Jak cestovat

Lichtenštejnsko je součástí schengenského prostoru, takže cestování do něj je snazší. Z České republiky se do Lichtenštejnska (Lichtenštejnské knížectví) dostanete autem zhruba do osmi hodin jízdy. Zkontrolujte si, že máte platnou dálniční známku.

Autem či na motorce

Do Lichtenštejnska můžete pohodlně cestovat autem, autobusem nebo třeba na motorce, protože zde vedou udržované silnice.

Letiště

Lichtenštejnsko nemá vlastní letiště, takže pokud cestujete letadlem, musíte přistát na letišti v blízkých městech, jako je Zürich nebo Vídeň. Poté se můžete dostat do Lichtenštejnska autobusem, vlakem nebo taxíkem. Pokud se rozhodnete pro autobusovou dopravu, můžete využít služeb místních autobusových společností nebo mezinárodních dopravců.

Vlakem

Další možností, jak se dostat do Lichtenštejnska, je vlaková doprava. Existuje několik vlakových stanic v blízkosti Lichtenštejnska, jako je Buchs nebo Sargans, odkud můžete pokračovat do Lichtenštejnska autobusem nebo taxíkem. Vlakové spojení s Lichtenštejnskem je pravidelné a spolehlivé.

Cestování po Lichtenštejnsku

K procestování Lichtenštejnska můžete využít vlastní nebo zapůjčený vůz, autobusovou dopravu či taxi služby. Pro milovníky pěší turistiky zde vede mnoho krásných turistických tras a pro cyklisty je zde řada pěkných cyklostezek. Cestování po Lichtenštejnsku je pohodlné a spojení jsou dobrá.

Městská hromadná doprava

Lichtenštejnsko je malá země a nemá velká města, takže městská hromadná doprava není tak rozvinutá jako v jiných evropských zemích. Nicméně existuje několik možností, jak se po Lichtenštejnsku dopravovat veřejnou dopravou.

  1. Autobusová doprava: Lichtenštejnská autobusová společnost (LIEmobil) provozuje autobusovou dopravu po celém Lichtenštejnsku. Autobusy jsou moderní a spolehlivé a je možné využít různé typy jízdenek – jednodenní, týdenní nebo měsíční.
  2. Vlaková doprava: Lichtenštejnsko nemá vlastní železniční síť, ale existují vlakové spoje z blízkých měst v Rakousku a Švýcarsku. Nejbližší železniční stanice je v rakouském Feldkirchu, odkud je možné pokračovat do Lichtenštejnska autobusem nebo taxíkem.
  3. Cyklobus: V letních měsících je v provozu cyklobus, který přepravuje cyklisty a jejich kola na různá místa v Lichtenštejnsku a okolí. Cyklobus je provozován společností LIEmobil.
  4. Taxi služby: V Lichtenštejnsku jsou k dispozici taxi služby, které nabízejí přepravu po celém Lichtenštejnsku. Ceny jsou poměrně vysoké, ale vzhledem k tomu, že Lichtenštejnsko je malá země, je to rychlá a efektivní možnost dopravy.

Vzhledem k malé velikosti země a relativně dobře vybudované infrastruktuře je cestování po Lichtenštejnsku poměrně snadné a pohodlné.

Co si zařídit před odjezdem

Připravte se na cestu s předstihem. Co doporučujeme zařídit před odjezdem?

  • Platný cestovní doklad: Pokud jste občanem země, která nepatří do Evropské unie, musíte mít platný pas a případně vízum. Pokud jste občanem země EU, stačí vám platný průkaz totožnosti.
  • Zelenou kartu: Pokud cestujete autem, musíte mít platnou zelenou kartu pro vaše vozidlo, která dokládá, že máte platné povinné ručení. Zelenou kartu si můžete vyžádat u své pojišťovny.
  • Dálniční známku: Pokud cestujete autem a plánujete využít dálnice, musíte si zakoupit dálniční známku. Dálniční známka se prodává na hraničních přechodech a v některých benzinkách.
  • Vhodné oblečení: Lichtenštejnsko se nachází v horské oblasti, takže je důležité si přibalit vhodné oblečení pro turistiku v horách.
  • Platební kartu: V Lichtenštejnsku jsou všechny platební karty (VISA, Mastercard, Maestro atd.) široce přijímány, takže není třeba mít velké množství hotovosti.
  • Pojištění: Měli byste mít platné cestovní pojištění, které vám pokryje případné zdravotní problémy nebo úrazy během cesty.
  • Proti-covidová opatření: Zjistěte si, jak je to v době vaší návštěvy s místními proti-covidovými opatřeními a jestli nepotřebujete například test nebo potvrzení o platném očkování