Šikmá věž v Pise

Šikmá věž v Pise (Torre di Pisa) je zřejmě nejznámější památkou města a celé Itálie. Byla postavena v 12. století a sloužila jako zvonice pro nedalekou katedrálu.

Věž má tvar válce a byla postavena začátkem 12. století z bílého mramoru, jako součást komplexu katedrály na Náměstí zázraků. Základy věže byly položeny v roce 1173 a stavba byla dokončena v roce 1372. Věž měří na výšku necelých 56 metrů.

Stavitelé věže brzy zjistili, že se stavba naklání. To bylo způsobeno nestabilním podkladem, na kterém byla věž postavena – mělkým a měkkým podložím složeným z jílu a písku. Stavitelé se pokusili vyrovnat naklonění věže tím, že při stavbě dalších pater stavbu sklonili na opačnou stranu, ale i tak se naklonění věže dále zvyšovalo.

Nakonec bylo rozhodnuto, že věž bude dokončena a sloužit jako zvonice, přestože se naklání asi 4 stupně od vertikální osy. V průběhu let byla věž několikrát rekonstruována a byly podniknuty opatření k stabilizaci stavby.

Dnes je šikmá věž v Pise jednou z nejnavštěvovanějších turistických atrakcí v Itálii a je považována za jedno z nejvýznamnějších stavebních děl románského stylu v Evropě. V roce 1987 byla spolu s katedrálou, baptisteriem a hřbitovem zapsána na seznam světového dědictví UNESCO.

Je Šikmá věž v Pise nebezpečná?

Šikmá věž v Pise byla v minulosti považována za nebezpečnou, protože se naklání a hrozilo, že by mohla spadnout. Nicméně, během 20. století byly provedeny rozsáhlé rekonstrukce a opravy, které měly stabilizovat věž a snížit riziko kolapsu.

Dnes je šikmá věž v Pise považována za bezpečnou a návštěvníci se mohou vydat na věž a vystoupat na vrchol, kde mohou obdivovat výhled na město. Je však důležité dodržovat určitá bezpečnostní pravidla, aby se minimalizovalo riziko úrazů. Například návštěvníci musí vydržet frontu a projít bezpečnostní kontrolou před vstupem na věž, nesmí mít s sebou velké tašky nebo batohy a musí dodržovat pokyny personálu.

Vzhledem k tomu, že věž je stále nakloněná, návštěvníci pocítí při stoupání lehké závratě, ale není to obvykle způsobeno žádným nebezpečím pro návštěvníky. Celkově lze tedy říci, že pokud jsou dodržována bezpečnostní opatření, šikmá věž v Pise není příliš nebezpečná a může být bezpečně navštívena.

Cestovatelé recenzují Šikmá věž v Pise

Průměrné hodnocení (4.7).

Celkem hodnotilo 117 468 uživatelů.

Navštívili jste Šikmá věž v Pise? Podělte se o své zkušenosti a napište recenzi.

5 Komentáře

 1. WooDoo

  Velmi krásné. Původně jsem očekával jen věž, ale podle fotek jsem zjistil,že tam toho bude víc. Kromě šikmé věže se v areálu nachází katedrála, něco jako rotunda, několik muzeí a tak dále. Je možnost si ještě navíc zakoupit procházku po hradbách. Trasa po nich je přes 3 km a jsou z ní hezké výhledy jak na památky, tak na město.

 2. Martin Haschke. (Google recenze)

  Věž v Pise s přilehlým palácem je ve městě jako zjevení, jakoby to sem někdo postavil omylem, nebo naopak, tak krásné místo někdo omylem obestavěl špinavým městem. Génius loci bohužel kazí mraky turistů, díky kterým nenajdete chvilku klidu na vstřebání historie pod kůži, zamyšlení se nad krásou dávné architektury. A tak nezbývá než udělat rychle fotky a odjet pryč z tohoto města, kde vám zůstane v ústech pachuť všepřítomné špíny v ulicích a zápach vyčpělé moči.

 3. Ondřej Česák. (Google recenze)

  Wow, krásné památky blízko u sebe. Doporučuji dorazit co nejdříve po otevření – vstupenky pak stačí koupit na místě, protože stejně MUSÍTE NECHAT BATOH před výstupem na věž ve skříňkách, které jsou vedle prodejny vstupenek.
  Bacha na schody, kloužou! A ač z mramoru, tak už jsou „prošlapané“ 😁

 4. Hubert Kincl. (Google recenze)

  Věž byla nakloněna víc, než jsem si myslel podle fotek. Je sranda pozorovat „podpírače“. Jen jsme obešli areál. Stačilo. Krásné místo.

 5. Libor Slavotínek. (Google recenze)

  Pro výstup na zvonici je potřeba si rezervovat čas (v celou a po 15min). V jednom vstupu pouští 40 lidí. Výstup je zajímavý/zvláštní, protože se jde nahoru v kruhu a naklanite se podle náklonu věže. Trochu se nám z toho točila hlava. Ve zvonici nám pustili koncert zvonu-hodně hlasité, ale velký zážitek.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přidat do oblíbených
Zobrazit oblíbené
pondělí: 9:00–18:00
úterý: 9:00–18:00
středa: 9:00–18:00
čtvrtek: 9:00–18:00
pátek: 9:00–18:00
sobota: 9:00–18:00
neděle: 9:00–18:00

Odstartujte nové dobrodružství:

 1. Letenky
 2. Ubytování
 3. Pojištění
 4. Autopůjčovna
 5. Zájezdy