Základní informace

Přečtěte si tyto základní informace před cestou do zahraničí, abyste byli dobře připraveni. Zjistěte, jaká je místní měna, místní jazyky, vládní zřízení nebo zvyky na silnicích.

Hlavní město, rozloha, vládní zřízení, populace a bezpečnost

Itálie (nebo přesněji Italská republika) se nachází v jižní Evropě, na Apeninském poloostrově. Rozloha Itálie čítá 301 230 km². Země má tvar připomínající vysokou botu s podpatkem (kozačku). Itálie je platným členem EU (Evropské unie) a Schengenského prostoru. Také je členem OSN (Organizace spojených národů), rovněž také NATO (Severoatlantické aliance), Eurozóny a Rady Evropy.

V Itálii žije dle odhadu z roku 2022 okolo 58,9 milionů obyvatel. Nejhustěji osídlenými oblastmi je na severu Itálie Pádské údolí (v němž žije odhadem třetina obyvatel celé Itálie) a metropolitní oblasti ve střední a jižní části Itálie jako Řím a Neapole.

Itálie se dělí na 20 regionů, ty se dále dělí na provincie, metropolitní města a volná sdružení obcí. Hlavním městem Itálie je Řím. Zajímavé je, že v Itálii se nachází dva samostatné městské státy, a to Vatikán a San Marino. Vatikánu vládne doživotně zvolený papež, zatímco v San Marinu vládne vždy půl roku zvolený kapitán regent. Nejvyšší horou Itálie je Mont Blanc.

Na severní straně Itálie sousedí s Rakouskem a Švýcarskem, na severozápadě s Francií a na východní straně se Slovinskem. Prezidentem Itálie je v současné době (2023) Sergio Mattarella. Je prezidentem od 3. února 2015 a má mandát na 7 let.

Z bezpečnostního hlediska se Itálie příliš neliší od ostatních Evropských zemí, jde o vcelku bezpečnou zemi s přátelskými živelnými lidmi. Buďte přesto opatrní na kapsáře, zvláště na místech, kde se srocují davy, jako například při návštěvě různých památek a tak podobně. Nenechávejte cennosti v dopravních prostředcích a hlídejte si věci na plážích.

Tvrdé drogy jsou v Itálii nelegální, nicméně užívání konopí pro lékařské účely je v Itálii povoleno. Díky poněkud volnějšímu přístupu ke konopí, v porovnání s dalšími evropskými státy, je držení malého množství konopí pro osobní potřebu není považováno za trestný čin, jen za přestupek.

Jak je známo, alkohol za volant nepatří. Nicméně, v Itálii se toleruje u řidičů alkohol v krvi do výše 0,5 promile. Při vyšším obsahu alkoholu v krvi vám hrozí pokuta. V Itálii můžete pít alkohol už od 16-ti let. Výjimku tvoří oblast Jižního Tyrolska, kde je alkohol možné pít až od 18-ti let.

Vlajka, jazyk a měna

Italskou vlajku zdobí tři stejně široké svislé pruhy, zleva zelený, uprostřed bílý a vpravo červený. Existují prý dva výklady barev. První  říká, že zelená symbolizuje přírodní zeleň luk a kopců, bílá symbolizuje běloskvoucí sníh Alp a červená pak reprezentuje krev, jež byla prolita ve válkách za italskou nezávislost. Druhý výklad je založený na třech teologických ctnostech, kdy zelená zastupuje naději, bílá víru a červená lásku křesťanskou.

Oficiálním jazykem země je Italština. Italsky se domluvíte jak v Itálii, tak Vatikánu (kde je druhým oficiálním jazykem), San Marinu, ve švýcarských kantonech Ticino a Grigioni a na některých místech Chorvatska a Slovinska.

Oficiální měnou Itálie je euro.

Kurz EUR a CZK

1 EUR = 25.26500 CZK
1 CZK = 0.03958 EUR

Jízda autem

Pravidla provozu jsou těm českým velmi podobná. Stejně jako v České republice, tak i v Itálii se jezdí po pravé straně a přednost se dává řidičům zprava, pokud není dopravním značením určeno jinak. Povolená rychlost na dálnici je 130 km/h pro automobily, nižší pak pro obytné vozy. Ve městě je povolena rychlost 50 km/h a na silnicích první třídy mimo obec je povolena rychlost až 110 km/h, přičemž všechny tyto rychlosti jsou samozřejmě podřízeny případným změnám daným místním dopravním značením.

Může se stát, že při jízdě v pomalém pruhu projede okolo vás v rychlém pruhu auto, které na vás zabliká dálkovými světly. Signalizuje tím prosbu, abyste nepřejížděli do rychlého pruhu a snaží se tak předcházet případné srážce.

Jídlo a pití

Italská kuchyně je zkrátka úžasná, celosvětově oblíbená. Jistě znáte klasiku jako je pizza, lasagne či různé druhy těstovin. Mezi jednotlivými regiony Itálie můžete pozorovat i výrazné rozdíly v místní kuchyni a používání různých ingrediencí a dochucovadel. Italové rádi vaří, nejčastěji z čerstvých surovin. V Italské kuchyni se používají také mléčné výrobky (v Itálii se vyrábí skvělé sýry), maso a uzeniny (nejspíš už jste slyšeli například o parmské šunce, prosciuttu či slanině, pancettě), mořské plody, bylinky, česnek, olivový olej a další.

Těstovin vyrábí Italové mnoho druhů, některé jsou dokonce již při výrobě ochucené. Pizz je celá řada druhů, dle použitých ingrediencí umístěných na vršku těsta. Italové také pečou výborné chleby (zkuste chléb focaccia, který bývá ochucený olivovým olejem, kousky oliv, cibulí a bylinkami). Ze sladkostí je světově známý dezert Tiramisu, který v sobě snoubí chuť kávy, piškotů a lahodného krému, který tvoří žloutky, cukr a vyhlášený krémový italský sýr vyráběný ze smetany – Mascarpone). Vedle dalších dobrot, jako jsou trubičky cannoli či mandlové sušenky biscotti musím zmínit to hlavní, a tím je zmrzlina. Italská zmrzlina patří k těm nejlepším na světě a vyrábí se v neskutečném množství nejrůznějších příchutí.

Italská země je rovněž proslavena svými vinicemi, která produkují různá, velmi chutná a cenově často překvapivě dostupná vína. Mezi známá vína, která pochází z Itálie, patří například Chianti, Lambrusco či Cinzano, což je italský vermut (aneb víno a přidaným alkoholem a bylinkami). Italové jsou známí konzumenti kávy, kterou zde seženete v mnoha různých podobách, od kávy lungo, přes macchiato, latte až po cappucicino a další. Mezi další italské nápoje patří Grappa (italská pálenka), Limoncello (citrónový likér), Sambuca (anýzový likér) či Campari.

Počasí

Díky rozdílným geografickým podmínkám a podnebí a v různých částech Itálie se dá těžko určit průměrná teplota. V severní Itálii se teplota během února, tedy nejchladnějšího měsíce, pohybuje okolo 3 stupňů Celsia, ale v horách může být tou dobou i chladněji. Srpen, nejteplejší měsíc může přinést maximální teploty okolo 32 stupňů Celsia. Podobně je tomu i ve střední Itálii, kde se teploty v nejchladnějších měsících pohybují okolo 15 stupňů Celsia a v nejteplejších měsících je zde 35 stupňů.

Jižní část Itálie se může pyšnit horkými léty, kdy přijde k chuti zmrzlina a koupání v moři, severní část Itálie oceníte lyžování, sníh a kouzelné vánoční veselí. Mezi nejdeštivější měsíce v Itálii patří říjen a listopad. Podzim v Itálii je obdobím sklizně (zejména vinných hroznů a oliv, dále také mandlí, kaštanů, lanýžů, brambor, rukoly…) a s ní spojenými festivaly.

Průměrně dosahované teplotní maximum v měsíci