Základní informace

Pro každého cestovatele jsou důležité informace, které by se dalo označit za základní – jaká je v zemi měna, jaké je její hlavní město, jakým jazykem se zde nejlépe domluvíte a tak dále. Přečtěte si následující informace, abyste byli ještě lépe připraveni na svou cestu!

Hlavní město, rozloha, vládní zřízení, populace a bezpečnost

Lichtenštejnsko je malá země nacházející se v Evropě, přesněji v centrální části Alp. Země se dělí na 11 obcí – Balzers, Eschen, Gamprin, Mauren, Planken, Ruggell, Schaan, Schellenberg, Triesen, Triesenberg a Vaduz. Hlavním městem je Vaduz, který se nachází na východě země a je domovem většiny lichtenštejnské populace. Celková rozloha země je přibližně 160 km² a země je jednou z nejmenších zemí na světě.

Lichtenštejnsko sousedí s dvěma zeměmi: na západě s Švýcarskem a na východě s Rakouskem. Je obklopeno Alpami, což poskytuje nádherné výhledy a mnoho příležitostí pro outdoorové aktivity. Město Feldkirch v Rakousku a Svatý Jan ve Švýcarsku jsou nejbližší větší města, která leží poblíž hranic Lichtenštejnska.

Lichtenštejnsko je konstituční monarchie s parlamentem a panovníkem. V současné době vládne zemi kníže Hans-Adam II. Země má přibližně 39 000 obyvatel a patří mezi země s nejvyšším HDP na obyvatele na světě. Lichtenštejnsko je považováno za velmi bezpečnou zemi s nízkou mírou kriminality a dobře fungujícím zdravotním systémem. Země je členem Schengenského prostoru a Evropského hospodářského prostoru, což umožňuje cestování mezi členskými státy bez vízových omezení.

Vlajka, jazyk a měna

Lichtenštejnská vlajka má dvě vodorovné pruhy, modrý a červený, se znakem země uprostřed.

Lichtenštejnská vlajka má dva vodorovné pruhy – horní modrý a dolní červený. Modrá barva symbolizuje nebe a řeky, které protékají zemí a také odkazuje na odvahu a výkonnost. Červená symbolizuje červánky na nebi a zlatá na knížecí koruně přesvědčení, že lid země a panovníci tvoří jednotu. Země má také státní znak, který zahrnuje stříbrného lva na červeném poli, držícího zlatý štít se dvěma modrými pruhy. Státní znak s lvy symbolizuje sílu a nezávislost země. Tyto symboly jsou důležitou součástí lichtenštejnské kultury a historie.

Je důležité si uvědomit, že Lichtenštejnsko bylo historicky spojeno s Rakouskem a německým regionem Švábsko, a že tyto vlivy se odrážejí v lichtenštejnské kultuře a symbolice.

Oficiálním jazykem země je němčina, ale mnoho lidí hovoří také anglicky. Měnou Lichtenštejnska je švýcarský frank.

Kurz CHF a CZK

1 CHF = 26.08300 CZK
1 CZK = 0.03834 CHF

V Lichtenštejnsku je minimální věk pro konzumaci alkoholu 16 let. Nicméně, zákony o alkoholu jsou přísné a státní orgány mohou postihovat osoby, které jsou pod vlivem alkoholu a jsou mladší než 18 let.

Pokud jde o řízení vozidla, Lichtenštejnsko má velmi nízké povolené množství alkoholu v krvi pro řidiče, což je 0,5 promile. Toto povolené množství je sníženo na 0,1 promile pro mladé řidiče, kteří jsou mladší 21 let, a pro řidiče, kteří mají řidičský průkaz kratší dobu než 2 roky. Pokud řidič překročí povolenou hladinu alkoholu v krvi, může být potrestán pokutou a ztrátou řidičského oprávnění, v některých případech může být potrestán i vězením.

Jízda autem

V Lichtenštejnsku se řídí na pravé straně silnice, stejně jako většině evropských zemí. Pokud plánujete řídit v Lichtenštejnsku, zde jsou některá důležitá pravidla, na která byste si měli dát pozor:

  • Povolené rychlosti v obci jsou obvykle 50 km/h, mimo obec je povolená rychlost 80 km/h a na dálnicích může být povolená rychlost až 120 km/h, pokud je to vyznačeno. Nicméně, v závislosti na místních podmínkách a provozu, se povolené rychlosti mohou lišit.
  • Řidiči musí mít platný řidičský průkaz a mít při sobě doklady o pojištění vozidla. Při jízdě v zimních podmínkách (např. v případě sněhové kalamity) je třeba mít na vozidle zimní pneumatiky.
  • Používání bezpečnostního pásu je povinné pro řidiče i všechny pasažéry. Děti do 12 let nebo s výškou menší než 150 cm musí být umístěny v bezpečnostním sedadle.
  • Používání mobilních telefonů během jízdy je zakázáno, pokud není použit hands-free systém.
  • Řidiči musí dodržovat značení a dopravní předpisy, stejně jako v ostatních zemích.

