Bazilika svatého Štěpána

Jednou z neodmyslitelných dominant Budapešti levého břehu Dunaje je bazilika svatého Štěpána. Nese jméno po prvním maďarském králi Štěpánovi, který prý sjednotil maďarské kmeny a jehož mumifikované pravé předloktí je uloženo v kapli uvnitř baziliky. Jde o významnou církevní stavbu. Architektem současné baziliky svatého Štěpána byl Jószef Hild.

Přestože stavba baziliky začala už v roce 1847, tak vysvěcena mohla byla až roku 1905. Vyniká nejen krásným exteriérem s neorenesanční kopulí, ale také úchvatným sytě barevným interiérem. Najdete zde nádherné sochy, krásné vitráže a nástěnné malby. Do baziliky se neplatí vstupné, platí se pouze návštěva věže. Je z ní krásný výhled do okolí. Na věž se můžete nechat vyvézt výtahem či vystoupat 364 schodů. Věže baziliky se pyšní šesti zvony, z nichž největší svatý Štěpán. Ten váží přes 9 tun a je největším zvonem v Maďarsku. Nejde však bohužel o originál, neboť ten byl zcizen nacisty roku 1944. Před bazilikou svatého Štěpána se každoročně konají různé akce, například vyhlášené vánoční trhy.

Cestovatelé recenzují Bazilika svatého Štěpána

Průměrné hodnocení (4.7).

Celkem hodnotilo 47 019 uživatelů.

Navštívili jste Bazilika svatého Štěpána? Podělte se o své zkušenosti a napište recenzi.

5 Komentáře

 1. Pavlína Kalašová. (Google recenze)

  Moc krásné místo. Můžete zakoupit vstupenku pouze do baziliky nebo do věže odkud je krásný výhled na město. Je zde je ještě expozice svátostí. Doporučuji kombinovanou vstupenku. Do věže jezdí výtah, což usnadňuje návštěvu i méně pohyblivým.

 2. Antonin Pavlicek. (Google recenze)

  Není to špatný, ale viděl jsem lepší… Výhled z kopule je OK, ale ještě lépe Budapešt uvidite nahoře od hradu, a tam je to gratis. Klenoty zklamaly. Samotná katedrála je vzhledem k pozdnimu datu stavby nezajímavá, kdyby tohle postavili v 16. století, tak je to architektonicky zazrak, ale oni to dostaveli ve 20. století, takže nic moc

 3. Josef Vyhnal. (Google recenze)

  Krásné místo, bohužel u vstupu jsou „dobrovolné“ příspěvky, kde stojí clovek a donutí vás tam něco dát. Vstup na věž je bohužel pouze za hotové, bankomaty v okolí ani jeden funkční.

 4. Irena Jobová. (Google recenze)

  Nádherné místo, vejdete dovnitř a pohltí vás ta nádhera, cítíte tu kouzelnou atmosféru tohoto místa. Můžete vyjet výtahem na pěknou vyhlídku.

 5. Petr Šebesta. (Google recenze)

  Úžasná stavba Budapešťi, monumentální chrám, který je postaven až na konci 19.století. Vstupné je nízké, spíš symbolické .Stojí za návštěvu, ta krása je obdivuhodná, typická pro Uherské království. Byl jsem v mnoha krásných historických stavbách a patří k ním. Hlavně mě překvapila rychlost výstavby. Poklid uvnitř dá oddych od městského ruchu.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *