Kdy navštívit

Itálie je nádherná země, která má turistům co nabídnout jak během turistické sezóny, tak mimo ni. Pokud si nepotrpíte na davy, je lepší navštívit Itálii mimo turistickou sezónu, která trvá přibližně od poloviny června do konce srpna. Moře už pak není tak krásně teplé, ale pokud máte v plánu třeba historické památky, architekturu či jen příjemné posezení u fantastického Italského jídla, pak bývá například i podzim příjemné období pro návštěvu.

Kdy je tedy nejlepší navštívit Itálii? Přečtěte si přehled akcí a svátků, které se v Itálii během roku odehrávají a inspirujte se pro svou cestu.

Hlavní sezóna

  • celé léto, od poloviny června do konce srpna.

V létě látá a jezdí do Itálie nejvíc turistů. Moře je skvělé ke koupání, na plážích hřeje sluníčko, nejlépe chutná italská zmrzlina… Mezi oblíbené destinace patří hlavní město Řím, ale i města jako Miláno (město módy), Benátky (město postavené na vodě s vyhlášeným festivalem), Florencie, Verona, Bologna, Sicílie, Sardinie a další. Z přírodních krás můžete například navštívit Instagramery milované nádherné jezero Lago di Braies, které se nachází v Jižním Tyrolsku. Úchvatná je také nejaktivnější italská sopka Etna, kterou najdete na Sicílii. V Itálii je toho samozřejmě mnohem víc, podívejte se do sekce Co navštívit.

Mimo sezónu

  • konec srpna až polovina června

Konec turistické sezóny je ideální pro ty návštěvníky, kteří se neradi tlačí ve frontách a mají raději větší soukromí na plážích a ulicích. Itálie je skvělá v každém ročním období. Můžete navštívit krásné kaskádovité geotermální přírodní lázně lázně Cascate del Mulino ve městě Saturnia. V zimě začíná lyžařská sezóna, kdy můžete vytáhnout lyže, snowboardy nebo běžky a užít si na severu bělostné nánosy sněhu.

Celý rok v Itálii a vybrané události

Jaro

Návštěva Itálie na jaře umožní turistům vychutnat si první teplé paprsky sluníčka, rozkvétající rostliny a menší davy. Rána mohou být ještě chladná.

Římský maraton se každoročně koná v dubnu na 42 kilometrové trase. Trasa začíná a končí nedaleko Kolosea a vede okolo ikonických památek historického Říma. Maratona di Roma pořádá také zábavný běh na 4 km pro ty, kteří si chtějí trochu zaběhat, ale na celý maraton si netroufnou.

Velikonoce jsou v Itálii jedním z největších a nejdůležitějších svátků. Na mnoha místech po celé Itálii se konají oslavy Velikonoc, kterých se můžete zúčastnit.

Léto

V létě je v Itálii turistická sezóna na svém vrcholu. Lidé se vydají na pláže a koupat do moře, prochází krásná města, kochají se architekturou a uměleckými díly, na zahrádkách u restaurací ochutnávají báječnou italskou kuchyni.

Biennale di Venezia (Benátské bienále) je prestižní přehlídka současného výtvarného umění. Koná se vždy v lichém roce.

Koňské dostihy Palio di Siena jsou tradiční každoroční závody, které se konají na náměstí Piazza del Campo 2. července a 16. srpna. Jezdci se svými koňmi reprezentují 17 čtvrtí města Siena a zdobí je tradiční barevné oděvy a doplňky.

Podzim

Podzim je plný barev, vůní a chutí. Itálie má i na podzim své kouzlo, davy turistů lehce prořídnou a tak je to příjemnější období pro návštěvu slavných italských památek. I na podzim se v Itálii konají nejrůznější akce, festivaly, veletrhy a další.

Jablečný festival Pomaria se koná v Casezu a oslavuje příchod podzimu a konce sklizně.

Mezinárodní veletrh bílých lanýžů Alba z kopců Langhe, Roero a Monferrato se koná v období zhruba od října do prosince. Tato akce je spojena s prodejem italských pochoutek, jako je víno, likéry, sýry, těstoviny, uzeniny, čokoláda, houby, kaštany z Cunea a slavné lískové oříšky z Piemontu.

Olioliva je každoroční slavnost extra panenského olivového oleje v Imperii. Tato velká událost nabízí to nejlepší z místní gastronomie, ale také různé momenty věnované zábavě a kultuře. Program zahrnuje návštěvy farem a výroben oleje, ochutnávky a mnoho kulturních akcí, výstav, kuchařských workshopů a zábavy pro celou rodinu.

Vykopání sýra ve vesnici Talamello je zvláštní událostí. Vesnička je známá pro výrobu sýra formaggio di fossa (v překladu „sýr z jámy“), které dle staré tradice dozrává v podzemní jámě ve skále. Oslavy se točí okolo dozrání sýra a vynětí z jeho úschovny. K akci patří také stánky, kde se prodávají další místní produkty.

Zima

Na zimu se do Itálie jezdí na hory (lyžování, běžky…), vánoční akce a trhy, horké prameny a lázně, karnevaly a gurmánské slavnosti, které se konají už od podzimních sklizní až přes zimní měsíce. Zima je také skvělá pro návštěvy muzeí a památek, protože jsou zde menší fronty než v létě.

Benátský karneval má dlouhou tradici a koná se každý rok po dobu 10 dnů před Popeleční středou (v únoru nebo na začátku března, každý rok se datum liší). Karneval je zahájen letem anděla, v poledne první neděli karnevalu. Akrobat v té době seskočí ze zvonice San Marco a „sletí“ po zipline, načež přistane na náměstí svatého Marka. Karneval je úžasná událost plná barevných kostýmů a zajímavých benátských masek. V této době se koná v Benátkách celá řada akcí, průvody, plesy, soutěže.

Verona in Love je slavný festival, který se koná na svatého Valentýna. Na náměstí Piazza dei Signori se rozprostře velký červený koberec ve tvaru srdce, věž Lamberti (nejvyšší budova ve Veroně), je červeně nasvícena. Ve městě si během festivalu můžete užít zamilovanou atmosféru, koupit svým milovaným dárek v pouličních stáncích, poslechnout si živou hudbu, dát si romantickou večeři či navštívit slavný balkon a sochy Julie. Ikonický kamenný balkon Casa di Guileta je jen kousek od sochy Julie, která stojí na nádvoří v centru Verony. Zamilovaní se mohou dotknout hrudi sochy Julie a přát si věčnou lásku.

Svátky v Itálii

1. leden – Nový rok
6. leden – Epifanie
duben – Velikonoční pondělí (pohyblivý svátek)
25. duben – Den Osvobození
1. května – Svátek práce
2. června – Den republiky
15. srpna – Nanebevzetí Panny Marie
1. listopadu – Slavnost Všech svatých
8. prosince – Neposkvrněné početí Panny Marie
25. prosince – Den narození Páně, První svátek vánoční
26. prosince – Svátek Svatého Štěpána