Bazilika svatého Marka

Bazilika svatého Marka se nachází v italských Benátkách. Stojí na náměstí svatého Marka a láká turisty, věřící a milovníky historie k návštěvě.

Bazilika svatého Marka je krásnou ukázkou různých slohů, včetně byzantského. Na bazilice je znatelný orientální vliv.  Její novější podoba se datuje k roku 1094 n. l., kdy byla bazilika dostavena na místě původního kostela a další přístavby a úpravy se konaly ještě ve 13. a 14. století.

Bazilika svatého Marka byla, a je i dnes, centrem náboženského života v Benátkách. V současné době každoročně vítá statisíce návštěvníků. Během přílivu můžete baziliku navštívit procházkou po ochozech, neboť se při zvýšení hladiny Jaderského moře Benátky zaplavují.

Cestovatelé recenzují Bazilika svatého Marka

Průměrné hodnocení (4.7).

Celkem hodnotilo 18 519 uživatelů.

Navštívili jste Bazilika svatého Marka? Podělte se o své zkušenosti a napište recenzi.

5 Komentáře

 1. Petr Chladil. (Google recenze)

  Nádherný pompezni chrám, ze kterého dýchá historie.

 2. Bc. Kateřina. (Google recenze)

  Bazilika sv. Marka je nejlépe zachovaný příklad byzantské architektury. Stojí na náměstí sv. Marka (Piazza di San Marco), vedle Dóžecího paláce. Stavba byla postavena v letech 828-832, když se benátští kupci v Alexandrii zmocnili ostatků zmíněného světce, od té doby patrona Benátek. Při povstání roku 976 byla bazilika vypálena, znovu vystavěna v letech 1063-1094, patrně podle vzoru kostela Svatých apoštolů v Konstantinopoli z let 536-546, zbořeného po roce 1455. I další přístavby a přestavby ve 13. století (hlavní průčelí, předsíň a většina mozaik) zachovaly byzantský ráz, kdežto doplňky 14. století jsou už gotické.

 3. Kája Maršálková. (Google recenze)

  Krásné místo, které v Benátkách určitě nesmíte opomenout. Momentálně zvenčí v rekonstrukci, což je velká škoda. Během dne počítejte s velkou frontou jenž si budete muset vystát na vstup do baziliky (především v letní měsíce). Nezapomeňte se vhodně obléct a nemít sebou zavazadla, jinak vás dovnitř nepustí.

 4. Michal Minář. (Google recenze)

  Nádherná bazilika, do které by určitě měl zajít každý návštěvník Benátek. Je zde k vidění mimo jiné nádherná mozaiková výzdoba a zlatý oltář. Rozhodně doporučuji zakoupit vstupenku předem, jinak je nutné vystát dlouhou frontu. Vhodná je návštěva v ranních hodinách. Před vstupem je nezbytné odložit zavazadla v nedaleké úschovně. Vejít lze pouze ve vhodném oblečení.

 5. Lukáš Židek. (Google recenze)

  Těžko říci co na Benátky napsat. Z pohledu milovníka architektury a dobré kávy …. nestačíte se dívat kolem a mlaskat po dobré kávě. Pravdou že jeden den nestačí, aby jste prošli všechny památky. Ale v sezóně Vám den stačit bude. Nával lidí je otravný, ale není se čemu divit. Je totiž na co se dívat. Já si to užil strašně moc.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *