Kdy navštívit

Lichtenštejnsko je krásné po celý rok, v zimním období vyhovuje milovníkům zimních sportů jako je lyžování, snowboard nebo běžky, v létě pak potěší milovníky horské turistiky a cyklisty.

Pro běžného turistu je ideální doba návštěvy od jara do podzimu, kdy si můžete pohodlně projít městečka a jejich galerie, zajít si prohlédnout některý z místních hradů a vychutnat si místní kuchyni. Většina turistů jezdí v létě.

Hlavní sezóna

  • červen až srpen

Hlavní lyžařská sezóna

  • prosinec až březen

Akce v Lichtenštejnsku

Mezi mnohými akcemi jsem vypátrala pár každoročních, na které se můžete těšit. V Lichtenštejnsku se pořádá mnoho různých akcí, od jarmarků po taneční a hudební vystoupení.

Lichtenštejnský spolkový hudební festival

Hudební scéna v Lichtenštejnsku je velice živá. Každý rok se také koná hudební festival Verbandsmusikfest, který se má letos konat ve dnech 23. až 25. června 2023 v Ruggellu a půjde již o 74. hudební festival Lichtenštejnského spolku.

Lichtenštejnský karneval

Zhruba před 60 lety trvaly masopustní oslavy od „špinavého čtvrtka“ do „masopustního úterý“ a konaly se zpravidla v místních hostincích a penzionech. V té době poskytoval karneval místním obyvatelům vzácnou příležitost zatančit si a poohlédnout se po vhodné životní družce či druhovi. Oblíbenost akce rostla, a tak se první organizovaný karnevalový průvod se konal v Schaanu v roce 1952. Dlouhou dobu to byl jediný takový průvod v Lichtenštejnsku, než byl v 70. letech 20. století zaveden dětský průvod na masopustní sobotu a menší průvod v Triesenbergu.

Zajímavost: Ve čtvrtek před masopustní nedělí se udržují dva tradiční zvyky. Dívky se nechají začernit obličej koncem spáleného korku, a druhým zvykem je akce, při níž se místní chlapci snaží ukrást hrnec, ve kterém vaří oběd jejich sousedé (jeho obsah pak snědí).

Každoroční veletrhy

Jak bylo zvykem, výroční jarmark se konal vždy na podzim a byl součástí dobytčího trhu. V Lichtenštejnsku se tradičně konají dva dobytčí trhy spojené s jarmarky, jeden ve Vaduzu a druhý v Eschenu. Obchodníci na těchto trzích se však jen zřídka účastnili trhů konaných v Triesenbergu. Dnes se každoročně od jara do listopadu koná řada trhů, na kterých se často konají pouťové atrakce.

LGT Alpský maraton Lichtenštejnsko

Jediným maratonským závodem v Lichtenštejnsku je LGT Alpský maraton a můžete při něm proběhnout téměř celou zemí. Trasa vede z rovinatého údolí Rýna, přes knížecí hrad ve Vaduzu až do nádherné horské krajiny Lichtenštejnska, z Bendernu po Malbun. Vzhledem k 1800 výškovým metrům do kopce a 650 výškovým metrům, které je třeba překonat z kopce, je náročným horským maratonem. Maraton se koná od roku 2000, termín konání je v červnu.

Svátky v Lichtenštejnsku

V Lichtenštejnsku se dodržují především křesťanské svátky. Mezi dny volna patří

2. únor – Svátek Uvedení Páně do chrámu (Lichtmess)
6. leden –  Svátek Svatého Josefa (Josefi)

další svátky:

1. ledna Nový rok (Neujahr)
6. ledna Tři králové (Heilige Drei Könige)
proměnlivé Velikonoční pondělí (Ostermontag)
1. května Svátek práce (Tag der Arbeit)
proměnlivé Nanebevstoupení Páně (Christi Himmelfahrt)
proměnlivé Letnice (Pfingstmontag)
proměnlivé Slavnost Těla a Krve Páně (Fronleichnam)
15. srpna Státní svátek (Nanebevzetí Panny Marie) (Staatsfeiertag (Mariä Himmelfahrt))
8. září Narození Panny Marie (Mariä Geburt)
1. listopadu Slavnost Všech svatých (Allerheiligen)
8. prosince Neposkvrněné početí Panny Marie (Maria Empfängnis)
25. prosince První svátek vánoční (Weihnachten)
26. prosince Svátek Svatého Štěpána (Stephanstag)