování velryb ve městě Húsavík se společností Gentle Giants a máme zážitky na celý život. Velryby jsou hravá a zvědavá zvířata, protože se ale nacházíte ve volné přírodě, není nikdy jisté, že je spatříte. Šance je ale na Islandu poměrně vysoká a některé společnosti v případě, že žádnou velrybu nespatříte, nabízí náhradní plavbu (pokud mají místo).

Polární záře

Kouzelné barevná mihotavá světla lze pozorovat někdy mezi září a dubnem, kdy je tma a šance na to spatřit polární záři se zvýší. Existují webové stránky s předpověďmi, které naznačují, kdy by pravděpodobně měla být polární záře k vidění (například https://en.vedur.is/weather/forecasts/aurora/). Ale stejně jako s počasím lze předpověď považovat spíše za nejlepší možný odhad.

Vodopády

Island je země s nádhernou přírodou a tím, s čím se tam setkáte velice často, jsou vodopády. Tyto vodopády jsou různě silné, různě velké a různě vzdálené od parkoviště, v každém případě jsou ale do posledního úchvatné. Vřele doporučujeme navštívit například Brúarárfoss, Hlauptungufoss a Midfoss, ke kterým vede od parkoviště procházka přírodou. Všechny tyto tři vodopády jsou dravé a divoké, i když jsou rozsahem spíš menší. Když chcete vidět velký vodopád, nesmí vaší pozornosti uniknout například Dettifoss či Gullfoss. Nádherné jsou ale i vodopády Svartifoss (který obklopují tmavé lávové čedičové sloupy) či Hengifoss, který obklopuje skála, na které jsou nádherně vidět jednotlivé vrstvy, které vznikaly vulkanickou činností. Pokud se ovšem chcete projít za proudem vodopádu, navštivte Seljalandsfoss. To zdaleka nejsou všechny vodopády, na Islandu je jich skutečně mnoho!

Jízda na koni

Islandský kůň je známé plemeno a jde o koně odolné, menšího vzrůstu a sympatického vzezření. Na Islandu je jich hodně chováno zvláště pro turistické účely, nicméně lze tu najít i koně volně žijící. Projížďky se konají po mnoha místech Islandu, na některých místech můžete na koňském hřbetě navštívit některý z místních turistických cílů.

Pozorujte ptactvo

Po celém ostrově ostrově najdete hned několik významných hnízdišť, na kterých lze pozorovat miliony ptáků různých druhů. Na Islandu pravidelně hnízdí 85 různých druhů ptáků, ačkoli od doby osídlení jich zde bylo zaznamenáno přibližně 240. Můžete potkat turisty s fotoaparáty, stativy a velkými objektivy, jak loví snímky nejrůznějších ptáků. I pro amatérského pozorovatele je to ale úžasný zážitek. Snadno můžete pozorovat různé druhy racků, kolihy, labutě, rybáky a další. K raritám patří kačka strakatá, hohol islandský , orel mořský, raroh lovecký, lyskonoh úzkozobý  a ploskozobý, papuchalk bělobradý, chaluha velká, alkoun malý, alkoun obecný, alkoun tlustozobý a sněhule severní. Oficiálně národním ptákem Islandu je raroh lovecký, ačkoli mnozí za něj považují papuchalka severního, pro množství zde hnízdících jedinců. Navíc, co se týče papuchalků, jde o vizuálně velice líbivého ptáka, kterému se přezdívá také mořský papoušek. Jejich oblíbenost poznáte i v obchodech se suvenýry, kde je často vyobrazen na různých předmětech.

Lázně a horké prameny

Není nic lepšího než si ve větrném počasí po dni chůze a prohlížení krás Islandu, lehnete do nádherně teplé vody. Udělat tak můžete na řadě míst, Island je rájem horkých pramenů. Můžete využít některé venkovní bazény ohřívané geotermální činností nebo některé z lázní. Nádherně horká voda, bez ohledu na počasí, je skvělým relaxačním zážitkem. Horké prameny jsou vodní plochy, které jsou přirozeně ohřívány geotermální energií. Zda se jedná o horký pramen, se určuje podle teploty vody a porovnává se s teplotou okolní země. Pokud je voda teplejší, jedná se o horký pramen. Většina horkých pramenů má teplotu nejméně 38 stupňů Celsia. Rozhodně vyzkoušejte našeho oblíbence, řeku v údolí Reykjadalur (v překladu Údolí páry). Údolí je plné horkých pramenů a bahenních jezírek, a dokonce je zde i horká řeka, ve které se můžete vykoupat! Túra je poměrně snadná, ačkoli stezka je místy trochu strmější a úzká. Na některých místech můžete narazit na koňský trus, protože do údolí Reykjadalur se konají i vyjížďky s průvodcem. Doporučujeme také zkusit přírodní koupaliště Myvatn, nádherné lázně Vok či Tajnou lagunu (Secret Lagoon).

