Bazilika svatého Petra

Vatikánská bazilika svatého Petra je oblíbeným místem pro turisty.

Jeden z největších a nejposvátnějších chrámů křesťanského světa nese své jméno po apoštolovi Petrovi, který byl ukřižován a na tomto místě prý i pohřben. Stavba je neobyčejně krásná, podíleli s na ní přední italští umělci Raffael Santi, Michelangelo Buonarroti, Bramante či Carl Maderna.

Na tomto místě sála původně stará bazilika, kterou nová nahradila. Stavební práce začaly v roce 1506, v roce 1626 byla nová bazilika slavnostně vysvěcena. Délka baziliky je 190 m, centrální loď je vysoká 46 metrů a kopule dosahuje výšky 136 metrů. Z baziliky je nádherný výhled do okolí. Uvnitř se nachází umělecká díla, například velký bronzový baldachýn svatého Petra, který navrhl architekt Gian Lorenzo Bernini. Dalším sochařským uměleckým dílem je nádherná Pieta, kterou navrhl Michelangelo. Stojí zde také socha svatého Petra na trůně. Návštěvníci se dotýkají nohou sochy tak, že je v těchto místech viditelně ohlazená. Je to zvyk z dob středověkých poutníků, kteří chodili líbat a dotýkat se nohou sochy v naději, že bude svatý Petr milosrdný a otevře jim nebeskou bránu, kdyby během pouti zemřeli.

Cestovatelé recenzují Bazilika svatého Petra

Průměrné hodnocení (4.8).

Celkem hodnotilo 133 374 uživatelů.

Navštívili jste Bazilika svatého Petra? Podělte se o své zkušenosti a napište recenzi.

5 Komentáře

 1. Pavel Hrabal. (Google recenze)

  Pokud jste přijeli do Říma za památkami, je toto jedno z povinných míst k návštěvě. Doporučuji zaplatit si výstup na kupoli, ze které je skvělý výhled nejen na Vatikánské zahrady, ale i na celý Řím a okolí.

 2. Ondřej Livora. (Google recenze)

  Dominantní stavba celého Říma. Jednoznačně se vyplatí vystát frontu. Již zvenku vás ohromí, ale pak uvnitř vás to nadchne. Nádherný majestátní prostor. Mohutné sloupy, zlacený strop, bohatě zdobené boční lodi katedrály. Vstupné je zdarma. Pokud budete mít možnost vyjeďte výtahem do kopule (platí se v hotovosti) a budete mít Řím jako na dlani. Na prohlídku doporučuji jít ihned ráno na 7 hodinu, sice i tak tam bude fronta ale třeba na hodinu, ale pokud půjdete později může být až na 3 až 4 hodiny. A když budete mít štěstí uvidíte i papeže na svém papamobilu.

 3. Eva Partlova. (Google recenze)

  Pro mě i jako nevěřícího člověka naprosto výjimečný či přímo famózní zážitek.. Ohromující kostel (bazilika) jak svou velikostí, výzdobou, atmosférou.
  Jedním slovem úchvatné.
  Vstupné zdarma, před vchodem bezpečnostní rámy a kontrola, dlouhá fronta přes svatopetrské náměstí postupovala překvapivě rychle.
  Musíte mít zahalená ramena a kalhoty alespoň je kolenům.

 4. Tomáš Sýkora. (Google recenze)

  Misto asi netreba predstavovat. Bazilka nadherna, i kdyz v letnich mesicich si frontu vystojite treba i hodinu. Vstup do baziliky je zdarma. Plati se jen kupole, asi 500schodu nahoru.

 5. Tomáš Kopa. (Google recenze)

  Pokud jste v Římě tak tuto památku nesmíte vynechat nádherně zdobená, obrovská bazilika. Opravdu neskutečný zážitek.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *