Hrad Gutenberg

Uprostřed městečka Balzers stojí na kopci krásný středověký hrad Gutenberg.

Hrad je úžasně zachovalý. Patří mezi pět hradů Lichtenštejnska a zároveň je jedním ze dvou, které se dochovaly v tak skvělém stavu. Na rozdíl od hradu Vaduz je Gutenberg téměř stále přístupný veřejnosti, předhradí dokonce zdarma. Zdarma je přístupná od začátku května do konce října (každou neděli od 10 do 19 hodin)  také hradní kaple a růžová zahrada. Do hradu se konají komentované prohlídky s průvodcem. Vyvýšené postavení hradu umožňuje návštěvníkům skvělou vyhlídku do okolí.

Historie

Původní kostel se hřbitovem se postupem času přestavěl na hrad a pevnost a střežil hranice mezi habsburským územím a územím nezávislých švýcarských kantonů. Hrad byl poškozen během během švábské války (1499) a následně opravován. Mimo války byl hrad či jeho části poškozen v průběhu času požáry a silným vichrem. Vždy ale došlo k další rekonstrukci, a tak se nyní můžeme kochat celistvým hradem Gutenberg.

I kopec, na kterém hrad stojí, je z hlediska historie zajímavý. Známky jeho osídlení sahají až do doby neolitu. Při archeologických vykopávkách bylo objeveno několik prehistorických artefaktů, jako například 12 cm velká figurka Marse von Gutenberga. Tu v současné době můžete obdivovat v Lichtenštejnském národním muzeu.

Cestovatelé recenzují Hrad Gutenberg

Průměrné hodnocení (4.5).

Celkem hodnotilo 828 uživatelů.

Navštívili jste Hrad Gutenberg? Podělte se o své zkušenosti a napište recenzi.

5 Komentáře

 1. Judit H.. (Google recenze)

  Balzers nedoporučuji navštívit primárně kvůli hradu.
  Nebyli jsme na zámku, místo toho jsme obdivovali scenérii…
  Vycházíme z parkoviště pod hradem, odbočíme z chodníku doleva a vyjdeme na vrchol hory po cestě vedoucí mezi vinicemi. Je zde několik laviček, ze kterých můžete obdivovat krajinu, užívat si svěžího, svěžího alpského vzduchu a obdivovat zasněžené vrcholky hor.
  (Na straně pošty naproti parkovišti je bezplatná umývárna).

 2. Luke Phang. (Google recenze)

  Historický zámek nacházející se v regionu Balzers v Lichtenštejnsku, který má návštěvníkům umožnit vstup do celého hradu. Při naší návštěvě 31. července byl přístupný pouze vstupní a boční prostor a do vnitřního prostoru ani do nitra zámku jsme nemohli vstoupit.

  Přesto hrad poskytuje nádherný výhled do okolí a na Alpy s úžasným výhledem na fotografování. Architektura je také docela úžasná a vyhovuje turistům, kteří jsou historickými a architektonickými nadšenci.

  Doporučuji nejprve navštívit kostel sv. Mikuláše pod kopcem, než se vydáte po stezce vedle kostela k hradu. Túra je docela snadná (asi 30 minut), ale doporučuje se obout.

  Můžete jet autobusem 11 a zaskočit poblíž, i když byste pravděpodobně měli nejprve navštívit jiná místa v Lichtenštejnsku, než učiníte tento hrad koncem svého itineráře, než se vydáte do Sargans. Stojí za návštěvu, ale neřekl bych, že je to nutnost, protože máte přístup pouze do určitých oblastí a navíc neexistují žádné anglické značky.

 3. Carlos Lima. (Google recenze)

  Krásný zámek. Je hezké přiblížit se historii tím, že si vychutnáme tyto okamžiky na místech s tolik známou historií. Šli jsme kolem a mohli jsme se dostat dovnitř, protože jsme šli opravdu brzy, ale výhled byl krásný a všechno tam bylo tak pěkné, malá procházka, abyste se dostali na vrchol hory. Spousta divokých zvířat. Kostel vedle s písněmi ze zvonu. Tak pěkný.

 4. Stanislava Šulcová. (Google recenze)

  Krásný kontrast hradu s hory a s kostelíkem.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *