Jak cestovat

Veřejná doprava v Itálii v podobě autobusových spojů je poměrně chaotická k zorientování, ale autobusy jezdí. Na taxikáře musíte být opatrní, protože ne vždy účtují spravedlivou cenu. Na a po Itálii se můžete dopravovat autem, městskou dopravou (autobusem), také metrem, vlakem, letadlem, trajektem či  lodí.

Veřejná doprava

Pokud se vám podaří zorientovat se v jízdních řádech, je městská doprava praktičtější (a často i levnější) pro pohyb po městě. V Římě a dalších velkých městech se nabízí jízdenky na určitý časový úsek. Obvykle zahrnují městské autobusy, metro, železniční spoje a tramvaje.

Autem po Itálii

Silnice v Itálii bývají dobře sjízdné a v dobrém stavu, takže jízda autem do Itálie a po Itálii nebývá problém. Italští řidiči bývají trochu netrpěliví, tak s tím počítejte. Italští řidiči mohou být trochu vášnivý (rádi gestikulují), především při větší dopravě v centrech měst. Buďte opatrní, protože někteří italští řidiči nepoužívají blinkry a někteří je používají neustále (i když to není třeba).

Některé silnice jsou zpoplatněné.

Letiště

Jako oblíbená turistická destinace má Itálie dobře vyřešené spoje s ostatními zeměmi, od udržovaných dálnic po pravidelné letecké spoje. Letišť je v Itálii víc jak 40 a usnadňují tak dopravu do velkých měst (Řím, Neapol, Milán, Benátky, Boloňa, Pisa, Palermo a další) i do některých menších.

Co si zařídit před odjezdem do Itálie

Připravte se na cestu s předstihem. Co doporučujeme zařídit před odjezdem?

  • dálniční známku (pokud cestujete motorovým dopravním prostředkem)
  • cestovní pojištění
  • zjistit si momentální potřebná proti-covidová opatření
  • zajistit si vhodné oblečení a obuv (některé památky, například kostely, můžete navštívit jen se zahalenými rameny, hrudníkem i koleny).