V Lichtenštejnsku je velmi důležité dodržovat pravidla silničního provozu, aby se minimalizovala rizika pro bezpečnost řidičů a ostatních účastníků silničního provozu.

Jídlo a pití

Lichtenštejnsko má bohatou kulinářskou tradici, která je ovlivněna sousedními zeměmi Rakouskem a Švýcarskem. Zde jsou některá typická jídla, která byste mohli ochutnat, pokud navštívíte Lichtenštejnsko:

  • Käsknöpfle: Toto je lichtenštejnská variace rakouského jídla Käsespätzle, což jsou nudle sýrovou omáčkou. Käsknöpfle jsou zvláštní druhem malých sýrových nudlí, které jsou obvykle servírovány s cibulí a nakládanými okurkami. Kasknopfle mit Apfelmus jsou těstoviny s jablečnou omáčkou
  • Rindsuppe: Rindsuppe je typickým rakouským jídlem, což je silný hovězí vývar s kořením a zeleninou.
  • Mostbröckli: Toto je sušené hovězí maso, které se často servíruje jako předkrm. Má silnou, slanou chuť a často se podává s nakládanou cibulí a křenem.
  • Quetschentaart: Quetschentaart je lichtenštejnský dezert, což je sladký koláč s tvarohem a švestkovým džemem.
  • Hafalaaban – polévka se slaninou nebo šunkou a knedlíčky z kukuřičné mouky
  • Rebl – příloha z kukuřičné mouky a krupice
  • Rheintaler Ribelmais – něco jako polenta, často se podává v údolí Rýna
  • Schwartenmagen – nakládané maso v želé
  • Rosti – nastrouhané brambory, zploštělé do placky a pak usmažené
  • Schnitzel – obalovaný vepřový řízek
  • Rehpfeffer mit Spätzle – džbán ze zvěřiny s Knoepfle, což je druh těstovin z čerstvých vajec.

Co se týče pití, Lichtenštejnsko produkuje vlastní vína a piva, ale také je zde obliba pro výběr vín a piv ze sousedních zemí. Lichtenštejnské vína jsou obvykle svěží a ovocné, a v posledních letech se těší stále většímu zájmu. Zdejší místní specialitou je také pálenka z meruněk, která se vyrábí z meruněk z oblasti na jihu Lichtenštejnska.

Počasí

Lichtenštejnsko se nachází v centrální části Alp, což má vliv na jeho klima. Zde jsou informace o průměrných teplotách a počasí v jednotlivých měsících v roce:

  • Leden a únor: V těchto měsících jsou průměrné teploty velmi nízké a v horách může být velké množství sněhu. Průměrná teplota v Lichtenštejnsku v lednu je -3 °C a v únoru -1 °C.
  • Březen a duben: Teploty se v těchto měsících mírně zvyšují a průměrné teploty se pohybují kolem 5-10 °C. Vysokohorské oblasti stále mohou být pokryty sněhem.
  • Květen a červen: V těchto měsících se teploty zvyšují a průměrné teploty dosahují kolem 15-20 °C. Vysokohorské oblasti začínají být přístupné pro turistiku.
  • Červenec a srpen: Tyto měsíce jsou nejteplejší v roce, s průměrnými teplotami kolem 25-30 °C. Je to populární čas pro outdoorové aktivity a turistiku v horách.
  • Září a říjen: Teploty začínají klesat, ale jsou stále příjemné pro outdoorové aktivity. Průměrné teploty se pohybují kolem 15-20 °C.
  • Listopad a prosinec: V těchto měsících se teploty opět snižují a průměrné teploty klesají kolem 0-5 °C. Vysokohorské oblasti mohou být pokryty sněhem a zimní sporty jsou populární aktivitou.

Je důležité si uvědomit, že počasí v Lichtenštejnsku může být poměrně proměnlivé a rychle se měnit, zejména v horských oblastech. Doporučuje se tedy sledovat aktuální předpověď počasí a připravit se na změny.