Zajímavosti

Lichtenštejnsko je malý vnitrozemský stát ležící v Evropě. Zde je několik zajímavostí o této zemi:

Lichtenštejnsko je jedním z nejmenších států na světě s rozlohou pouhých 160 km² a s populací kolem 39 tisíc lidí.

  • Hlavou státu je kníže. Kníže je v současnosti Hans-Adam II., který vládne již od roku 1989. Lichtenštejnsko je konstituční monarchií.
  • Lichtenštejnsko je jedním z nejbohatších států na světě, a to především díky svému bankovnímu sektoru a daňovému ráji. Země má velmi nízké daně a atraktivní investiční prostředí, což ji činí oblíbenou destinací pro bohaté investory.
  • Zajímavou turistickou atrakcí je hrad Vaduz, který se nachází na kopci nad stejnojmenným hlavním městem Lichtenštejnska. Hrad byl postaven v 12. století a v současnosti slouží jako rezidence knížete.
  • Lichtenštejnsko je také známé tím, že má jednu z nejvyšších úrovní životního standardu na světě. Země má vysokou úroveň zdravotní péče, vzdělání a bezpečnosti, což přispívá k vysoké kvalitě života obyvatel.
  • Země má velmi nízkou kriminalitu a je považováno za jednu z nejbezpečnějších zemí na světě. Má také velmi nízkou míru nezaměstnanosti a vysokou úroveň sociálního zabezpečení.
  • Lichtenštejnská kuchyně se vyznačuje silným vlivem rakouské a švýcarské kuchyně. Mezi místní speciality patří například různé druhy sýrů a masových pokrmů, jako například klobásy.
  • Lichtenštejnsko je členem Evropského hospodářského prostoru (EHP), ale není členem Evropské unie. Místo toho má Lichtenštejnsko s EU uzavřenu dohodu o sdílení trhu, která mu umožňuje účastnit se vnitřního trhu EU.
  • Obyvatelé si velice cení svobody a nezávislosti, jsou pyšní na svoji národní identitu.

Lichtejnštejnsko je navzdory tomu, že jde o poměrně malou zemi s nízkým počtem obyvatel zemí, kde se toho dá hodně podniknout. Můžete navštívit historické hradby, archeologická naleziště, lyžařská střediska, turistické stezky, lázně, vinice a další úžasná místa. Pojďme si ukázat některá z nich.

Hrad Vaduz

Hrad Vaduz je rezidencí knížete a symbolem země. Hrad byl postaven v 12. století a dnes slouží jako sídlo knížete a jeho rodiny. Hrad není přístupný pro veřejnost, ale může být viděn z nedalekého parku.

Muzeum moderního umění

Nachází se v hlavním městě Vaduzu a je to první muzeum moderního umění v Lichtenštejnsku. Muzeum vlastní sbírku uměleckých děl, která se soustředí na evropské umění 20. století.

Ski areál Malbun

Malbun je lyžařské středisko v Lichtenštejnsku, které nabízí lyžování a snowboarding. Ski areál se nachází v horách, které obklopují Lichtenštejnsko a je oblíbeným místem pro místní i turisty.

Kaplička sv. Florina

Kaplička se nachází v Triesenu a je jedním z nejstarších dochovaných sakrálních objektů v Lichtenštejnsku. Kaplička byla postavena v 16. století a je věnována patronovi Lichtenštejnska, sv. Florinovi.

Národní park Rätikon

Národní park se nachází na hranici s Rakouskem a Švýcarskem a je domovem mnoha vzácných druhů rostlin a zvířat. Park nabízí nádherné výhledy na okolní hory a je oblíbeným místem pro turisty, kteří se chtějí vydat na pěší túru.

Muzeum Lichtenštejnska

Nachází se v hlavním městě Vaduzu a je to největší muzeum v zemi. Muzeum představuje historii a kulturu Lichtenštejnska od středověku až po současnost.

Rakouská cesta

Tato turistická trasa vede z Feldkirchu v Rakousku přes Lichtenštejnsko do švýcarského města St. Gallen.