Základní informace

Před cestou je rozumné vyzbrojit se alespoň základními informacemi o zemi, do které cestujete. Přečtěte si, jakým jazykem se na Islandu dorozumíte, jakou měnou se zde platí či jaké počasí můžete při své návštěvě očekávat.

Hlavní město, rozloha, vládní zřízení, populace a bezpečnost

Hlavním městem Islandu je Reykjavík (vyslovuje se Rejkjavík). Ten je zároveň také Islandským největším a nejlidnatějším městem. Žije zde přes 129 000 obyvatel. Island (angl. Iceland) je severský ostrov, kde je vládním zřízením parlamentní republika. Současným prezidentem je Guðni Thorlacius Jóhannesson. Rozloha země je 103 125 km², ale osídlení se dá označit za řídké, protože zde žije pouze okolo 343 000 lidí (z toho v hlavním městě Reykjavíku žije více jak třetina celkové populace). Obecně je Island vnímán jako bezpečná země. Největší nebezpečí vám hrozí při neopatrném počínání v přírodě (například u vodopádů), na řadě míst totiž není zádržný systém (nebo je jen místy). Cedule obvykle varují před nebezpečím úrazu. Obecně vzato jsou zde lidé přátelští a ochotni pomoci či poradit. Na Islandu se smí podávat alkohol až lidem starším dvaceti let a drogy nejsou dovolené (ani v malém množství pro vlastní užívání).

Vlajka, jazyk a měna

Islandská vlajka se vyznačuje červeným křížem, který je umístěný v levé první třetině vlajky a delší pravou stranou, celý s bílým obrysem v sytě modrém poli. Modrá barva na vlajce symbolizuje moře a oblohu, bílá symbolizuje sníh, ledovce a gejzíry, červená barva zastupuje ve vlajce oheň islandských vulkánů a horkou lávu, která se z nich valí. Vlajkou tak krásně vystihli kontrasty své země a živlů, s jejichž působením se setkáte po celém ostrově.

Islandština má severogermánské kořeny, ale krásně se zde domluvíte i anglicky. Na Islandu se platí Islandskou korunou a většina plateb probíhá přes platební kartu (například u tankovacích stojanů).

Kurz ISK a CZK

100 ISK = 17.14400 CZK
100 CZK = 583.29445 ISK

Jízda autem

Na řidiče nečeká mnoho překvapení, jezdí se jako u nás po pravé straně a přednost se rovněž dává zprava. Většinu dopravních značek známe. Při půjčení auta doporučujeme kvalitní pojištění, kvůli typu cest a silnic, kde hrozí mimo jiné poškození laku auta odletujícím štěrkem.

Jídlo a pití

Voda na Islandu je velmi čistá. Spíš než kupovat zbytečně drahou vodu v obchodě doporučujeme načepovat si do lahví vodu v jakémkoli kempu.

Co se potravin týče, můžete si vybrat ze široké škály potravin, které jsou i u nás. Nakoupíte zde jak mléčné výrobky (z Islandu pochází oblíbený Skyr – fermentovaný mléčný výrobek, podobný hustějšímu jogurtu), tak masné výrobky, rýži, těstoviny, pečivo, ovoce, zeleninu a tak dále. Na trh sem pronikly i známé značky jako Nutella, Corny, Coca Cola či Heinz. Oblíbeným druhem sladkého pečiva jsou skořicový šneci, které zde prodávají v různých velikostech a s různými polevami. Oblíbeným jídlem, které v restauracích najdete jsou hamburgery a ryby s hranolky. Specialitou je pak Hákarl, fermentovaný žralok velmi výrazného zápachu. Alkohol se prodává lidem starším dvaceti let. Mezi oblíbené sladkosti patří různé lékořicové bonbony značky Appolo Lakkris, ÞRISTUR, dále čokoládové hrudky Hraun či rozinky v čokoládě.

Počasí

Island nabízí úžasnou podívanou po celý rok. Po celých 12 měsíců v roce zde můžete obdivovat fantastické přírodní krásy. V létě se můžete těšit na půlnoční slunce, pozorovat papuchalky, kempovat a v zimě se můžete těšit na magickou polární záři, úchvatné ledovcové jeskyně a menší množství turistů. Počasí je nepředvídatelné a neustále se mění. Všechny předpovědi počasí lze považovat maximálně za nejlepší odhady. Aktuální informace o islandském klimatu a povětrnostních podmínkách najdete na stránkách Islandského meteorologického úřadu. V každém případě doporučujeme nosit nepromokavé a větru vzdorné oblečení a obuv.

Průměrná teplota v Islandu podle měsíce

V jednotlivých měsících se samozřejmě liší. Níže jsme se podělili o přehled průměrných teplot na Islandu. Stále však platí, že tato čísla mohou být vyšší nebo nižší v závislosti na mnoha dalších faktorech.  Pokud se podíváme na průměrnou teplotu na Islandu za celý rok, dosahuje číslo pouze 5 C. Díky bohu za několik teplých letních dnů, které tato čísla zvýší!

Ostatní

  • Zásuvky jsou stejné, nepotřebujete žádnou redukci pro nabíjení elektroniky.
  • Důležitou informací je pohyb slunce, v létě totiž téměř nepřichází tma prakticky ani v noci. Pro takové případy doporučujeme zatemněné stany.
  • Dostat se na Island je možné po vodě trajektem nebo vzduchem letecky. Létá se jak z České republiky, tak z Vídně a let trvá okolo čtyř hodin. Po Islandu se dá cestovat po vlastní ose autem či karavanem, nebo s cestovní kanceláří autobusem.
  • Zkontrolujte si současná proti-covidová opatření.