Navštivte jeskyně

Na Islandu hned několik jeskyní stojí za prohlídku. V první řadě vám nesmí ujít nádherné ledové jeskyně, například křišťálová ledová jeskyně (ledovec Breiðamerkurjökull). Toto místo je absolutně dech beroucí. Sezóna pro návštěvu je od října do března. Podle toho, s jakou společností se na expedici vydáte je minimální věk dítěte, které může navštívit tuto jeskyni šest nebo osm let. Potřebovat budete teplé a nepromokavé oblečení a turistickou obuv (s pevnou podrážkou a vysokou oporou kotníku), hodí se vám i čepice, rukavice a nákrčník. A ideálně něco k pití, protože trasa trvá okolo tří hodin a cena se pohybuje okolo tří až čtyř tisíc korun, ale to je různé, v závislosti na společnosti, kterou si vyberete. Pokud plánujete cestu po Islandu mimo uvedenou sezónu, můžete navštívit lávový tunel, který se nachází pouhou půl hodinku od Reykjavíku a je snadno přístupný po celý rok. Cesta do Lávového tunelu je jedinečným zážitkem a skvělou příležitostí vidět vnitřní fungování sopečné erupce. Jeskyně je dlouhá 1,4 km, vysoká 10 m a vznikla přibližně před 5200 lety.

Prohlédněte si vulkány a krátery

Vulkán je sopka. Jde o místo, kde sopečné plyny a láva vystoupí na povrch a následně tvoří tvar sopky. Mezi často vybuchující sopky na Islandu patří Katla, Grímsvötn a Hekla. Sopečná činnost utvářela Island a je to vidět na každém kroku. Velké plochy zabírají lávová pole a v okolí sopky Krafla můžete pozorovat kudy tekla láva, hned vedle turistické stezky. Navštivte třeba kráter Viti nebo Kerið, ve kterých je menší jezero a vypadají úžasně!  Ze sopek můžete navštívit sopku, která se jmenuje Hekla, a je dominantou oblasti, kde se nachází. Jako jedna z nejproduktivnějších sopek na světě vyprodukovala Hekla za poslední tisíciletí 8 km3 lávy, což způsobilo, že okolní krajina, tehdy hustě zalesněná, je dnes z velké části pokryta popelem a holou skálou. Od poslední erupce Hekly v roce 2000 se ale začaly vracet rostliny, zvláště odolné mechy a různé trávy. Pokud jste milovníci literatury, navštivte sopku Snæfellsjökull, kterou si v roce 1864 Jules Verne vybral jako vstup pro svůj klasický román „Cesta do středu Země“. Island je ale plný ledových i lávových jeskyní a nejrůznějších kráterů, takže máte z čeho vybírat!

Novinkou je proudící láva z nové pukliny poblíž hory Fagradalsfjall, kterou můžete, na vlastní nebezpečí, sledovat na vlastní oči (pokud to povětrnostní podmínky dovolí a pokud je stezka otevřená). Z Reykjavíku se do této oblasti dostanete autem asi za hodinu.

Projděte si Reykjavík

Reykjavík je hlavním městem Islandu a obývá jej víc jak třetina celkové populace ostrova. Je to centrum kultury, místo, kde si užijete ruch města, skvělé restaurace a rušné bary, zajímavá muzea a architekturu. Ulice často zdobí úžasné ukázky street artu. Již zdaleka viditelnou dominantou je betonový kostel Hallgrímskirkja, který stojí v centru Reykjavíku. Kostel je dílem architekta Guðjón Samúelsson. Stavba začala v roce 1945 a byla dokončena roku 1986, v současné době je kostel hlavním sídlem luteránské církve na Islandu. Mezi další architektonické perly Islandu patří koncertní síň Harpa, která je zároveň úžasnou ukázkou moderní architektury. Pokud budete mít hlad, neváhejte navštívit některou z místních restaurací, kde vám budou předloženy v menu různě upravené plody moře, ale i jiné dobroty, jako třeba jehněčí. Některé podniky mají i posezení venku, pokud chcete v příjemném prostředí sledovat mumraj města.

https://www.tripadvisor.com/Restaurants-g189970-Reykjavik_Capital_Region.html

Oblíbenou ulicí v centru je Skólavörðustígur. Tato ulice vede přímo ke kostelu Hallgrímskirkja a není to žádná šedá obyčejná ulička, ale ulice hrající všemi barvami a plná lidí a energie. Najdete zde designové butiky, umělecké galerie, restaurace, kavárny a obchody, třeba s islandskými suvenýry.

Pokud se chcete zrelaxovat, zajděte si do lázní. My měli možnost vyzkoušet Spa Lagoon, kde jsou nádherné kulisy, teplá voda, bar a hlavně rituál o sedmi krocích, který má vaše tělo a duši očistit a revitalizovat.

Pozorujte tuleně

Dalším živočišným druhem, který lze na Islandu spatřit, jsou tuleni. Vřele doporučuji se na ně jet podívat na jezero Jökulsárlón, kde plují ledové kry a na nich se tito úžasní tvorové povalují nebo proplouvají vodou. Je to nádherné místo a rozhodně stojí za návštěvu. Dalším místem, skvělým pro pozorování tuleňů je pláž Ytri Tunga. Dalšími místy k vidění tuleňů jsou Hvammstangi a Hvítserkur na poloostrově Vatnsnes. Někde nabízí možnost půjčit si kajak a pádlovat tak podél míst, kde se tuleni obvykle nachází. Při troše štěstí je ale potkáte i jinde, prohání se ve vodách nebo odpočívají na kamenech. Zpozorovat můžete tuleně obecného, tuleně kuželozubého, tuleně grónského, tuleně vousatého, Čepcola hřebenatého a tuleně kroužkovaného. V okolí Islandu se občas vyskytují také mroži, ale ti jsou velmi vzácní.